Libya Resmen Bize Savaş İlan Etti!

Kimse kusura bakmasın da Libya'ya laf söyleyecek yüzümüz var mı acaba? Kıbrıs barış harekatında herkes bize ambargo uygularken Kaddafi bizim jetlere yakıt veriyordu. Peki bizim devletimizi yönetenler "Arap Baharı" adı altında orta doğu devletlerine tek tek darbe yapılırken sıra Libya'ya geldiğinde, Kaddafi zor durumdayken ne yaptı? Hiç, koca bir hiç. Adamı devirdiler yerine Amerikan kuklası koydular. O da bize sallıyor. Buna "ne ekersen onu biçersin" derler.
Adam yakıt verdiyse nolcak. Sanki biz yaptık herşeyi bize laf atıyorsun. Kıvılcımı adamlar ateşlemiş işte. Ama o kıvılcım bir gün o ülkeyi yakar.

Heralde bu libyalılar Toyota kamyonları tank zannetti.

Ülkedeki Dacia Duster'ları toplasak yine onlardan yine daha güçlü oluruz.

Arap olmasalar da Araplar kadar soysuzlar :) ABD'ye hizmet ediyorlar zaten. Bırak sömürsün USA bunları.
Daha iyi fikrim var.

Ülkedeki Fiat Dabloları salıp onların petrollerini alalım. Missss.

Arap olmasalar da Araplar kadar soysuzlar :) ABD'ye hizmet ediyorlar zaten. Bırak sömürsün USA bunları.
Firavunun tohumları ne olacak :)

Ama hiçbir halk, sömürülme kadar aşağı düşmemeli. Türkiye, hatta Osmanlı İmparatorluğu topraklarından binlerce kilometre uzaklıkta olan İngiliz sömürgeleri, bizim için, Türkler için "Barbar, insan eti yiyen pislikler" diyordu. Onlara göre de biz sömürülmeye layığız. Hatta bu zulmü durdurmak için Çanakkale'ye geldiler. Barbar ve insan eti yiyen Türkleri durdurmak için :)

Bu yüzden sömürülme, sömürme, herhalde şu dünyada yapılmış en aşağılık şeydir. Bence...

Hiçbir halk sömürülmeyi hak etmez. Haklısın. Suçsuz halkın bir günahı yok. Ama ülkelerinin başındakiler USA'ya ve diğer Avrupa ülkelerine hizmet edince, ''gel beni sömür, bana zarar vermeyin, ben krallar gibi yaşayayım ama ülkenin içinden geçin diyor :)

Osmanlı'nın son dönem padişahları gibi :) E o zaman da elin Amerikalısı seve seve diyor. Adamlara petrol de, para de yeter ki. Mesafe umurlarında değil.

Kurunun yanında yaş da yanıyor. En çok da onlar yanıyor.

😂

EgbMOa.jpg

Devrilenler de ne ektilerse onu biçtiler. Bazıları darbeci, bazıları diktatör... Arap baharında o kadar insan aşırı refah içinde yaşayıp "Bugün golf oynamayayım da protestoya gideyim." demedi. Halkın kötü durumu, ABD destekli bu karışıklıklara zemin hazırlamıştır. Yani iki ucu da ...lu değnek.
Şunu okumanı tavsiye ederim:

araplıktan aldığı tadı başka hiç bir şeyden alamamış merhum libya lideri...

devesinin toynağıyla, çadırının püskülüyle, kaftanının düğmesiyle bir acayip adam olan kaddafiye, tüm dünya insanlarının bakışı ise "acaba deli mi? yoksa dahi mi? ya da zevzeğin teki mi?" şeklinde olmuştu.

araplara mesafeli duran sözlük ahalisinde bile ciddi oranda muammer kaddafi'yi sevenlerin olması, davulun sesinin uzaktan hoş geldiğine delalet etse de, ben bu adamın döneminde olan bitenleri birinci ağızdan duymak için epey çabaladım. kaddafi ülkesine ne kattı, neler götürdü? iyi mi yaptı yoksa kötü müydü? bunların cevabını almak için doğma büyüme libyalı olduğunu beyan eden birisiyle konuştum, entirimin buradan sonraki kısmı şahsi yorumlarla karışık olmak suretiyle, bu libyalı arkadaştan öğrendiklerimi içerecek.

öncelikle... deli merhum, libya eski lideri, diktatör, albay kaddafi... dile kolay 39 küsür sene libya'nın başında kalmış. denilen o ki, kaddafi başa geçtiğinde doğan çocuklar 20 yaşlarında falan evlenip çocuk yapmış, bu doğan çocukların çocukları olmuş iken kaddafi hala baştaymış. 40 yaşına kadar tek adamın yönetimini yaşayan libyalı gençlerin çocukları da 20 yaşına kadar kaddafi' nin yönetimini görmüş. kolay değil, en az 2 nesil eder.

kaddafi döneminde aslında libya halkı çok iyi kalkınmış. sosyal yardımlar, yurt dışı eğitim bursları, ücretsiz elektrik, su, doğalgaz, benzin vs. vs. bu liste uzar gider. ancak öğrendiğim şudur ki, kaddafiye muhalif olmanın cezası her daim ölümmüş. muhaliflerin canını sıkan nokta da bu ağır bedel. her yerde kaddafi casuslarının olduğundan, 4 milyonluk ülkede kim ne konuşursa kaddafinin kulağına gittiğinden bahsetti arkadaşım. kaddafiye muhalif olmayan kesim, doğan çocuklarıyla beraber 40 yıl bereket içerisinde yaşamış, muhalifler ise toplu katliamlara, sorgusuz idamlara, zindanlara mahkum edilmiş. bunun dışında eklemek istediğim çok bir şey yok.

şahsi olarak belirtmem gerekirse, muammer kaddafi halkının ne "mal" olduğunu biliyordu. bu sebepten dolayı da ülkesini bir diktatör olarak yönetti. ben bu aşamada bu davranışı haklı buluyorum açıkçası. ülkesine çağ atlatan böylesi delikanlı bir diktatör olacaksa olsun be kardeşim. ben kendimi düşünüyorum şu an mesela, bu şekilde bir diktatör başımda olsa sanırım hiç muhaliflik etmem. neden edeyim ki? hayat standartlarım yüksek, devlet desteği arkamda, sağlık, ilaç, eğitim, konut ve daha bir çok sayamayacağım şey ücretsiz bana. rahat mı batıyor da başımdaki adama "sen diktatörsün senin aq oç" diyip ayaklanayım...

son olarak eklemek istediğim, muammer kaddafi' nin devrilmesi ciddi anlamda bir emperyal planın sonucu olmuş. libya' nın muhalif olanları dahil kaddafi' nin son günlerinde gidişatın yanlış olduğunu, kaddafi devrilecekse bunu iç yollarla halledilmesi gerektiğini savunmuşlar ama iş işten geçmiş tabii ki. şu an en koyu kaddafi muhalifleri bile kendisini sevgiyle yad ederek, mumla arıyormuş libya'da... kaddafi döneminden kalan hiç bir güvenceleri artık yok çünkü. ülke aşiretlere bölünmüş durumda, ipini koparan otoyol üzerinde kontrol noktaları kurmuş, kaddafi döneminde sokağa çıkmayı bırak ülkeye tırnağının ucunu sokamamış bütün teröristler artık libya' nın demirbaşı olmuş...

kısacası, demokrasi, özgürlük cart curt libya halkına yaramamış durumda. ve artık büyük ihtimal libya diye bir ülke yok. eskiden düzenin bozulmaması için çatlak sesleri yok eden kaddafi vardı. şimdi çatlak - düz farketmeksizin herkes ölüyor libya'da. parayla köle satışı bile var. albay kaddafi sonrası libya en az 400 yıl geriye gitmiş durumda.

rest in peace colonel kaddafi. sen çocuklarım dediğin halkın için çok büyük bir fırsattın. yine de diktatör olmayıp, sana muhalif olanların vahşice ölümüne sebep olmayaydın daha iyi olurdu...

Geri
Yukarı