LGS 2023 yeni nesil soruları çözerken zorlanmak

depth

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba bu yıl LGS'ye gireceğim 2023'te yani. Öncelikle matematikte ilk 3 üniteyi yani ilk dönemi bitirdim dershanede de 1.ünitenin yarısını bitirdik Türkçede ise fiilimsiler cümlenin ögeleri cümle türlerini bitirdik dershane ile zaten Türkçeyi rahat yapabiliyiroum bir önceki yıl azıcık çalışmayla bile 17 net altına düşmedim fende de ilk 2 ünite bitti fenle de aram iyidir ama matematikte şöyle bir sorunum var normal soruları çözebiliyorum ama ortanın bir tık üstü ve yeni nesil soruları çözmekte bayağı zorlanıyorum. Normal mi acaba? Mesela 18 soruda 5 6 yanlışım çıkıyor yeni nesil hepsi en az 21 3 gördüm. Dediğim gibi bayağı bir zorlanıyorum yeni nesil soru çözmekte birkaç tavsiye verebilir misiniz? Kareköklerde zorlanmıyorum mesela çok pratik yok ama çarpanlar katlar ve üslü ifadeler gibi konularda (özellikle çarpanlar katlar ebob ekok) zorlanıyorum sonra da moralim bozuluyor.

Son düzenleme:
Başlangıç olarak zorlanman gayet normal, ama bende direk yeni nesil soru çözmeye başlamadan önce ilk olarak örnek soruları çöz. En büyük hata bence burada yapılıyor. Konuyu gerçekten çok iyi bir şekilde öğrendiysen yani kazanım noktasında sıkıntın yoksa ilk olarak basit kazanım ağırlıklı sorular çözmelisin. Bir anda zor yeni nesil sorulara başlamak yanlış olur. Ardından daha sonra kademeli olarak örnek soruları ve çıkmış soruları çözmelisin. Örnek sorular ve çıkmış sorular çözüldükten sonra soru bankalarına geçilmelidir. LGS Örnek Soruların tamamına eklediğim linkten ulaşabilirsin.

Bodoslama direk zor ve yeni nesil çözerek başlamak seni çok yoracaktır. Moralini bozmak yerine basitten zora doğru gidersen daha faydalı olacaktır. Hele Matematik için çok yayın değil. Doğru yayınlar kullanılmalıdır. Mesela Okyanus Master kırmızı renkli kitap gereksiz zor bir kitap, onu çözmek bence zaman kaybı. Ama Hız Yayınlarının Geometri kitabı mutlaka çözülmelidir. O yüzden yayınları da doğru seçmelisin.

Yeni nesil soruları çözmenin bir taktiği yok aslında. Eski nesil soruların nasıl çözüldüğünü öğreneceksin, sürekli yeni nesil sorular çözerek de pratik yapacaksın. Türkçe vs. gibi dersleri herkes yapıyor, iyi bir yere yerleşmek istiyorsan da Matematiği iyi yapman lazım. Matematiğe çalışmayı bırakma o yüzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı