LG 32GP750-B MSI GL62mrd Notebook'a bağlanır mı?

Sabaha kadar kurcaladım. Hatta bir arkadaş saolasun yardımcı oldu lg sitesinden renk kalibrasyon dosyası felan indirdik yine düzelmemişti. Hdr açma kısmı bende gözükmüyordu. Bilgisayarımda ekran ayarlarına girdiğimde HDR on off olması lazım ama bende yoktu. Belki de dizüstü bilgisayarım mı desteklemiyor anlamadım. HDMi 1.4 üzerinden bağlamıştım. 60 herzle kullandım.

Youtudubede 8k videolar felan izledim renkleri çok güzeldi. Işık sızması yoktu. 1 ölü piksel ve indirim olduğu için az önce monitörü kargoya verdim. Yenisini sipariş vereceğim ama acaba başka model mi baksam bilemedim. Ben film amaçlı aldığım için renkleri çok hoşuma gitmişti. Böyle güzel film izleyebileceğim başka model tavsiyesi verebilirseniz sevinirim. 5 güne kadar yenisini sipariş vereceğim. Youtubede benq tavsiyesi aldım. Bir kardeşim viewsonic al dedi.

Ağaçlar mesela laptopda yemyeşil. LG de sarı
Renkler monitörden monitöre değişir zaten ki 2 aynı monitör bile sırf renk ayarlarından, kalibrasyonundan dolayı aynı rengi vermeyebilir.

Bu da benim karşılaştırma fotoğrafım.
12.jpeg

Üstteki MAG301RF, alttaki M2 Air.

Yani gayet normal bir şey. Renklere önem veriyorsanız Nano IPS panel kullanan monitörlerden uzak durun çünkü genelde kontrast ve siyah başarımı konusunda iyi değiller. Ne öneririm? Dell markasının G3223Q modeline bakabillrsin.

Senin baktığın bütçede monitör çıtası yüksek. Aklına takılan modelleri paylaşırsın konuşuruz.
Teşekkür ederim öncelikle yardım için. 10 veya 10.500e çıkabilirim max. Ben genelde amazonda incelediğim için ve orada az monitör olduğu için o yüzden lgnin o modelini seçtim. Yoksa Amazonda sus rog veya düzgün msi felan göremedim. Sanırım orada monster de yok.

Sırf ölü piksel veya ışık sızması sıkıntısından dolayı amazon olsun istiyorum. Benim bütçeye uygun mesela amazonda varsa bir monitör benimle paylaşırsanız onu da değerlendirebilirim. Hatta 2 model var kafamda gerçi samsung olan 12k onu almam sanırım ama yine aklımda. Tabi birde bu ikisi ultra wide. Bunlarda ips yok. Bunlar da lg gini kaliteli görüntü verir derseniz bunlara da bakabiliriz.

amazon.com.tr/Viewsonic-VA3456-MHDJ-2xHDMI-Çerçevesiz-Monitorü/dp/B08TKGWGCW/ref=sr_1_37?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=ZJ3P1MSAOBB2&keywords=qled%2Bmonitör&qid=1673888684&sprefix=qled%2Bmonitör%2Caps%2C279&sr=8-37&th=1

Bunun 2k olanı mesela

Renkler monitörden monitöre değişir zaten ki 2 aynı monitör bile sırf renk ayarlarından, kalibrasyonundan dolayı aynı rengi vermeyebilir.

Eki Görüntüle 1636119

Yani gayet normal bir şey. Renklere önem veriyorsanız Nano IPS panel kullanan monitörlerden uzak durun çünkü genelde kontrast ve siyah başarımı konusunda iyi değiller. Ne öneririm? Dell markasının G3223Q modeline bakabillrsin.
Teşekkür ederim. Tavsite ettğiniz model bütcemin üzerinde malesef.

Eki Görüntüle 1636119

Bu arada videolarda siyahlığında sıkıntı yoktu. Renkler felan mükemmel. Bu videolar 8k ondan mı bilemiyorum ama bu videolar gibi işte film kalitesi izlemek istiyorum :))

Tabi video haricinde siyahlar bu şekilde.

Dosya Ekleri

• IMG_6371.JPG
    IMG_6371.JPG
    335,4 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_6374.JPG
    IMG_6374.JPG
    237,5 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_6382.jpg
    IMG_6382.jpg
    102,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Öncelikle @Saint Lucia hocamın ilgilendiği konu diye çok müdahale etmek istemiyorum konuya. Araya girmişim gibi oluyor.
Teşekkür ederim. Tavsite ettğiniz model bütcemin üzerinde malesef.
Yukarıdaki mesajda bütçenizi 10.000-10.500₺ belirttiniz. O halde M32Q veya G3223D modelini önerebilirim ancak şu unutrulmamalı ki; ikisi de 10-bit (8-bit+FRC) renk derinliğine sahip olmasına rağmen G3223D modelinde gradyan daha iyi fakat amazondan istediğinizi belirtmişsiniz G3223D amazonda yok ama M32Q en ucuz amazonda satılıyor. Monitörler arasındaki fark göz ardı edilebilir seviyede.
Bu arada videolarda siyahlığında sıkıntı yoktu. Renkler felan mükemmel. Bu videolar 8k ondan mı bilemiyorum ama bu videolar gibi işte film kalitesi izlemek istiyorum :))
Nano IPS panele sahip modellerin hepsinde kontrast ve siyah tekdüzelik kötü olacak diye bir kaide yok zaten.

M23q amazonda satılıyor ama ebrar bilgisayar. Çok şikayet alan firma

Şunu buldum ama hem va hem fullhd.

@KingDeViL Şimdi baktığın monitörler ile konunun makası daha da genişlemiş ve biraz arapsaçı olmuş vaziyette.
-İlk paylaştığın Samsung için alınmaz diyorum. Renk değerleri seni asla tatmin etmez. Günlük iş monitörü gözümde.
-İkinci link tıklanmıyor. Sanırsam eksik kopyalmışsın.
-ViewSonic VX2768-2KP-MHD tasarımcılar geliştirilmiş bir monitör. Renk gamut değerleri iyi. Düşünülebilir fakat daha iyileri mevcut.
-LG yüksek gecikme değerine sahip ve çok kötü görüş açısı var. Tatmin etmez. Önermiyorum.
-BenQ iyi hoş duruyor lafım yok. Kaliteli yapı malzemesi, düşük gecikme oranı vs bir takım özellikler mevcut. Yine de kullandığın LG'den üstün görmüyorum.
-MSI konusuna girmeyelim çünkü 1080p.
Şimdi sonuçlandırırsak; film izleyen biri olarak ultrawide monitör işine bulaşma. Güzel ultrawide monitörler var fakat fiyatları seni aşıyor. ViewSonic ve BenQ kendi çapında iyi monitörler fakat sana çağ atlatmaz.
Kullandığın LG'de kal ya da önerdiğimiz Gigabyte ile (satıcı ile anlaşırsan) yoluna devam et.

Öncelikle @Saint Lucia hocamın ilgilendiği konu diye çok müdahale etmek istemiyorum konuya. Araya girmişim gibi oluyor.

Hocam estağfurullah. Yorumlarınız ve teknik bilgileriniz kendimde dahil birçok okura destek olacak nitelikte. Bu yüzden her daim konuya müdahale edebilirsiniz. Hatta balıklama bile dalabilirsiniz. Bazen yanıma destek bir insan arıyorum. İnsan yalnız hissediyor bazen kendini. 👍

M23q amazonda satılıyor ama ebrar bilgisayar. Çok şikayet alan firma

Şunu buldum ama hem va hem fullhd.

VA panel önermiyorum ancak ve ancak şunu önerebilirim:
Fakat IPS panel teknolojisi olarak daha gelişmiş bir teknoloji. Curve konusuna takıntılı değilseniz VA panelin bir anlamı yok.

Ben de @Saint Lucia hocam ile aynı fikirdeyim. Önerdiğimiz M32Q modeline sıcak bakmıyorsan şu anki kullandığın model gayet iyi.

Bir de şunu önerebilirim:
Kendim kullanıyorum. Tek eksisi USB-C port yok. Onun haricinde çok memnun kaldığım bir monitör. @Saint Lucia hocamın Ultrawide önermemesinin sebebi muhtemelen farklı çekim formatından dolayı yanlarda çıkan siyah barlar ancak onu da Zoom to Fiil eklentisiyle çözebiliyorsunuz. Şu konuda detaylıca anlattım:

İkinize de yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Monitör seçimleri arap saçı oldu çünkü amazonda monitör aratıp benim bütçede olanları kopyalamaya çalıştım. Özelliklerine bakmadım :)).

Ben size düşük olan benq modelini atmıştım ama 2k olana göre mi cevap yazdınız bilmiyorum. Şunu da taksit yapınca 12bine geliyor. Bunu da alabiliyorum üst limit olarak.

Ya de dediğiniz gibi Lg de kalacağım. Yapacak birşey yok.

İkinize de yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Monitör seçimleri arap saçı oldu çünkü amazonda monitör aratıp benim bütçede olanları kopyalamaya çalıştım. Özelliklerine bakmadım :)).

Ben size düşük olan benq modelini atmıştım ama 2k olana göre mi cevap yazdınız bilmiyorum. Şunu da taksit yapınca 12bine geliyor. Bunu da alabiliyorum üst limit olarak.

Ya de dediğiniz gibi Lg de kalacağım. Yapacak birşey yok.
Rica ederim.

BenQ markasının kendi teknolojilerinden dolayı monitör fiyatları yüksek ancak ben teknoloji avantajları olsa da anlam veremiyorum neden bu denli yüksek olduklarına mesela sizin paylaştığınız modeli örnek alalım 11500 TL'ye geliyor ve bu paraya daha iyi özelliklerde monitörler bulunuyor size önerdiğimiz M32Q, G3223D gibi.

İkinize de yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Monitör seçimleri arapsaçı oldu çünkü Amazon'da monitör aratıp benim bütçede olanları kopyalamaya çalıştım. Özelliklerine bakmadım :)).

Ben size düşük olan BenQ modelini atmıştım ama 2K olana göre mi cevap yazdınız bilmiyorum. Şunu da taksit yapınca 12bine geliyor. Bunu da alabiliyorum üst limit olarak.

Ya de dediğiniz gibi LG de kalacağım. Yapacak bir şey yok.

Bu linki koyduğun BenQ için yorum yapmıştım.
BenQ'yu kötülemiyorum asla. Severim beğenirim. Fakat hani LG ile yan yana koyunca BenQ kesin almalısın diyemiyorum. O kadar cezbedici bir farkındalığı yok.
Teknik değerler olarak Gigabyte üstün. Bu yüzden LG'den farklı bir ürün bakıyorsan elimizde 2 ürün var şu an. Biri satıcıdan sorunlu diğeri bütçeni aşıyor. O zaman LG kalıyor elimizde.

Anladım. Ben benq ürüne daha önce sahip olmadım ve mağazalarda da görmedim. Bana o markayı şu vbideodaki arkadaş önerdi. Hatta 1. sırada benq dedi. O yüzden bende benq araştırmaya başladım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bir de amazon müşteri hizmetleri ile görüşeyim o zaman. Gigbayte stoklara girer mi ya da daha farklı modeller stoklara gelir mi diye.. Ona göre belki biraz beklemeye alırım.

Geri
Yukarı