LGS 386 puan iyi mi?

386 gibi puanla alan Fen Liseleri var, ama hepsi yeni açılmış proje okulları. Bizzat birine gitmiştim, rezil bir yer. 14 ders var 7 tanesi boş, öğretmen yok. (Beylikova Fen Lisesi) 2 Hafta durup şehrimdeki Anadolu Lisesi'ne nakil aldırdım. Aşırı memnunum.

Arkadaşın hedefini nereden biliyorsunuz? Belki atıyorum 400 puan hedefledi, onun için çalıştı.
400 Puan güzel bir yere sokamıyor seni maalesef. O puanlarla alan liseler yeni açılmış oluyor, öğretmen yok içinde adam gibi. Gerçekten iyi bir yer istiyorsan %5 dilim civarlarına gelmen gerekiyor o da 440 üstü. Kusura bakmayın biraz kırıcı konuşuyorum ama gerçekler acıdır.

Değil ben 2004lüyüm 390 puanla %3'e girmiştim. İlk LGS zamanında şu an nasıl puanlar bilmiyorum. Fakat yüzdeliğini söylersen net bir şey söyleyebiliriz. Aşağı yukarı kaç yüzdelik olacağını tahmin edebilirsin sanırım.

Seneden seneye değişiyor bu arada. Sınav zorsa ve ortalama düşükse %5 dilim 370-380 civarı oluyor. Sınav kolaysa ve ortalama yüksekse %5 dilim 440-450 civarları oluyor.

400 puan güzel bir yere sokamıyor seni maalesef. O puanlarla alan liseler yeni açılmış oluyor, öğretmen yok içinde adam gibi.
Lisenin iyi olması sana eğitiminde bir avantaj sağlar ama tek başına kesinlikle yeterli değil. Daha çok iş sende bitiyor. Sen gayret gösterip çalışırsan düzenli olarak, sıradan bir okulda bile çok iyi yerlere gelebilirsin.

Geri
Yukarı