Diss4sub

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, LG televizyon kullanıyorum ve virüs bulaştı. Kullandığım televizyon modeli sanırım Android değil çünkü işletim sistemi olarak LG'nin kendisine ait webOS işletim sistemi gözüküyor. Ayrıca uygulama mağazası olarak da Google Play bulunmuyor, LG'nin kendi uygulama mağazası yüklü.
Televizyonda Google'da gezinirken yanlışlıkla reklam gibi bir siteye tıkladım, siteyi hatırlamıyorum çünkü geçmişin kaydını tutma özelliği kapalıydı. Siteye tıkladığımda değişik alan adlı bir siteye yönlendirdi, virüs olduğunu hemen anlayıp hızlıca çıktım ama virüs çoktan bulaşmış bile. İnternette arama kısmına herhangi bir şey yazdığımda rastgele site adresleri karşıma çıkmaya başladı. Çoğunluğu saçma siteler ve Japonca'ya da Çince kelimeler içeriyor. Üstelik bu sitelere daha önce girmişim gibi gözüken bir ikon da var yanında, ama daha önce bu sitelere hiç giriş yapmadım. Virüs bulaşmadan önce arama kısmında böyle sonuçlar gözükmüyordu. (fotoğrafları yükledim, fotoğraflarda Yandex arama gözüküyor çünkü diğer arama motorlarına da bakıp aynı sorun var mı denemek istedim. Hem Google hem de Yandex arama motorunda sonuç aynı oldu. Hala bu değişik siteler karşıma çıkmaya devam ediyor)

IMG_20230424_183943.jpg

IMG_20230424_183914.jpg

IMG_20230424_183845.jpg

Bu virüsü nasıl silebilirim, konu hakkında bilgisi olan biri yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Ya da bilgisi olan birini tanıyorsanız onu da etiketleyebilirsiniz, forumda yeniyim bu yüzden çoğu kişiyi tanımıyorum. Ayrıca konu ile ilgili son olarak şunu sormak istiyorum: Bu virüsün diğer cihazlara bulaşma ihtimali var mı? Sonuçta televizyon evdeki Wi-Fi ile internete bağlı, virüs bu Wi-Fi ağına bulaşabilir mi? Wi-Fi ağından da diğer cihazlara bulaşma ihtimali var mı yani? Ne olur ne olmaz diye bu durumu fark ettikten sonra televizyonun internet bağlantısını kapattım, foruma da şu anda mobil veri ile bağlanıp yazıyorum. Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

İlk olarak sondan başa doğru iki sorunuzun ikisini de cevaplayayım. Öncelikle Sosyal'e hoş geldiniz. Ve son sorunuzu cevaplayıp baştan sizi rahatlatayım şimdi şöyle ki bir cihaza virüs bulaştığı zaman ağ üzerinden farklı bir cihaza virüsü yayma olasılığı oldukça düşük fakat olurda öyle bir virüsle karşılaşırsanız diğer cihazlara bulaşması için aynı işletim sistemini kullanmayan cihazlara bulaşamaz örneğin Android bir cihaza yayılan bir virüs bulaşmışsa yalnızca diğer Android cihazlara bulaşır onun dışında Windows cihaza bulaşamaz. İkinci olarak ise virüsü temizlemek için iki farklı kullanabileceğiniz yol var birincisi kendi ellerinizle televizyonu sıfırlamak işe yarayabilir ikinci yol ise televizyonu teknik servise göndermek olabilir.

Wi-Fi üzerinden diğer cihazlara bulaşamaz.
Televizyonu ayarlardan sıfırlayıp kurulumunu yapın. Yüksek ihtimalle virüsten kurtulursunuz.
İlk olarak sondan başa doğru iki sorunuzun ikisini de cevaplayayım. Öncelikle Sosyal'e hoş geldiniz. Ve son sorunuzu cevaplayıp baştan sizi rahatlatayım şimdi şöyle ki bir cihaza virüs bulaştığı zaman ağ üzerinden farklı bir cihaza virüsü yayma olasılığı oldukça düşük fakat olurda öyle bir virüsle karşılaşırsanız diğer cihazlara bulaşması için aynı işletim sistemini kullanmayan cihazlara bulaşamaz örneğin Android bir cihaza yayılan bir virüs bulaşmışsa yalnızca diğer Android cihazlara bulaşır onun dışında Windows cihaza bulaşamaz. İkinci olarak ise virüsü temizlemek için iki farklı kullanabileceğiniz yol var birincisi kendi ellerinizle televizyonu sıfırlamak işe yarayabilir ikinci yol ise televizyonu teknik servise göndermek olabilir.

Hoşbuldum. Teşekkür ederim yanıtlar için. En azından diğer cihazlara yayılmasının oldukça zor olduğunu duymak biraz olsun rahatlattı. Peki şey sormak istiyorum bu virüs türü tam olarak ne oluyor? Yani çok bilgim yok ama örneğin Ransomware mi Adware mi Spyware mi? Yoksa herhangi bir adı, kategorisi yok mu acaba nedir yani? Detaylı bilgim yok açıkçası sadece adını duyduklarımdan dolayı öyle söyledim.

Bilgisayar, telefon gibi cihazlarda hesaplarım kayıtlı ve önemli dosyalarım olabiliyor fakat televizyonda kayıtlı bir hesabım yok, zaten ara sıra bakıyorum. Diğer cihazlara bulaşma ihtimali yok denecek kadar düşükse öyle fazla korkulacak bir durum yok o zaman. Bir de bu virüs sadece tarayıcı üzerine bir virüs mü? Yani tarayıcı dışında televizyon üzerinde nasıl bir olumsuz etki yapma potansiyeli olabilir ki acaba?

Biraz fazla soru sordum sanırım kusura bakmayın 😅 Son olarak bir de şunu sorup sorularımı tamamlamak isterim: Televizyona antivirüs kurarak bu virüs kolayca temizlenebilir mi, ya da en basitinden televizyona antivirüs kurmak gibi bir şey mümkün mü? Biraz internetten baktım Eset antivirüs kurarak çözmeye çalışanlar vardı, eğer böyle bir şey mümkün değilse mecbur televizyonu sıfırlayacağım zaten. Bu arada cevaplarınız için tekrardan çok çok teşekkür ederim, yardımcı oldunuz.

Hoşbuldum. Teşekkür ederim yanıtlar için. En azından diğer cihazlara yayılmasının oldukça zor olduğunu duymak biraz olsun rahatlattı. Peki şey sormak istiyorum bu virüs türü tam olarak ne oluyor? Yani çok bilgim yok ama örneğin Ransomware mi Adware mi Spyware mi? Yoksa herhangi bir adı, kategorisi yok mu acaba nedir yani? Detaylı bilgim yok açıkçası sadece adını duyduklarımdan dolayı öyle söyledim.

Bilgisayar, telefon gibi cihazlarda hesaplarım kayıtlı ve önemli dosyalarım olabiliyor fakat televizyonda kayıtlı bir hesabım yok, zaten ara sıra bakıyorum. Diğer cihazlara bulaşma ihtimali yok denecek kadar düşükse öyle fazla korkulacak bir durum yok o zaman. Bir de bu virüs sadece tarayıcı üzerine bir virüs mü? Yani tarayıcı dışında televizyon üzerinde nasıl bir olumsuz etki yapma potansiyeli olabilir ki acaba?

Biraz fazla soru sordum sanırım kusura bakmayın 😅 Son olarak bir de şunu sorup sorularımı tamamlamak isterim: Televizyona antivirüs kurarak bu virüs kolayca temizlenebilir mi, ya da en basitinden televizyona antivirüs kurmak gibi bir şey mümkün mü? Biraz internetten baktım Eset antivirüs kurarak çözmeye çalışanlar vardı, eğer böyle bir şey mümkün değilse mecbur televizyonu sıfırlayacağım zaten. Bu arada cevaplarınız için tekrardan çok çok teşekkür ederim, yardımcı oldunuz.
Bu tür zararlı yazılımlara Adware deniyor genellikle. Televizyonun tarayıcısında sıfırlama veya tarama verilerini temizleme gibi bir seçenek varsa deneyin. Zararlı yazılım arkada başka işler çeviriyor olabilir. Tarayıcıdan çıkıp sisteme de bulaşmış olabilir. WebOS icin bir antivirus var mi bilmiyorum ama ise yaramayacagini düşünüyorum. Televizyonu sıfırlamanızı öneririm.

Farklı işletim sistemleri arası yayılamaz diye birşey yok. Örnek olarak gelişmis bir Android virüsü ağ üzerinden bir windows bilgisayara etki edebilir. Bunu engelleyen birsey yok.

Farklı işletim sistemleri arası yayılamaz diye bir şey yok. Örnek olarak gelişmis bir Android virüsü ağ üzerinden bir Windows bilgisayara etki edebilir. Bunu engelleyen bir şey yok.

Bilmiyorum bence Android'den Windows'a bulaşması epey zor.

Merhaba, aynı problem bende de oluştu. Televizyonu sıfırlayarak çözmeye çalıştım ancak, aynı problem devam etti. Siz problemi çözebildiniz mi acaba?

@Diss4sub

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı