LGS Taban Puanı Sistemi Nedir?

Deniz Çalı

Hectopat
2021 LGS tayfada bende varım. Bu taban puanı olaylarından anlamıyorum. Neye göre belirleniyor bu taban puanı, oraya giren en düşük puanlı öğrenciye göre mi? Neye göre belirleniyor?

Siz diyelim ki X lisesine gitmek istiyorsunuz. X lisesinin taban puanı da 400 olsun. Oraya giren en düşük puanlı öğrencinin puanı 400. Buna deniyor.

Genelde sıralama daha doğru sonuçlara ulaşmana yardımcı olur ama çünkü her sene sorulan soruların zorluğu aynı olmadığı için puanlar şaşabiliyor fakat sıralama daha doğru sonuçlar veriyor.

Ama bu sınavda puan asla önemli değildir önemli olan sıralamadır. Bazıları var sınav kolay olsun kolay olsun diyorlar. Öyle bir şey yok kolaysa herkese kolay zorsa herkese zordur.

2021 LGS tayfada bende varım. Bu taban puanı olaylarından anlamıyorum. Neye göre belirleniyor bu taban puanı, oraya giren en düşük puanlı öğrenciye göre mi? Neye göre belirleniyor?

Sen hiç bunlara kafanı takma bende bu yıl girdim sınava. Bende senin gibi bu meseleleri merak ediyordum, tercih zamanı gelince zaten öğreneceksin bunları. Ayrıca ders çalış şimdiden.

Taban puan o liseye girip de en düşük puan alan öğrencinin puanıdır. Yani lisenin puanları tercihlere göre belirleniyor. Atıyorum bu sene kimse Galatasaray Lisesi'ni tercih etmedi, o zaman Galatasaray Lisesi 100 puanla bile kapatabilir. Bir başka deyişle, önemli olan sıralama. Sıralama düz olarak verilmiyor fakat yüzdelik dilimler veriliyor, bakılması gereken yerler buralar.

Yeni konular

Geri
Yukarı