LGS korkusu

Sana kim verdi bu öğütleri merak ediyorum.
200-300 soru az mı? Süper bir okuldan kastın nedir ayrıca, fen lisesi mi? Sanki Harvard'a gidiyor, 200-300 soru ile gidemezsin diyor bir de.

Bir hocamız en az 10 saat çalışın diyordu kafayı yememizi istiyorlar sanırım.

Bir hocamız en az 10 saat çalışın diyordu kafayı yememizi istiyorlar sanırım.
Onların kendisi kafayı yemiş. Kimso robot değil, kimse Einstein da değil. 10 saat çalışmak hiçbir şekilde sağlıklı değil. Sosyal ortamdan, aile ortamından kopmak demek 10 saat. 10 saat dediğiniz saat günün büyük bir kısmını oluşturuyor. Bir insan ders çalışırken eğlenmiyorsa, 10 saat zorla ders çalışırken hiçbir şey anlamaz. Her şey için geçerli bu. Kesinlikle sağlıksız bir yöntem.

En iyi yerlere girmesi için "kırık" olması lazım, bunu da bu şekilde sağlar.

Günde 2 3 hadi en fazla 4 saat çalışıp 200 300 soru çözerse süper bir okula gidemez.
Bu nasıl mantık arkadaş?

Ben kırık değilim ama (Ego olarak algılamaz iseniz sevinirim) ülkenin en iyi 5 veya 7. lisesine gittim. (Dönemine göre hatırlamıyorum) ortam da öyle senin sandığın gibi 30 saat ders çalışanlarla dolu değildi. Hepimiz nefret ediyorduk sınavlardan ama mecbur olduğumuzu da biliyorduk.
Günde 10 saat çalışan ''kırık'' dediklerin stres yapıp tek tek elendiler.

Lütfen saçmalamayı bırak.
Kabataşı ucundan kazandım ama durumumuz yoktu oraya gidecek. İnanmıyosan sınav belgelerimi raftan bulup atarım hiç sorun değil.

Galatasaray, İEL, Kabataş...

Bu okullar için 1 boş yapması lazım, bakın 1 boş. 1 hata yapsa bile giremiyor.

Stres iyidir, düzen ve disiplini sağlar. Fazlası da kafayı yedirtir.
Tamam, ses stres yap ama sakın başkalarına bu sağlıksız yöntemleri aşılama. Neticede her başarılı insan Galatasaray'dan, İEL'den ya da Kabataş'dan çıkmıyor...
Saçmalamayı ve zırvalamayı bırakırsan sevinirim, yoksa stres derken insanlara sınavda stres yaptıracaksın ve anadolu lisesine bile giremeyecekler.

Hocam LGS aynı bu yılki hız denemeleri gibi. Örnek sorularla alakasız sorular vardı fakat hız denemesinde sözel bölüm çok benziyor. Sayısal bölüm matematik çok değişikti çünkü benzeyen hiçbir yayın yoktu. (Biraz konu ile alakasız konuştum farkındayım) neyse, eğer hız denemelerini çözüyorsanız LGS'de de yaparsınız. Bir de o kadar gelecek kaygısı yapmayın isterseniz psikoloğa da gidebilirsiniz.

6-7 Saat çalışın diyorsunuz fakat o kadar zamanım olmuyor. Pazartesi ve salı günleri okula gidiyorum 8'den 12'ye kadar ve hafta içleri 3'den 7'ye kadar canlı derslerim oluyor.
Hocam LGS aynı bu yılki hız denemeleri gibi. Örnek sorularla alakasız sorular vardı fakat hız denemesinde sözel bölüm çok benziyor. Sayısal bölüm matematik çok değişikti çünkü benzeyen hiçbir yayın yoktu. (Biraz konu ile alakasız konuştum farkındayım) neyse, eğer hız denemelerini çözüyorsanız LGS'de de yaparsınız. Bir de o kadar gelecek kaygısı yapmayın isterseniz psikoloğa da gidebilirsiniz.

Psikoloğa daha önce gittim zaten 1 yıla yakın antidepresan aldım.

Hız denemeleri dünyanın en basit denemeleridir. Biliyorum çünkü kuzenlerim LGS'ye gireceğinden araştırdım. Okyanus Master, nitelik çok üst düzeey bu gibi kitapları çözmeli. Tabii ki basit kaynaklar da çözemeli ama hız LGS benzeri değildir.

8 yıl önce STS'ye girmiş birisi olarak söylüyorum. Çok ders çalışmak aptallıktır. Gereksiz yere strese gireceğine, test kitaplarına paranı gömeceğine arkadaşlarınla hiç unutamayacağın bir gün geçirebilirsin. Kötü bir liseye gitmek hiçbir zaman seni aptal yapmaz. Türkiye'de Fen lisesine giden adam da istediği bölümü kazanabilir, anadolu veya meslek lisesine giden de. Önemli olan içindeki hırs. Sosyallikten uzak sınava çalışan(üniversite sınavı için) arkadaşlarımın çoğu birkaç yıldır psikolojik destek alıyor. Kendinizi eve hapsedip fen lisesine gitmeyi kovalamayın. Hayalinizin peşinden koşarsanız zengin olursunuz çok para kazandıran işi yapınca değil!

Yeni konular

Geri
Yukarı