Liberal misiniz?

Liberal Misiniz?

• Oy verenlerin toplamı
    251
Bu hakaret suçunu kötüye kullanmaktır. Dini kötüye kullanmak gibi. Hakaret suçu olmadığında da herkes kolayca resmi yerlerde manevi değerlerine sövsün, bunun da açığı var? Fakat hakaret suçunun kötü olma ihtimali, hakaret suçunun kötü olma ihtimalinden az. Bunu anlatmadan anlamanız lazım.

Bunun devamındaki mesajlarımda anlattım neden ve nasıl olmaması gerektiğini.

Yabancı ülkelerde üreticiler arasındaki rekabet halka düşük fiyat olarak yansırken bizim ülkedeki tek rekabet en fazla kim fiyat artışı yapar. Türkiye'de liberal olunmaz.
Belki dersiniz o zaman alma mecbur düşürürler. Gösteriş ülkesinde olduğumuz için ben alamasam bile milyonlar alacak.

Yabancı ülkelerde üreticiler arasındaki rekabet halka düşük fiyat olarak yansırken bizim ülkedeki tek rekabet en fazla kim fiyat artışı yapar. Türkiye'de liberal olunmaz.
Türkiye'de rekabet ortamının olması için önce liberalizmin ilkelerini uygulanması gerekir. Hukuk ve özgürlük olmadan liberalizm olmaz.

Serbest piyasa ekonomisi halkın aleyhinedir bence. Herkes istediği fiyatta satacak, yok ya. Ne komünizm kurtaracak bu ülkeyi, ne de diğer ideolojiler. Bu ülkeyi ancak çalışmak kurtarır!

Düzenleme: 4 tane liboştan "Hahaha" emojisi yedim, aynı şekilde ben de bu arkadaşlara gülüyorum.

2.düzenleme: 5 oldu.

Son düzenleme:
Serbest piyasa ekonomisi halkın aleyhinedir bence. Herkes istediği fiyatta satacak, yok ya. Ne komünizm kurtaracak bu ülkeyi, ne de diğer ideolojiler. Bu ülkeyi ancak çalışmak kurtarır!

Şimdi senle beraber bir tane dönerciye gidiyoruz. Dönerci dönerin tanesine 60 TL diyor. Sen 60 TL verir misin? Vermezsin ve dönerci bu fiyatın pahalı olduğunu anlar. Sonra dönerciye 1 tane daha müşteri gelir ve dönerci bu sefer 20 TL der. Adam pahalı diye yan dönerciye gider. Sonra bizim dönerciye bir müşteri daha gelir, bu sefer dönercimiz artık 5 TL der. Bu seferde izdiham olur çünkü çok ucuz. Dönerci akıllanır ve fiyatı piyasa ile normal fiyata çeker ve 7 TL fiyatından satar. Dönerci fiyatı piyasaya göre belirledi.

Devlet müdahale edip fiyata 10 derse döner alış satışında büyük bir düşme yaşanır. Bu yüzden herkes kendi fiyatını kendi belirlemelidir.

Şimdi senle beraber bir tane dönerciye gidiyoruz. Dönerci dönerin tanesine 60 TL diyor. Sen 60 TL verir misin? Vermezsin ve dönerci bu fiyatın pahalı olduğunu anlar. Sonra dönerciye 1 tane daha müşteri gelir ve dönerci bu sefer 20 TL der. Adam pahalı diye yan dönerciye gider. Sonra bizim dönerciye bir müşteri daha gelir, bu sefer dönercimiz artık 5 TL der. Bu seferde izdiham olur çünkü çok ucuz. Dönerci akıllanır ve fiyatı piyasa ile normal fiyata çeker ve 7 TL fiyatından satar. Dönerci fiyatı piyasaya göre belirledi.

Devlet müdahale edip fiyata 10 derse döner alış satışında büyük bir düşme yaşanır. Bu yüzden herkes kendi fiyatını kendi belirlemelidir.
Senin dediğin iyi yönü, ben kötü yönünden bahsettim.

Mesela şöyle düşün; 2 tane marka var, 2'si de çok pahalıdan satıyor. İlla ki bir tanesinden almak zorundasın, ne olur: Cebin kurur. Senin dediğin olay gerçekleşmiyor işte. Herkes senin gibi saf düşünmüyor ki fiyatı düşükten versin. Yanındaki eleman da yüksekten verir, olan halka olur.
Dinden arındırılmış bir kafa gerekir.
O kafa da bizim ülkede yok. Diyorum: Her ideolojinin içinde bir sorun var, hepsinin iyi yönlerini almalıyız bu kadar basit. Ama siz bundan anlar mısınız, orası cidden muamma.

Yeni konular

Geri
Yukarı