LGS'de ne yapacağım?

Musashi M

Picopat
Kek günü
Bu sene LGS var gram ders dinlemiyorum dinleyemiyorum ailem dershaneye falan yazdırdı o kadar bir de matematik zaten gram anlamıyorum fen yarım yamalak sözel hepsini anlıyorum ama onlar zaten tırtıl türkçeden çıkarsa 3-5 yanlış çıkıyor en fazla ama sayisalim çok kötü. Dershanedeki hoca da kötü anlatıyor ben de dinlemiyorum. Okulda da kafayı koyup yatıyorum yapmak istemiyorum dersi dinlemek istiyorum ama başaramıyorum. Dersi dinlemeye başladıktan 5 dakika sonra başka şeyler düşünürken buluyorum kendimi sadece inkılap dersini dinleyebiliyorum geri kalan hepsinde beynim sanki kontrolü eline alıyor ve dinleyemiyorum. Eve gittiğimde de çok fena bir yorgunluk oluyor üstümde annem babam zorla oturtuyor masaya aval aval ders yapıyorum 3-5 saat ama hiç verimli olmuyor. Ne yapacağım yardımcı olur musunuz?

Öncelikle annenize babanıza söyleyin dershanenin verimli olmadığını. Boşuna paranız gitmesin. Ders çalışmak için gönülden istemeniz lazım heleki şu LGS zamanında. Telefonla bilgisayarı bir kenara koyup sıfırdan başlayın sayısala. Matematik için ek takviye isteyebilirsiniz zira matematik öyle oturup çalışılacak bir şey değil önce temel oluşturun ardından soru çözün.

Düşük alacaksın, berbat bir liseye gideceksin sonra buraya tekrar başlık açıp arkadaşlarım çok salaklar, arkadaş edinemiyorum, dersleri yapamıyorum, hocalarım kötü diye başlık açacaksın. Sonra öyle ya da böyle 12. sınıfa geçeceksin bu sefer de açık liseye geçmek için taktik isteyeceksin sonra da üniversite sınavında milyonuncu sırada olup zorttirizot üniversitesinde 4 yıllık at eğitmenliği bölümü kazanacaksın.

Ha bunun olmasını istemiyorsan başarısızlığınızı olumlamayı bırakın, başarısız olmanızın sebebinizin ders anlatamayan öğretmenler, sayısalınızın kötü olması vb. değil tamamen çalışmamanız. İddia ediyorum sizi alıp 10 yıl sonraya ışınlasak ve bugün yapamadığınız soruları göstersek kalem kullanmadan bile yapabilirsiniz. Bunun tek yolu ise ders çalışmak, ders çalışma alışkanlığınızı elde etmek için mentalitenizi değiştirmelisiniz, doğru yapmaktan değil bir şeyler öğrenmekten zevk almaya çalışmalısınız. Eğer hedefiniz bir şeyler öğrenmek olursa 5 saat verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Tünelin sonuna gelip bir Tune'le daha girip çıkamayan ama şimdi tekrar giren bir abin olarak.
Tünelin sonu kanalizasyona çıkıyor. Yol yakınken saniyeye git, kebapçıya git çalış. Ben 5-6 farklı işte çalıştım aralarında en streslisi ve en zoru ders çalışmak.
Çalışıyorsun çalışıyorsun bir gün kötü geçiyor bir senelik emeğin çöp oluyor.

Çok zırlıyon be kardeşim hocaları dinlemiyorum ama başarılı olmak istiyorum diye bir şey olamaz hocalarını dinleyeceksin ders calışacaksın bunun başka formülu yok. Sayısalım kötü diyorsun oncelikle fen konuları kolay onları yapabilirsin video ders ve soru çözerek. Matematik ise fen lisesi ogrencisi olarak LGS döneminde beni de zorlamıştı problem çözme ve denklem yazabilme yetenegini geliştir işlem yeteneginde iyi olsun hala fazlasıyla zamanın var LGS gibi bir sınav için. Geç degil yani.

Gerçekten ders çalışmanın önemini şimdi kavramadığını anlıyorum lakin lise hayatında gerçekten bu seçimin için hayıflanacaksın garantisini veriyorum. Eğer çalışıp ta düzgün bir lise tutturursan hayat kalitenin ne kadar değişeceğini anlayacaksın lakin eğer düzgün bir lise tutturamazsan 4 senen çok kötü geçecek okumaya niyeti olmayan, okula sırf goy goy için gelen kavgacı çocuklarla aynı ortamda bulunacaksın, sen onlarla muhatap olmasanda onlar senle muhatap olacak gerçekten lise çoğu kötü alışkanlığa arkadaşların yönlendirdiği bir alandır
Bu saatten sonra top sende :)

Tünelin sonuna gelip bir Tune'le daha girip çıkamayan ama şimdi tekrar giren bir abin olarak.
Tünelin sonu kanalizasyona çıkıyor. Yol yakınken saniyeye git, kebapçıya git çalış. Ben 5-6 farklı işte çalıştım aralarında en streslisi ve en zoru ders çalışmak.
Çalışıyorsun çalışıyorsun bir gün kötü geçiyor bir senelik emeğin çöp oluyor.

Hocam haklısınız ama gelir durumunuzun üniversite mezunu bir bireyle eşit olacagı günler gelecek mi sizin için garsonluk kasiyerlik yaparak vesaire esnaflık ustalık kısmına girmiyorum.

Bu sene LGS var gram ders dinlemiyorum dinleyemiyorum ailem dershaneye falan yazdırdı o kadar bir de matematik zaten gram anlamıyorum fen yarım yamalak sözel hepsini anlıyorum ama onlar zaten tırtıl türkçeden çıkarsa 3-5 yanlış çıkıyor en fazla ama sayisalim çok kötü. Dershanedeki hoca da kötü anlatıyor ben de dinlemiyorum. Okulda da kafayı koyup yatıyorum yapmak istemiyorum dersi dinlemek istiyorum ama başaramıyorum. Dersi dinlemeye başladıktan 5 dakika sonra başka şeyler düşünürken buluyorum kendimi sadece inkılap dersini dinleyebiliyorum geri kalan hepsinde beynim sanki kontrolü eline alıyor ve dinleyemiyorum. Eve gittiğimde de çok fena bir yorgunluk oluyor üstümde annem babam zorla oturtuyor masaya aval aval ders yapıyorum 3-5 saat ama hiç verimli olmuyor. Ne yapacağım yardımcı olur musunuz?

Belki konuya cevap yazan arkadaşları da beni de haksız göreceksiniz ancak her şeyden önce kendi isteğinizle çalışmanız lazım. Yattığınız yerden başarı bekliyorsunuz. Bulunduğunuz ortam çalışmamanıza sebep oluyor diyeceğiz ancak siz dinlemediğiniz için dershane hocanızın kötü anlattığını söylüyorsunuz diye düşünerek bunun tamamen sizin hatanız olduğunu görüyorum. Öncelikle temel oluşturmanız lazım 2 ay geçmiş nereden dönerseniz kardır tüm boş vakitlerinizde eksiklerinizi kapatıp yola eksiksiz ve temelinizi sağlamlaştırmış bir şekilde girmeniz lazım. Aksi takdirde 1-1.5 yıl sonra buraya gelip sınıfınızın okulunuzun ne kadar kötü olduğundan bahsedeceksiniz.

Hocam öncelikle ben 2022 LGS'de 480 almıştım onu söyleyeyim. Ben 7'nin sonundan başlayıp çok ama düzensiz çalıştığımdan zaten çok çalıştığımı da bildiğimden sınav stresim aman aman değildi ve 100'e yakın denemeye de girdiğimden sınav puanım fal bakmak gibi değildi. Çalışırsanız kaygılarınız olmaz zaten. Sınav stresi olanlar genelde sınava çalışmayıp kendisini boşuna strese sokanlar oluyor genelde. Önerim 1 seneliğine (hatta 9 ay) oyun oynamayı ve sosyal medyayı bırakın ve kendinize 3-4 saat kazandırın. Ben genelde sabah ve öğle arasında okulda soru çözüyordum ve bu şekilde evde çok yapmam gereken kalmıyordu. Sınav 2023 matematiğine bakmadım ama yine tahminimce sayısal ağırlıklı hala. Bu yüzden 50 mat, 50 fen, 50 Türkçe çalışma stilimi öneririm. Ben yanına paragraf ya da inklap sıkıştırıyordum 50 soru bazen. 150 soru çok diye bakmayın zaten okulda etüt saatimiz vardı ve öğle saatinde de çözünce net 50 mat 50 fen çözüyordum o sürede. Eve gidince de Türkçe çözüp soruları kontrol etmem yetiyordu. İnklap, İngilizce ve Din çok çerez dersler olduğundan çalışmasanız da fullersiniz ve katsayısı çok düşük. Ayrıca önerim olabildiğince zor kaynaklar çözmeniz ve soru çözüm odaklı çalışmanız. 8. sınıf müfredatında hatırladığım üzere benim yazılı haftaları dışında çalışmamı gerektirecek hiçbir konu yoktu. Ben hep soru çözüyordum o yüzden. 2. dönem de branş deneme çözerek 1. dönem konularımı unutmamayı sağlıyordum ve son 2 ayda konular bitince günde 2-3 deneme çözüyordum. LGS'den önce bile 1 deneme çözdüğümü hatırlıyorum son gün o derece.

Yeni konular

Geri
Yukarı