LG UltraGear 27GL850 2K 144Hz 1ms GTG Nano IPS Gaming monitor

large01.jpg

Evet arkadaşlar bir süredir takip de olduğum monitör ile ilgili daha net bilgiler gelmeye başladı. Ben de topladığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Yakın zamanda monitör almayı düşünen var ise ve bütçesi müsait olanlar için canavar gibi bir monitör piyasaya çıkmak üzere. Gördüğüm kaynaklardaki fiyatlar doğru ise yurt dışı fiyatı 499$ lık fiyat etiketiyle, kendi kulvarında piyasadaki en iyi monitör olacak gibi gözüküyor. LG geliştirdiği yeni Nano IPS panel sayesinde yüksek renk doğruluğu, geniş izlenme açıları, daha iyi kontrast, düşük gecikme süreleri, HDR 10, G-Sync uyumu, Adaptive-Sync / AMD FreeSync desteği ve oyuncular için de daha bir çok özelliği olan çok güzel bir monitör geliyor diyebilirim.​

Şu anda piyasa da olan Gigabyte AORUS 27" AD27QD karşısına konumlandırmak sanırım yanlış olmaz. LG daha uygun fiyata daha kaliteli bir ürün ile karşımıza çıkmış oluyor. Fiyat konusunda çelişkiye düştüğüm durum korece olarak yazılmış bir kaynak da 90 bin won yani 749$ olarak gözükmesi, fakat başka kaynaklarda da 499$ fiyat etiketi ile piyasaya çıkacağı söylenmekte. Dediğim gibi eğer 499$ fiyat etiketiyle çıkar ise bu özelliklerdeki bir monitör için en iyi seçenek olarak karşımızda olacak gibi duruyor. Piyasaya çıkış zamanı olarak Temmuz ve Ağustos ayı işaret ediliyor. Heyecanla bekliyoruz :)

13683_01_lg-unveils-worlds-first-one-millisecond-ips-gaming-monitor_full.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
19 unda tft central da incelemesini yayınlıyor. Yurt dışında ön siparişler dağıtılmaya başlamış. Türkiye ye ne zaman gelecek acaba.

--
Ürün vatana gelmiş bulunmakla beraber alternatif olarak;

LG 27GL850-B - 3799 TL (sepette %5 indirim ile beraber)
Gigabyte Aorus FI27Q - 4150 TL civarı
Gigabyte Aorus FI27Q-P
Acer XB273K GPbmiipprzx 144Hz 1ms 4K UHD IPS HDR400 - 4080 TL hepsiburada indirimi var

iyice kafam karıştı çorba oldu yeminle :(

Son düzenleme:
@orge Merhabalar hocam, bu LG monitörü almayı düşünüyorum da, son attığınız posttaki monitörlerin bir farkını belirtmek isterim. LG 27GL850-B modeli gtg(grey-to-grey) gecikme süresinde 1 ms iken, diğer alternatif olarak gösterdiğiniz modellerde başka bir ölçüm birimi olan mprt(moving picture response time) kullanılmış ve 1ms olarak gösterilmiş. Gözden kaçmaması için uyarmak istedim. Ve de anladığım kadarı ile yüksek mprt değeri, yüksek gtg değerine göre ghosting'e daha çok neden oluyormuş.
@orge Hocam bu arada gördüğüm kadarı ile monitörü almışsınız. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok iyi olur.

Son düzenleme:
@orge Merhabalar hocam, bu LG monitörü almayı düşünüyorum da, son attığınız posttaki monitörlerin bir farkını gözden kaçırdığınız belirtmek isterim. LG 27GL850-B modeli gtg(grey-to-grey) gecikme süresinde 1 ms iken, diğer alternatif olarak gösterdiğiniz modeller başka bir ölçüm birimi olan mprt(moving picture response time) kullanılmış ve 1ms olarak gösterilmiş. Gözden kaçmaması için uyarmak istedim. Ve de anladığım kadarı ile yüksek mprt değeri, yüksek gtg değerine göre ghosting'e daha çok neden oluyormuş.

Eyvallah sağolasın, doğru tespit. LG 27GL850-B modelini tercih ettim ve kullanıyorum. Panel hızlı ve ghosting'in G si yok. Fakat bariz IPS Glow mevcut ve siyah homojenliği biraz zayıf. Ne kadar 2019 teknolojisi bir ips olsa da bu panellerin dezavantajları hala devam ediyor. Gerekli ayarları yapıp öyle kullanıyorum. Alıştım sayılır. Bunun haricinde monitöre söyleyecek laf yok :)

Eyvallah sağolasın, doğru tespit. LG 27GL850-B modelini tercih ettim ve kullanıyorum. Panel hızlı ve ghosting'in G si yok. Fakat bariz IPS Glow mevcut ve siyah homojenliği biraz zayıf. Ne kadar 2019 teknolojisi bir ips olsa da bu panellerin dezavantajları hala devam ediyor. Gerekli ayarları yapıp öyle kullanıyorum. Alıştım sayılır. Bunun haricinde monitöre söyleyecek laf yok :)

Anladım, öneriyorum diyebiliyorsun anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim cevabın için. Hayırlı olsun, iyi forumlar :)

Yüksek MPRT değeri, yüksek GtG değerine göre ghostinge daha çok neden oluyormuş.
Ben de her yerde öyle okumuştum fakat 1ms MPRT VA monitörüm var, masaüstünde fareyi takip ederken ve Osu oynarken dikkatli bakıldığında ghosting belli oluyor fakat 1ms GtG TN monitörlerde böyle duruma denk gelmedim. Belki de ghosting VA panelden dolayıdır.

Ben de her yerde öyle okumuştum fakat 1ms MPRT VA monitörüm var, masaüstünde fareyi takip ederken ve Osu oynarken dikkatli bakıldığında ghosting belli oluyor fakat 1ms GtG TN monitörlerde böyle duruma denk gelmedim. Belki de ghosting VA panelden dolayıdır.

Dediğiniz gibi panelden dolayı böyle bir fark mümkün olabilir. Peki bahsettiğiniz ghosting rahatsız edici düzeyde mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı