LG Optimus 3D JellyBean 4.1.2 Güncelleme Rehberi

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Bildiğiniz gibi LG söz konusu güncelleme olduğunda dünyanın en kötü cep telefonu firmalarından birisi. Bu bağlamda açıkça LG'nin cep telefonlarından uzak durun diyorum. Firmanın en iyi donanımsal özelliklere sahip olan telefonlarından biri, Optimus 3D, hala ICS sürümüne güncellenmedi. Ama Technopat olarak LG güncellemezse biz güncelleriz diyoruz ve bırakın ICS'i, sizi çağ atlatıp JellyBean'e taşıyoruz!

Öncelikle telefonunuzda Gingerbread olmalı. Bunun için V21E.KDZ dosyasını indirin:

V21E_00.kdz

Ardından bilgisayarınıza LGUnitedMobileDriver_S4981MAN38AP22_ML_WHQL_Ver_3.8.1 sürücüsünü kurun. Güncelleme paketinde mevcut.
Sonrasında LG Mobile Support Tool aracını kurmanız gerek. Bu da pakette "B2CAppSetup" adıyla mevcut.

Güncelleme Paketi

Bu rehber Windows 8 kullanılarak yapılmıştır. Başka işletim sistemlerinde yaşayacağınız sorunlardan sorumlu değiliz!

Telefonunuzda halihazırda Gingerbread varsa bu adımları atlayın.

USB Hata Ayıklama’yı devreye sokup telefonunuzu USB kablosu ile PC’ye bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Automatic Offline Procedure dosyasını çalıştırın. OK dediğinizde MSXML yüklenecektir. Yükleme bitince sistem tepsisinde çıkan Windows Enabler simgesine sol tıklayıp simgenin üzerinde On yazmasını sağlayın.

İki defa OK dedikten sonra R&D Test Tool adlı araç çalışacaktır.

Select kdz file kısmından indirmiş olduğunuz KDZ dosyasını seçin.

Select Type kısmından 3GQCT ‘yi seçin.

PhoneMode‘u da Emergency olarak ayarlayın.

yyk94.png

Programın sağ alt kısmında yer alan “Normal web upgrade test” butonuna tıklayın.

Açılan pencereden “Upgrade Start”a tıklayın.

K0Rgb.png

Şimdi sırasıyla Clear phone software update registry butonuna tıklayın. Ardından Country kısmından Different Country seçeneğini seçin. Language kısmından ise doğal olarak Turkish seçeneğini seçeceğiz.

d4kor.png

Akabinde OK diyerek güncelleme işlemini başlatın.
Ra1bI.png

Güncelleme başarısız oluyorsa:

• KDZ dosyasının adını değiştirmeyin, V21E_00.kdz olarak kalmalı.
  • Kullanıcı hesabı denetimi kapalı olmalı.
  • Windows 8 64 Bit kullanıyor olmalısınız.
  • Farklı USB portu deneyin.
  • Sürücüyü yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
  • Pili sökün, takın, telefon yeniden başlayınca Restart diyerek işleme yeniden başlayın.
  • İşlem kaydına bakın, Extract KDZ error yazıyorsa KDZ dosyası bozuk inmiş olabilir, yeniden indirin.

Telefonunuza Gingerbread yüklediniz. Şimdi ilk olarak cihazı root edelim. Root işlemi için buradaki rehberimizden yararlanın: https://www.technopat.net/forum/android-telefonlari/3741-lg-optimus-3d-android-2-3-root.html

Root işleminden sonra Superuser uygulamasını Google Play Store'dan güncelleyip programdan "Su binary" seçeneğine tıklayın ve programın kendini güncellemesini sağlayın. Yazıyı yazarken son sürüm 3.1.1 idi.

Şimdi cihaza Team Win Recovery Project (TWRP) atmanız gerek. Bunun için şu adımları izleyin:

1. Play Store'dan Terminal Emulator'ı indirin.
  2. recovery.img dosyasını indirip telefonun dahili hafızasına kopyalayın.
  3. Terminal programını çalıştırıp
    Kod:
    su
    komutunu girin. SuperUser penceresi çıkınca "İzin ver" deyin.
  4. Son olarak CWM'i TWRP ile değiştirmek için şu komutu giriyoruz:
    Kod:
    [COLOR=#222225]dd if=/sdcard/recovery.img of=/dev/block/mmcblk0p6[/COLOR]

Her şey tamam olduğuna göre sıra geldi JellyBean yüklemeye :) Heyecanlandığınızı hissediyorum :) Şu an piyasadaki en iyi JB ROM'u Jellybeam.

1. O zaman hemen bu ROM'un en güncel sürümü 3.3.0'ı indirelim: Releases | iGio90 - JellyBam ROM
  2. Şimdi indirdiğimiz ROM'u telefonumuzun SD kartının kök kök dizinine atalım.
  3. Telefonu kapatalım ve ses kısma + 3D tuşuna basılı tutarken Power tuşuna biraz basıp cihazın Recovery moduna girmesini sağlayalım.
  4. Recovery modunda Wipe > Factory reset (Wipe data/cache) işlemini uygulayın.
  5. İşlem bitince Wipe Dalvic Chache komutunu verin.
  6. Tüm bunlardan sonra JellyBean yükleyebiliriz. Ana menüye gelin. Install zip from sdcard > Choose zip from sdcard komutunu verdikten sonra SD kartın içindeki jellybam_p920.STABLE_3.2.0_20121224.zip dosyasını seçin ve Yes - Install komutunu verin.
  7. Yükleme bitince Go back > reboot system now diyerek telefonunuzu başlatın.
  8. Tebrikler, artık JellyBean'desiniz! :)

Lütfen rehberi kopyalamayın. Kaynak belirterek dahi kopyalamayın. Ancak rehberin başlığını verip rehbere link verebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler.

Recep Baltaş

Merhaba. Çok teşekkürler Recep bey. Peki güncelleme yaptıktan sonra telefonun dili Türkçe olacak değil mi ?

- - - Güncellendi - - -

Gördüm güncelleme rehberinde dil seçeneği varmış :)

Recep bey merhaba. "Şimdi indirdiğimiz ROM'u telefonumuzun SD kartının kök kök dizinine atalım." demişsiniz yukarıdaki rehberde. Bu SD kart harici olan mı yoksa telefonun kendi hafızası mı?

Son olarak Advanced > Wipe Dalvic Chache komutunu verin.

Arkadaşlar burada sorun yaşadım, bir türlü bu maddeyi yapamadım. Çünkü Advanced > Wipe Dalvic Cache diye bir şey çıkmıyor. Telefon İlk aldığım haline döndü. Yardımcı olabilir misiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
V21E kurmadın ya da başka bir adımı atladın. Aynı sorunu ben de yaşadım. V21E kurunca düzeldi.

V21E kurdum. Ama yine de aynı sorunu yaşıyorum. Telefonda şebeke yok.

- - - Güncellendi - - -

V21E kurmadın ya da başka bir adımı atladın. Aynı sorunu ben de yaşadım. V21E kurunca düzeldi.

Merhaba.
Dediğiniz gibi rehbere göre güncelleme yapmaya çalıştım. Ama sorun nereden kaynaklandı anlamadım. Şu anda telefonu kullanamıyorum. Bazen şebeke var bazen yok. Telefon açılırken kapanıyor. Yada açıldıktan bir süre sonra kapanıyor. Tekrar V21E kurmaya çalıştım ama bu sefer de yükleme esnasında restart uyarısı verdi. Şimdi ne yapmalıyım. Bir önceki sürüme yükleme yapma şansım var mı ve nasıl yapılabilir? Teşekkürler...

Sanırım telefon artık kullanılamaz. Çünkü açılırken hemen kapanıyor. Açmaya çalışıyorum açılmıyor ya da bi süre sonra açılıyor. Bataryayı çıkarıp taktığımda telefon kendiliğinden açılıyor. Sanırım bu güncelleme bana göre değil. :(

Telefonu tamir edebilirsin ama bu çok uzun bir işlem ve tamir rehberi de İngilizce. O rehberi tercüme etsem de sen yine adımları atlayacak ya da yapamayacaksın diye düşünüyorum açıkçası. Aynı durumu ben de yaşadım ve telefonu tamir ettim.

Hala uğraşıyorum ama sabahtan beridir hiçbir şey değişmedi. :(

- - - Güncellendi - - -

Telefonu tamir edebilirsin ama bu çok uzun bir işlem ve tamir rehberi de İngilizce. O rehberi tercüme etsem de sen yine adımları atlayacak ya da yapamayacaksın diye düşünüyorum açıkçası. Aynı durumu ben de yaşadım ve telefonu tamir ettim.

İngilizcesi var mı forumda?
Onu çözebilirim. Bir arkadaşın yardımı ile.

- - - Güncellendi - - -

Ben rehberde yazdıklarınızın hepsini madde madde yerine getirdim. Ama neden bu şekilde oldu anlamadım. Güncelleme paketi ve KDZ dosyasını yukarıda yazdığınız yerlerden indirdim. Ama ne oldu anlamadım. Telefon açılıyor. Bazen sorun yok ama bir anda bir ses geliyor ve kapanıyor.

- - - Güncellendi - - -

Telefonu bilgisayara bağladığımda hata ayıklamayı açıyorum. Ama güncelleme olmuyor. PC Suite'ye bağlamak istiyorum telefonu görmiyor, görsede bir işlem yaptırmıyor. Telefon açılırken nokta nokta ekran geliyor. Yani sorunlardan bazıları bunlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı