Line İnteractive UPS nasıldır?

Ottermic

Hectopat
Merhabalar, yakın zaman önce FSP FP2000 UPS satın aldım ve 3-4 gündür kullanıyorum. PC, monitör, Modem ve PS4 şu an UPS'ye bağlı. Daha önce hiç UPS kullanmadım bu zamana kadar ve aklıma takılan bazı şeyler var.

-Normalde UPS elektrikler varken fanını çalıştırmıyor, elektrik gidince akü moduna geçince fan çalışıyor. Fakat dün elektrikler gitmediği halde fan çalışmaya başladı. Uzun süre çalıştı, ben de çıkan sesten rahatsız oldum ve bilgisayarı kapatıp ardından UPS'yi kapattım ama o da ne? Fan hala çalışıyordu, ben de fişten çektim ve durdu. Bu durum normal mi?
-Aletin arkasında bir tuş var, kullanım kılavuzunda "sigorta/devre kesici (opsiyon)" olarak belirtilmiş fakat ayrıntılı bilgi yok. Tam olarak ne işe yarıyor?
-Alete çoklu priz takıp kullanmak zararlı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şebekeye bağlı değilken aküler inverter üzerinden PC'yi kendi elektriği ile besliyorken, içindeki inverterin fazla ısınmaması için kullanılan süpervizör (engtegre) yahut fan denetleyicisi, içindeki inverter kullanıma dayalı fazla çalışıp ısındığında tam olarak bu noktada devreye giriyor olmalı aynı şekil şekebe kullanımı içinde bu dediğim kısmen geçerli kullanıma dayalı eğer sürekli olarak bunu yapıyorsa bir arıza durumu olabilir.

AC sigorta yani otomatik sigorta tuşu olmalı, aşırı akım çekildiğinde cihazların devre ile bağlantısını kesmene yarıyor.

Sağlıklı olmamasının yanında ara kablonun yaratacağı dirençten dolayı, ara kabloyla UPS'ye bağlı cihazlar voltaj ve akım düşümünden ötürü daha fazla güç çekmesine de sebep olduğundan verimli bir tercih olmamasının yanında kullanılmasını da tavsiye etmiyorum.

Geri
Yukarı