Line interactive UPS nasıl kullanılır?

r1owner

Decapat
Arkadaşlar merhabalar,

Uzun zamandır aklımda. PC-Monitör-Modem üçlüsünü ani kesintilere karşı korumak için bir UPS almak istiyordum.
Ama kullanım şekillerini, ve aslında nasıl bir ürüne ihtiyacım olduğunu halen tam anlayamadım. Kafamda da sorular var.
Ben ihtiyaçlarımı yazayım bilen birileri beni bilgilendirsin lütfen.

PC maximum 400W güç harcıyor tam yükte. 650W psu takılı.
Monitörüm de max 30W güç harcıyor. Mahallede ayda bir elektrik kesintisi yaşanıyor. Kimi zaman da lambalarda voltaj dalgalanmaları gözlemliyorum.
Ben istiyorum ki UPS sürekli prizde duracak, elektrik kesildiğinde PC-Modem-Monitör üçlüsünü hiç aksatmadan kendiliğinden çalışmaya devam ettirecek.
Elektrik geldiğinde kendiliğinden duracak ve şarj olmaya devam edecek. Bu şekilde mi çalışıyor UPS?

Makelsan LION 850 VA Line interaktif UPS diye bir ürün buldum ihtiyacımı görür mü?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ben FSP'nin 1000 VA Line Interactive UPS'ini kullanıyorum. Burada tabii bazı önemli noktalar bulunuyor. Genelde güç kaynağı üzerinden bir hesap yapılır ve 500-600W'lık güç kaynağınız varsa en azından 1000 VA'lık bir LI UPS alınması önerilidir. Aletin direkt olarak prize takılması önemlidir. Zaten burada amaç birkaç dakikalık süreç yaratıp sistemi düzgün kapatabilmek. 850 VA iyi bir değer. Makelsan'ı da tercih eden kullanıcılar var.

Ben FSP'nin 1000 VA Line Interactive UPS'ini kullanıyorum. Burada tabii bazı önemli noktalar bulunuyor. Genelde güç kaynağı üzerinden bir hesap yapılır ve 500-600W'lık güç kaynağınız varsa en azından 1000 VA'lık bir LI UPS alınması önerilidir. Aletin direkt olarak prize takılması önemlidir. Zaten burada amaç birkaç dakikalık süreç yaratıp sistemi düzgün kapatabilmek. 850 VA iyi bir değer. Makelsan'ı da tercih eden kullanıcılar var.
PSU 650W gücünde ama extreme torture test dışında hiçbir şekilde 300W'ı geçmiyor çekilen güç miktarı.

Bir de şöyle bir akım korumalı prizim var. Bilgisayar modem ve monitörler buna takılı.
Bu prizin fişini UPS'in arkadaki çıkışına taktığımda yüksek voltaj koruması yine aktif olarak çalışır mı? Çünkü anladığım kadarıyla line-interactive UPS, elektrik varken şebekeden geleni direkt çıkışa yansıtıyormuş. Aküyü kullanmıyormuş.

Son düzenleme:
@r1owner

Bizzat FSP'nin ilgili servisi ile görüştüğümde UPS'in prize takılması gerektiğini ve diğer cihazların bu alet üzerinden güç alması gerektiğini teyit ettirmiştim. Zaten kağıtlarında da bundan söz ediyor. O tarz prizlerdeki voltaj korumasını zaten dikkate almayın. Ufacık parçalardan oluşan bir şeyin kocaman sistemi koruyacak olması makul değil. Ben UPS kullanımını belirttiğim şekilde yapıyorum. Siz UPS'ten çoklama yapacaksanız bilemem.

7-8 yıldır POWERCOM IMD-1000AP modelini aküsünü (12v 9ah) değiştirerek kullanıyordum ama artık bu da işe yaramamaya başladı, bir kesinti anında PC'yi kapatmaya başladı hatta evin elektiriği sağlamken bile UPS kendi üzerinden PC'yi kapatmaya elektiriği kendi kendine kesmeye başladı. Evet böylesi anlamadığım gariplikler olunca aşağıdaki şu model yeni UPS aldım:

MAKELSAN LION 2200VA. 12v 9ah olarak 2 adet aküsü var bir de LCD ekranı gösterge sistemini özellikle çok beğendim.

MAT ONLINE satıcısından mı kaynaklı yoksa kargo firmasının düşürmesi yüzünden mi bilmiyorum UPS'nin turuncu dış plastik kısmı köşeden düşürülmüş kırılmış şekilde teslim aldım. Bilmiyorum elektirik bağlantısını yaptım bir ses seda cızırtı patırtı olmadı sağlamdır diye düşünüyorum, LCD ekrandaki dijital göstergeler falan sağlam çalışıyor.

Batarya şarj full gösteriyordu, kutusundan çıktığı anda elektiriğe bağlı 6-8 saat bekletilmeli yazılmış şu an bunu uyguluyorum, sonrasında PC'yi kasa + monitör olarak bağlayıp denemeye başlayacağım UPS'nin boşta kalan üçüncü prizine belki modemin fişini takarım olur biter.

Sormak istediğim asıl konu şuydu: UPS'nin kendi fişi elektirik hattına bağlı ve diyelim PC'yi (UPS'ye bağlı hiç bir şeyi) kullanmıyoruz hepsi kapalı, bu durumda UPS'nin üzerindeki açma-kapama düğmesinden UPS'yi de kapatmak kapalı tutmak doğru mudur? UPS'ye bağlı PC kapalı olsa bile UPS'nin kendisini 7gün/24saat açık tutmak yararı zararı ne olabilir merak ediyorum, söylenen o ki akülerin ömrü sağlığı açısından UPS'nin devamlı açık şekilde şarjda bırakılması iyiymiş, UPS'yi kendi üzerindeki on/off tuşundan kapatmadan hep böyle 7/24 açık kullanılmalıymış.

Yeni konular

Geri
Yukarı