LightDM Otomatik Giriş Yapıyor

Servisi yeniden başlattım, ayrıca her işlemden sonra bilgisayarı da yeniden başlatıyorum. Ama sorun hala devam ediyor.

Ayarların görüntüsü ve çıktıyı aşağıya bırakıyorum.

[CODE title="lightdm --show-config"] [LightDM]
A run-directory=/run/lightdm

[Seat:*]
A greeter-session=lightdm-slick-greeter
A session-wrapper=/etc/lightdm/Xsession
A autologin-user=kaan

Sources:
A /etc/lightdm/lightdm.conf
[/CODE]

[CODE title="systemctl status lightdm"]
lightdm.service - Light Display Manager
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/lightdm.service; enabled; vendor preset: disabled)
Active: active (running) since Mon 2021-04-19 20:36:01 +03; 7min ago
Docs: man:lightdm(1)
Main PID: 436 (lightdm)
Tasks: 9 (limit: 9431)
Memory: 147.5M
CGroup: /system.slice/lightdm.service
├─436 /usr/bin/lightdm
└─949 /usr/lib/Xorg :0 -seat seat0 -auth /run/lightdm/root/:0 -nolisten tcp vt7 -novtswitch

Nis 19 20:36:02 kaan lightdm[764]: pam_unix(lightdm-autologin:session): session opened for user kaan(uid=1000) by (uid=0)
Nis 19 20:36:02 kaan lightdm[764]: pam_env(lightdm-autologin:session): deprecated reading of user environment enabled
Nis 19 20:36:02 kaan lightdm[764]: gkr-pam: gnome-keyring-daemon started properly
Nis 19 20:36:04 kaan lightdm[958]: pam_unix(lightdm-greeter:session): session opened for user lightdm(uid=970) by (uid=0)
Nis 19 20:36:09 kaan lightdm[1031]: gkr-pam: unable to locate daemon control file
Nis 19 20:36:09 kaan lightdm[1031]: gkr-pam: stashed password to try later in open session
Nis 19 20:36:09 kaan lightdm[1031]: pam_systemd_home(lightdm:account): systemd-homed is not available: Unit dbus-org.freedesktop.home1.service not found.
Nis 19 20:36:09 kaan lightdm[1031]: pam_unix(lightdm:session): session opened for user kaan(uid=1000) by (uid=0)
Nis 19 20:36:09 kaan lightdm[1031]: pam_env(lightdm:session): deprecated reading of user environment enabled
Nis 19 20:36:09 kaan lightdm[1031]: gkr-pam: gnome-keyring-daemon started properly and unlocked keyring

[/CODE]

Dosya Ekleri

• 2021-04-19 20.37.07 ekran görüntüsü.png
    2021-04-19 20.37.07 ekran görüntüsü.png
    19,9 KB · Görüntüleme: 36
If you upgraded from version 1.2.1 to 1.2.2, check the /etc/systemd/system/ folder (as root), you should see a file named "add-autologin-group.serv", rename it as "add-autologin-group.service", this is supposed to be a new service ported from the Manjaro team but somehow I slipped and I updated it with this issue, I already fixed it, but in case you see any "add-autologin-group.service not available" error, this is a manual solving situation. My apologies on this particular situation

Aynı durum var mı senin sistemde, bir incele bakalım. AUR (en) - lightdm-settings

Bir de kullanıcıyı autologin gurubuna eklemeyi deneyebilirsin.

Kod:
sudo groupadd -r autologin
sudo gpasswd -a $USER autologin

Aynı durum var mı senin sistemde, bir incele bakalım. AUR (en) - lightdm-settings

Bir de kullanıcıyı autologin gurubuna eklemeyi deneyebilirsin.

Kod:
sudo groupadd -r autologin
sudo gpasswd -a $USER autologin

Gönderdiğiniz yazıyı inceledim ama benim sistemimde yok. Onun haricinde komutları girdim ama hala aynı sorun var.

Teorik olarak sadece config dosyasıyla oynama yaparsam, otomatik giriş yapabilmem gerekiyordu. Zaten internette de hep bu önerilmiş.

Şimdilik dediğim gibi Greeter'ı pasifleştirip kullanmaya devam edeceğim, eğer sorunla ilgili bir şey bulamazsam farklı bir DM yüklemeyi düşünüyorum.

Slick-greeter ve lightdm-settings paketlerini, Manjaro'nun hazırladığı paketlerden mi yoksa AUR'dan mı kurdun. Manjaro bunlarda kendine göre değişiklikler yapmış olabilir. Eğer AUR'dan kurduysan, Manjaro'nun hazırladığı paketleri kurmayı dene ya da tam tersi durum için AUR'daki paketleri kullanmayı dene.

Manjaro topluluk deposundaki lightdm-settings paketinde autologin ile ilgili 3 adet yama var. AUR'daki paket doğrudan Linux Mint kaynaklarını kullanıyor.

Slick-greeter ve LightDM-settings paketlerini, Manjaro'nun hazırladığı paketlerden mi yoksa AUR'dan mı kurdun. Manjaro bunlarda kendine göre değişiklikler yapmış olabilir. Eğer AUR'dan kurduysan, Manjaro'nun hazırladığı paketleri kurmayı dene ya da tam tersi durum için AUR'daki paketleri kullanmayı dene.

Manjaro topluluk deposundaki LightDM-settings paketinde autologin ile ilgili 3 adet yama var. AUR'daki paket doğrudan Linux Mint kaynaklarını kullanıyor.

Her ikisini de denemiştim dün. Dediğiniz gibi paketlerde değişiklik olabileceğini düşündüm.

Muhtemelen slick-greeter veya lightdm-settings paketlerinden kaynaklı değil, LightDM'nin kendisinden kaynaklı. Çünkü farklı kombinasyonlarla çoğu şeyi denedim.
Bugün bir şey fark ettim. LightDM'yi silince Manjaro'da Tty ekranına bile giriş yapamıyorsunuz.

LightDM ve diğer paketleri silmiştim. Bilgisayarı yeniden başlattığımda masaüstüne ulaşamadım. Bu zaten olması beklediğim bir şeydi. Ama Tty ekranına da hiçbir türlü giremedim. Tty ekranına girmeye çalıştığım zaman sürekli siyah ekrana atıyordu. Her Ctrl+Alt+f2/f3/f4 kombinasyonunu girdiğimde ekran geliyor ama hemen siyah ekrana atıyordu.

Live USB'den başlatıp, chroot ile sisteme giriş yapıp LightDM ve ilgili paketleri yükledikten sonra masaüstüne ulaşabildim. Ayrıca bu şekilde yükleme yaptıktan sonra otomatik giriş sorunumda çözüldü gibi. Henüz uzun süre denemedim ama şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım.
Sorun hala devam etmektedir.

Son düzenleme:
Bugün bir şey fark ettim. LightDM'yi silince Manjaro'da Tty ekranına bile giriş yapamıyorsunuz.

Manjaro böcekli diyorum inanmıyorlar. 🤣

Açılışa rw init=/bin/bash eklesen bu kadar uğraşa gerek kalmazdı. Ubuntu ve Debian'daki friendly-recovery'nin nimetini bu tür durumlarda anlıyorsun.

bu şekilde yükleme yaptıktan sonra otomatik giriş sorunumda çözüldü

Sorun hala devam etmektedir.

Maç yayını gibi sürekli güncelleme yapıyorsun.

Açılışa rw init=/bin/bash eklerek bu kadar uğraşa gerek kalmazdı

Bu şekilde bir çözüm olduğunu düşünüp grub dokümantasyonunu okudum ama bu çözümü görememiştim.

Maç yayını gibi sürekli güncelleme yapıyorsun.

Her gelişmeyi anında yazıyorum, hem unutmamak için hem de yardım edebilecek kişilere zaman kazandırmak için. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı