LGS'nin manyak zorluğu

Eğer kolay olsaydı dediğiniz gibi olurdu. Zor olması "it-kopuğun" hak etmediği yere gitmesini engelliyor.
Kankam alakası yok. Sınavdan 398 almıştım adrese dayalı gittim liseler kabul etmedi diplomam da yüksekti. Hala okuduğum okula lanet okuyorum iğrenç. 430 alan arkadaşım da benimle aynı okulda.

Yazılılara çalışmakta mantıklı. Eğer OBP puanınızı yüksek tutarsanız ortalama bir liseye girersiniz.

Hocam zor olacak ama aşırı zor olunca yapan ve yapamayan gibi iki gruba ayırıyor.
Az çalışan orta çalışanı aynı kefeye çok çok çalışanı ayrı kefeye koyuluyor.
Yapamayan çalışmamış, yapan çalışmış demektir. "Çalıştım" deyip yapamayanlar yalan söylüyordur, veya başını telefondan/bilgisayardan kaldırmayan, "Çalışıyorum" ayağına test kitabı vs parasını gezmelere harcayanlardır. "Birileri" yapabiliyorsa "başkaları" yapabilir. Bunun mazereti olamaz. "Bir kere de biz hatalıyız, düzgün çalışmadık." diyen çıksın yahu.

Yapamayan çalışmamış, yapan çalışmış demektir. "Çalıştım" deyip yapamayanlar yalan söylüyordur, veya başını telefondan/bilgisayardan kaldırmayan, "Çalışıyorum" ayağına test kitabı vs parasını gezmelere harcayanlardır. "Birileri" yapabiliyorsa "başkaları" yapabilir. Bunun mazereti olamaz. "Bir kere de biz hatalıyız, düzgün çalışmadık." diyen çıksın yahu.
Ben diyorum. Çalışmadım diyorum açık açık.

Sınavın aşırı zor olmasının savunulacak tarafı yok.
SAT sınavını araştırırsan matematiğinin bizimkine göre çok kolay olduğunu görürsün.

Bu konuda ortaokullu kardeşlerime çok üzülüyorum. Uzun süre sonra gittim baktım LGS sorunlarına. Cidden YKS'den zor soruları var. Allah aşkına 14 yaşındaki çocukları bu kadar zor bir sınava sokup bu kadar strese sokmak ayıp değil mi ya? LGS yüzünden saçı falan beyazlayan var. Geçen LGS Türkçe kitabından soru getirdiler ben 2-3 tane TYT Türkçe kitabı bitirmeme rağmen çözemedim soruyu. Bir de yeni nesil sorularla LGS Matematik var. Of cidden yani. Test kitapları olimpiyat sorusu gibi sorular soruyor. AYT'de böyle sorular yok.

Neticede bu işin de fena suyu çıkmış. Liseye girişte bu kadar ağır sınav soruları tek ülke olabiliriz cidden. LGS'nin değişmesi lazım.
Hocam düşüncelerinizde gayet haklısınız ve size katılıyorum. Geçen sene LGS'ye girdim ve o dönem çok stresli geçmişti benim için. "Üniversite sınavına hazırlık, 4 sene sonra da böyle yapacaksın, bu sınav ilerideki 4 yılını belirleyecek" gibisinden söylemlerle karşılaşıyorduk sürekli. Ama benim düşündüğüm bir tane sıkıntı var; Robert Koleji, Kabataş Erkek Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi gibi Türkiye'nin en iyi liselerine örnek verilecek yerler bu tür sınavlarda üstün başarı yapan öğrencileri alıyorlar. Herkesin böyle yerlerde okumaya hakkı var ama bu sınav bir nevi çok zeki ve potansiyelli olanları alıyor. Bu sınavda üstün başarı yapan öğrencilerin YKS'de de aynı performansı gösterip okullarını zirveye çıkarması daha olası; onların görüş açısıyla böyle özetleyebilirim.

Sınavın aşırı zor olmasının savunulacak tarafı yok.
SAT sınavını araştırırsan matematiğinin bizimkine göre çok kolay olduğunu görürsün.
Japonya veya Asya ülkelerindeki sınavlar daha zor? Türkiye'nin kendi içinde dinamikleri var. Genç nüfusun çok fazla olması sınavın zor olmasını zorunlu kılıyor. Aşırı zor veya zor. Mazereti olmaz bunun. İnsanlar çalışıp yapabiliyor ki girebiliyorlar. Öyle bir gayeniz olsa zaten şikayet etmek yerine şimdiden çalışmaya başlardınız. Bir hayaliniz veya bir fikriniz zvarsa ona göre start-up kurar ve yatırımcı vs. anlatırdınız fikrinizi.

Son düzenleme:
Çalıştım ve bu dandik sistemde arkaya atıldım. Ne telefona baktım ne gezmeye harcadım zamanımı saatlerce ders çalıştım aptal aptal ve sonunda ne mi oldu. Hiç..

Japonya veya Asya ülkelerindeki sınavlar daha zor? Türkiye'nin kendi içinde dinamikleri var. Genç nüfusun çok fazla olması sınavın zor olmasını zorunlu kılıyor. Aşırı zor veya zor. Mazereti olmaz bunun. İnsanlar çalışıp yapabiliyor ki girebiliyorlar. Öyle bir gayeniz olsa zaten şikayet etmek yerine şimdiden çalışmaya başlardınız. Bir hayaliniz veya bir fikriniz zvarsa ona göre start-up kurar ve yatırımcı vs. anlatırdınız fikrinizi.
Daha 13 yaşında küçücük çocuk arkadaşlarıyla gezmesi lazım ailesiyle vakit geçirmesi lazım sadece bir liseye yerleşebilmek için bu kadar hardcore çalışma yapmak çok saçma hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı