Liberal misiniz?

Liberal Misiniz?

• Oy verenlerin toplamı
    251
Federal Almanya, ABD ve birçok gelişmiş ülke ne ile kalkındı? Tabii ki liberal politikalarla. Bu ülkeye besim tibuk gibi bir adam gelsin, 5 senede kalkınır ülke.
Tabi pazarı çok rahat bırakmayacaksın, denetim şart.

Senin dediğin iyi yönü, ben kötü yönünden bahsettim.

Mesela şöyle düşün; 2 tane marka var, 2'si de çok pahalıdan satıyor. İlla ki bir tanesinden almak zorundasın, ne olur: Cebin kurur. Senin dediğin olay gerçekleşmiyor işte. Herkes senin gibi saf düşünmüyor ki fiyatı düşükten versin. Yanındaki eleman da yüksekten verir, olan halka olur.
O yüzden rekabet hukuku ve teşvik var.

O yüzden rekabet hukuku ve teşvik var.
Bak bunu bilmiyordum. Fakat dediğim gene geçerli, bir fikirle olacak iş değil bu. Hepsinin iyi yönlerini alarak güzel bir sistem oturtabiliriz.
Hocam Türkiye'de ideleoji diye bir şey yok. Demokratik partiler ile yönetilir. Fazla film falan mı izlediniz?
Her gördüklerini buraya uyarlayabileceklerini zannediyorlar. Amerikan film izlemenin zararları olsa gerek.

Bak bunu bilmiyordum. Fakat dediğim gene geçerli, bir fikirle olacak iş değil bu. Hepsinin iyi yönlerini alarak güzel bir sistem oturtabiliriz.

Her gördüklerini buraya uyarlayabileceklerini zannediyorlar. Amerikan film izlemenin zararları olsa gerek.

Bugün HOI oynadım faşist ve komünist Türkiye yapabiliyorsunuz o geldi aklıma XD.

Tabii ki tek fikirle sonsuza kadar ilerlemek mümkün değil. Eksiklerini veya zararlarını gördükçe istediğimiz gibi geliştirebilmemiz lazım.

Senin dediğin iyi yönü, ben kötü yönünden bahsettim.

Mesela şöyle düşün; 2 tane marka var, 2'si de çok pahalıdan satıyor. İlla ki bir tanesinden almak zorundasın, ne olur: Cebin kurur. Senin dediğin olay gerçekleşmiyor işte. Herkes senin gibi saf düşünmüyor ki fiyatı düşükten versin. Yanındaki eleman da yüksekten verir, olan halka olur.
Serbest piyasa ve rekabetçi kapitalizmle böyle bir şey olması mümkün değil. Bugün bazı alanlarda firmaların tekelleşmesi devletin regülasyonu ve ahbap-çavuş kapitalizminden kaynaklıdır.
Serbest piyasa ekonomisinde kazanmak isteyen herkes alıcıya uygun fiyatlandırma yapmak zorunda. Fazla fiyat satışı düşürür, az fiyat zarara götürür. Bu nedenle az bir kar payıyla halka satış yapılmış, hem halk hem de üreticiler kazanmış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı