LGS'nin kısaca özeti

13-14 yaşı niye küçümsüyorsunuz? Bu yaştaki kişiler lise öğrencisi adayı.

Üniversite sınavına girenlerle aralarında da sanırsınız 15-20 yaş var. Öyle bi' anlatıyorsunuz ki.

Madem sınav zor (ki bunu her sene duyuyoruz), ona göre çalışılsın. Her sene zor deniliyorsa madem, geçen sene zor diyenleri dinleyin ve sıkı çalışın derim.

Hocam öyle olmuyor işte. Benim arkadaşım dershaneye gidip deli gibi çalıştı. 450 puan alıyordu. LGSde 380 puan aldı. Ne oldu şimdi^, çalışanla çalışmayan aynı puanı aldı. Bu çocuk neden o zaman boşu boşuna çalıştı, para harcadı? Öyle çalışın demekle olmuyor. Çalışanların görüyoruz nasıl döküldüklerini sınavda. Sen çalışmayan adamla aynı puanı alırsan çalışmanın anlamı ne?

Hocam öyle olmuyor işte. Benim arkadaşım dershaneye gidip deli gibi çalıştı. 450 puan alıyordu. LGS de 380 puan aldı. Ne oldu şimdi çalışanla çalışmayan aynı puanı aldı. Bu çocuk neden o zaman boşu boşuna çalıştı para harcadı? Öyle çalışın demekle olmuyor. Çalışanları görüyoruz nasıl döküldüklerini sınavda. Sen çalışmayan adamla aynı puanı alırsan çalışmanın anlamı ne?
Çalışanla çalışmayan nasıl aynı puanı alıyor bana onu açıklayın. Çalışan kişiyle çalışmayan kişi aynı puanı alıyorsa eğer, çalışan kişi yeterince çalışmamış demektir.

Çalışanla çalışmayan nasıl aynı puanı alıyor bana onu açıklayın. Çalışan kişiyle çalışmayan kişi aynı puanı alıyorsa eğer, çalışan kişi yeterince çalışmamış demektir.

Haklısınız, orada ben yanlış dedim sanırım. Benim anlatmaya çalıştığım şey sen deli gibi para veriyorsun, dershaneye deli gibi test kitapları alıyorsun ve çözüyorsun. Diyorsun ki "ya ben bu sene çok çalıştım, net 450 puanım var". Sınava geldiğin anda hop 380 oluyor. Sizce bu çalışmamanın mı sorunu? Adam deli gibi çalışmış işte. Çalışmayan adam ise hem dershaneye para yatırmıyor hem de test kitabı almıyor parası cepte kalıyor. Sizce bu adil mi ya da bu çalışmamanın bir sorunu mu?

Haklısınız orada ben yanlış dedim sanırım. Benim anlatmaya çalıştığım şey sen deli gibi para veriyorsun dershaneye deli gibi test kitapları alıyorsun çözüyorsun. Diyorsun ki ya ben bu sene çok çalıştım net 450 puanım var diyorsun. Sınava geldiğin anda hop 380 oluyor. Sizce bu çalışmamanın mı sorunu? Adam deli gibi çalışmış işte. Çalışmayan adam ise hem dershaneye para yatırmıyor hem de test kitabı almıyor parası cepte kalıyor. Sizce bu adil mi ya da bu çalışmamanın bir sorunu mu?

Hocam dershane gereksiz diyorsunuz galiba. Dershane dediğiniz şey tek başına yetecek bir şey değil. Çalışan insanların pratik yapıp ezbere atma mantığı olarak daha sağlıklı işe yarıyor. Dershaneye gittim köpek gibi çalışıyorum dediğin arkadaş arkada video izliyor, LoL oynuyor ise bu dershanenin değil o arkadaşın suçu. Genelleme yapmanın manası yok. İstisnalar kaideyi bozmaz :).

Haklısınız, orada ben yanlış dedim sanırım. Benim anlatmaya çalıştığım şey sen deli gibi para veriyorsun, dershaneye deli gibi test kitapları alıyorsun ve çözüyorsun. Diyorsun ki "ya ben bu sene çok çalıştım, net 450 puanım var". Sınava geldiğin anda hop 380 oluyor. Sizce bu çalışmamanın mı sorunu? Adam deli gibi çalışmış işte. Çalışmayan adam ise hem dershaneye para yatırmıyor hem de test kitabı almıyor parası cepte kalıyor. Sizce bu adil mi ya da bu çalışmamanın bir sorunu mu?
Kaçırdığınız nokta bu; sınav çalışana zorsa çalışmayana ekstra zor. Her şekilde çalışan çalışmayana göre daha ileride olur. Ben de eğitim sisteminden memnun olmayanlardan biriyim fakat şartlar buysa şikayet etmek, isyan etmek inanın hiçbir işe yaramıyor. Sizler sınav zor deyince kimse sizi duymuyor veya takmıyor.

Bu yüzden "sınav çok zor" demek yerine elinizden geldiğince ayak uydurmaya çalışın.

Hocam dershane gereksiz diyorsunuz galiba. Dershane dediğiniz şey tek başına yetecek bir şey değil. Çalışan insanların pratik yapıp ezbere atma mantığı olarak daha sağlıklı işe yarıyor. Dershaneye gittim köpek gibi çalışıyorum dediğin arkadaş arkada video izliyor, LoL oynuyor ise bu dershanenin değil o arkadaşın suçu. Genelleme yapmanın manası yok. İstisnalar kaideyi bozmaz :).

Hocam ben dershanenin gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Sadece bu yıl o kadar ailenin parası boşa gitti. Tabii ki dershane çok yararlı. Bu arada genelleme yapma deyip senin genelleme yapman ayrı bir komik. Nereden biliyorsun adamın LoL oynadığını. Belki hiç elini bile sürmedi?

kazik.jpg

Özet geçelim.

@EndoBero Biz de bu sınava çalışarak kazandık, nasıl çalışarak kazanılabilecek bir sınav değil? Düzenli bir çalışmayla istediğin yere gidersin, ben dershaneye bile gitmedim. Evimde çalıştım ve istediğim yerdeyim.

Bu arada gerçekten çok çalışarak kazanılabilecek bir sınav olsa ağzımı açmam. Ama öyle bir sınav ki SE.

Hocam ben dershanenin gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Sadece bu yıl o kadar ailenin parası boşa gitti. Tabii ki dershane çok yararlı. Bu arada genelleme yapma deyip senin genelleme yapman ayrı bir komik. Nereden biliyorsun adamın LoL oynadığını. Belki hiç elini bile sürmedi?

LoL, sadece LoL olarak anlıyorsan zaten ben bu konudan ve tartışmadan gidiyorum :D Kendinize iyi bakın, sağlıklı uykular diliyorum :D

Yeni konular

Geri
Yukarı