LGS korkusu

Sayısalım berbat. Sözel ise aşırı basit geliyor İngilizce ve inkılap dersini 10 dakikada bitirmiştim. Türkçe sorun değil zaten. Din işi bozuyor hiç anlayamadım bu sene.

Hocam kısacası, çok rahat olmayın aynı zamanda çok kasmayında.

Sürekli deneme çözünce sınavda rahat olacaksınızdır zaten. Eğer hedefiniz köklü okullar ise çok çalışmanız lazım, sonuçta herkes o okulları ister.

Matematikte sürekli soru çözün, yoksa bir süre sonra, hani vardır ya her kitapta sorulan sorular, bazı soru kalıplarını unutabilirsin.

Fende ezber yapın, soru çözün halledersiniz. Ama konuları iyi oturtun.

Kesinlikle kitap okumayın, paragraf çözün.

Diğer dersler basit zaten.

Son olarak, evet "aşırı" stres yapmayın. Sınava 1 milyon kişi giriyorsa, 800K kişi kazanmıyor zaten.
(Deyip çalışmamazlık da yapmayın 🙃)

Ayrıca "nitelikli" okul kavramını da anlamış değilim. Benim şehrimdeki kaliteli okullardan biri artık niteliksiz oldu, onun yerine imamhatip okullarını nitelikli yaptılar.

Kazanamazsanız dünyanın sonu değil, üniversite her yerden kazanılır. Fakat olay sadece üniversite kazanmak değil, o kültürü alabilmek. Lise sınavı bu yüzden önemli. Sonuçta Robert'ten mezuna kalan da var meslek lisesinden İTÜ'ye giden de:D

Sınava toplasan 6 saat bile çalışmamışımdır ama 300 puan aldım ve sürekli nakil deneyerek ortalama bir anadolu lisesine girdim. Sınav abarttıları kadar zor değil. Konular zaten kolay kendini salmasan gayet kaliteli bir liseye gidersin.

Tekrar uyarayım kendini sakın salma. Ben kendimi haftaya çalışırım, yarın başlıyorum diye diye kandırarak derse inanılmaz az çalıştım. Az kalsın meslek lisesinde 1 senem çürüyecekti ki son anda kurtardım paçayı. Nakil alasıya kadar da kafamı duvarlara keşke ders çalışsaydım diye vurdum.

Yani günde 3 saat League of Legends oynuyorsan 2 saate sonra 1 saate kadar düşür. Günde 2 saat bisiklet sürüyorsan 1 saate kadar düşür. Kitap oku ve ders çalış. Yaz tatilinde acısını fazlasıyla çıkarırsın. Erken kalkan yol alır.

Sevgili işine falan bulaşacaksan hic bulaşmanı da önermem. Sen akıllı bir kardeşimize benziyorsun, teklif edeceğin kız da akıllı olacaktır ve akıllı olduğu için muhtemelen sınav senesinde de olduğu için teklifini reddedecektir. Biraz saçma cümle kurmuş olabilirim ama ne demek istediğimi anlamışsındır. Ben sınıfımdaki kıza teklif ettim ve red yedim. Ardından sürekli sıkıcı klişeler yaşayıp durdum ve sınava çalışmamı fazlasıyla olumsuz etkiledi. Zaman makinem olsa 8. sınıfın başına dönerdim ne çok hata yapmışım, sen yapma.

Sınava girdikten sonra buraya liseni yazmanı bekliyorum. İyi bir yere gidemezsen üzersin bizi ha.

Kendine uyan programı da yapabilirsin, esnek de çalışabilirsin, ki ben esnek çalışmıştım plansız. Konu eksiği giderme odaklı çalışıp üstüne haftada 1 veya 2 kez deneme çözersen çok rahat geçirirsin sınavı. Sınavdan önce bitter çikolata yemeyi deneyebilirsin ben bu taktiklerle 485 almıştım. (Şu an 10.sınıfım)

Kendi fikrimce hiç zor değil aksine kolay, birkaç soru çelişkili daha da ötesi yok belirli bir çalışmadan sonra daha da öteye gidilmiyor tüm konulara hakim olduktan ve hızlı okuma gibi etkenleri ayarladığında tek sorun dikkat oluyor, sınava girdiğinde soruları çözmeye başladıktan biraz sonra stresin kalmıyor hatta zaman akıp gidiyor. Olabildiğince çalış sınav anında sorun yaşamazsan gayet iyi bir liseye yerleşirsin.

Korkunun ecele faydası yok, dünyanın sonu değil. Bunun bil, sınava tek sen girmeyeceksin. Bir sürü öğrenci girecek. Bu sınav sadece senin bilgi kabiliyetini, pratiğini test ediyor. Sana bir motivasyon, varsay Çin'de bir öğrencisin. Onlarda LGS'den daha ağır üniversiteye giriş sınavları var. 10 milyon öğrencinin, sadece 50 Bin'i üniversiteye gidebiliyor. Kendini toplarla, bizden daha ağır eğitim sistemi olan ülkeler var. Oradaki öğrenciler ne yapsın?

Gelecekte ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok ne okuyacağım, hangi liseye gideceğim ve çevremdeki herkes LGS sınavını çok abartıyor, LGS aşırı zor, çok çalışmalısınız, hocam bile ilk dönemi bitki gibi geçirin diyor. Gerçekten de bu kadar zor mu zaten gelecek kaygım var ne yapacağımı da bilmiyorum. Bir de Online ders çıktı başımıza Online derslerden çok anlamıyor (özellikle matematik), bazı dersleri (önemsiz gördüğüm) sallıyordum girmiyordum bile teknoloji tasarım ve görsel sanatlar derslerine bir kere bile girmedim. Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum.

(Yanlış yazdığım bir şey var ise kusura bakmayın)
O bitkilik durumu lisede normal bir hal alıyor zaten. Korkacak bir şey yok, disiplinli çalışıp eksik bırakma. Ezber yapmak yerine mantığını kavra. Tekdüze şekilde soru çözme (Çöz de, eksiğin kalmayıp çoğu soru tipine hakim olunca pratikleşmek için.) , yeni soru tarzları öğren ufkunu genişlet. O zaman çok başarılı olacaksın zaten.

Geri
Yukarı