Letonya'da Amazon'dan ekran kartı almak

O zaman galiba en mantıklısı -eğer depositi geri alamayacaksam- birden çok ürün alıp tek sepette tek seferde deposit ödemek. Bu şekilde minimum zarar ederim. Yakın zamanda PC toplayacağım için 3 4 parçayı aynı anda alırsam amazondan daha iyi gibi gözüküyor. Her üründen birer parça olduğunda gümrükte sıkıntı çıkmaz büyük ihtimal Türkiye'ye giderken.

Bak dostum inatla anlamamakta ısrar ediyorsun. Avrupa birliğinden hangi ülkeden alırsan al, hangi satıcıdan alırsan al, hangi mağazadan alırsan al ürünü yanında getirdiğin takdirde aldığın fiyatın %20'sini iade alıyorsun. Bu kadar basit.

USA'den gelirse böyle bir durum yok. Aynı şeyleri söyleyip duruyorum.
Hocam sizin dediğinizi anlamadım dediğimi zannetmiyorum. Ben burada size değil amazon müşteri temsilcisi ile yaptığım konuşmaya inanıyorum. Sizin anlamanız gereken durum burada zaten. Ben size yanlış söylüyorsunuz veya sizi anlamıyorum demiyorum. Dediğim olay amazon müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede bana böyle söylenmiş olması. Siz neyi anlamamakta ısrar ediyorsunuz ?
Dediğiniz konu ile yarın tekrar amazon ile görüşme yapacağım ona göre buraya yazarım. Bana yine aynı durumu söylerlerse buraya yazarım.

Hocam sizin dediğinizi anlamadım dediğimi zannetmiyorum. Ben burada size değil amazon müşteri temsilcisi ile yaptığım konuşmaya inanıyorum. Sizin anlamanız gereken durum burada zaten. Ben size yanlış söylüyorsunuz veya sizi anlamıyorum demiyorum. Dediğim olay amazon müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede bana böyle söylenmiş olması. Siz neyi anlamamakta ısrar ediyorsunuz ?
Müşteri temsilcisi ya konuyu anlamadı ya da yanlış bilgi verdi o zaman. Arşatırın diyorum. Adını söylüyorum.
Olayın adı tax free. İlla benim link mi atmam lazım.

Tax free olayından yararlanmam için turistik vizeye sahip olmam gerekiyormuş. Fakat ben Erasmus dolayısıyla bu ülkede olduğum için çalışma iznim bile var. Bu durumdan ben bu özellikten faydalanamam gibi gözüküyor. Bunu şu an öğrendim.😞

Müşteri temsilcisi ya konuyu anlamadı ya da yanlış bilgi verdi o zaman. Arşatırın diyorum. Adını söylüyorum.
Olayın adı tax free. İlla benim link mi atmam lazım.

Hocam bir şey daha sormak istiyorum. Şimdi ürünü Letonya'da aldı Türkiye'ye geldi tax-free başvurusunu Türkiye'ye içinde mi yapıyor?
Büyük ihtimalle Letonya havaalanında yapması gerekiyor. Bu durum her ülkede aynı şekilde işlemiyormuş. Her ülkede farklı şartlar bulunuyormuş. Bunu alması için detaylıca araştırması gerekiyor.

Hocam bir şey daha sormak istiyorum. Şimdi ürünü Letonya'da aldı Türkiye'ye geldi tax-free başvurusunu Türkiye'ye içinde mi yapıyor?
Büyük ihtimalle Letonya havaalanında yapması gerekiyor. Bu durum her ülkede aynı şekilde işlemiyormuş. Her ülkede farklı şartlar bulunuyormuş. Bunu alması için detaylıca araştırması gerekiyor.
Bildiğim kadarıyla her ülkede aynı şekilde işliyor. Havaalanında başvuru yapıyorsunuz sonra siz döndükten bir süre sonra (bazen 2-3 ay) iade karta yapılıyor.

Avrupa Birliği Amazon sitelerinden alırsanız ve satıcı Amazon ise Almanya,Fransa, İspanya vs havalanında işlem yapmanıza gerek yok. Amazon ile görüşüp ürünü alıp, Türkiye'ye getirdim diyorsunuz. Pasaport ve uçak biletini vs gönderiyorsunuz onlar da iade yapıyor.

Ürünlerin taşınmasında yolcu ile gelebilecek bir kg sınırı var malumunuz. O sınırı aşmadığınız sürece her şeyi alabilirsiniz. Vergi iadesi de mümkün tabi ama o da biraz gittiğiniz ülkeyle de alakalı. Ödüyorlar ama baya bekleten, sıkıntı çıkaran, 2-3 ay sonra evrak eksik diyip dönüş yapan ülkeler var. Takipçisi olursanız alırsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı