Linux 4.19 çekirdeğiyle bilgisayarın açılmaması

eflanili7881

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Center of the technology
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU=Intel Core i5-3570 @ 3.40GHz
RAM=16GB-DDR3-1333MHz (8GB+8GB)
MOBO=ZX-H61C/B75 V2.3
dGPU=MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC
iGPU=Intel HD Graphics 2500
MON1=Samsung Smart Monitor M5 27" 1080p LS27CM501EUXUF M50C
MON2=Casper 9809B 18.5" W
MOUSE=Rampage SMX-R70 Blaze
KB=Casper KB5108 Multimedia
HDD1=WDC WD10EZEX-08WN4A0
HDD2=TOSHIBA HDWD320UZSVA
OD1=PIONEER BDR-209M
OD2=PIONEER DVR-221
PSU=Cougar GX-S 450W 80+ Gold
UPS=Tunçmatik Lite II 1000VA/600W
Arkadaşlar bugün çok garip bir olayla karşılaştım. Linux 4.18 ve öncesi tüm çekirdekler bilgisayarda sorunsuz açılırken 4.19 ve sonrasında ekrana bir türlü görüntü gelmiyor (Ubuntu 19.04 ve Android-x86 8.1-r1'de de görüntü alamıyorum.) İsterseniz diye sistemim:
  • -CPU: Intel Core i5 3570
  • -RAM: 12GB-DDR3-1333MHz
  • -MOBO: MSI H61M-P31/W8 (MS-7788)
  • -GPU: MSI GTX 1050 Ti 4GT OC
Sorun ne burada cidden anlamıyorum. Ekran kartı sürücülerinden olduğunu düşünüyorum çünkü ekran kartını devre dışı bırakıp sistemi açtığım zaman (USB'den live olarak) sistem açılıyor fakat grafik hızlandırma aktif olmuyor. NVIDIA sürücülerini yükleyip çekirdekte "nouveau"yu devre dışı bırakırsam bu bir işe yarar mı? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu 19.04 zaten 5.0 kernel ile gelmiyor muydu?
Zaten 5.0 ile geliyor fakat sıkıntı ekrana sinyal bir türlü gelmiyor (4.19 ve üstü çekirdekleri hep aynı şey oluyor.). GRUB Bootloader'dan "nomodeset" ile sinyal geliyor fakat grafik hızlandırma devre dışı oluyor. Maksimum çalışan versiyon şu anda benim için 4.18.

Nvidia proprietary suruculerini yukleyip deneyebilirsin.

Zaten bilgisayara Windows, macOS ve Linux'u kuracağım. Bende aynı şeyi düşünüyordum. Nouveau sürücüsünü çekirdek içinde engelleyip sürücüyü yüklersem büyük bir ihtimalle sorun ortadan kalkar. Tüm 4.19 ve üstü çekirdeklerde sinyal gelmiyor. Çünkü Android-x86 8.1-r1'de 4.19 çekirdeğini kullanıyor ve aynı şekilde ondan da görüntü alamıyorum. Fakat Android-x86 8.1-rc2'de 4.18 çekirdeği var ve onda sinyal geliyor. Bu nouveau sürücüsünden kaynaklanan birşey olabilir.

Bu sorunu ben de yaşamıştım şuanda 4.19 çekirdek sürümünü kullanıyorum (Cihazım Monster Abra a5).
Bu nun oluşma nedeni nvidia ekran kartının düzgün çalışamaması.Çözüm olarak nomodeset ile başlatıp Bumblebee yi veya Optimusu kurabilirsin bu sayede istediğin zaman İntel® HD 2500 ile Gtx arasın da geçiş yapabilirsin .Bir de Manjaro dağıtımı kullandığım için şunu diyeceğim boot dosyasında quietten sonra acpi_osi=! acpi_osi="Windows 2009" kodunu yazarak sorunu çözmüştüm

Tam bilmiyorum ama galiba bu sorun 5.8 çekirdeği ile düzeldi.

Arkadaşlar bugün çok garip bir olayla karşılaştım. Linux 4.18 ve öncesi tüm çekirdekler bilgisayarda sorunsuz açılırken 4.19 ve sonrasında ekrana bir türlü görüntü gelmiyor (Ubuntu 19.04 ve Android-X86 8.1-R1'de de görüntü alamıyorum.) İsterseniz diye sistemim:
  • -CPU: Intel Core i5 3570
  • -RAM: 12 GB-DDR3-1333MHz
  • -MOBO: MSI H61M-P31/W8 (MS-7788)
  • -GPU: MSI GTX 1050 Ti 4GT OC
Sorun ne burada cidden anlamıyorum. Ekran kartı sürücülerinden olduğunu düşünüyorum çünkü ekran kartını devre dışı bırakıp sistemi açtığım zaman (USB'den Live olarak) sistem açılıyor fakat grafik hızlandırma aktif olmuyor. NVIDIA sürücülerini yükleyip çekirdekte "nouveau"yu devre dışı bırakırsam bu bir işe yarar mı? Cevaplarınızı bekliyorum.

Herhangi bir hata çıktısı olsa bir şey söylenebilir. Dediğin gibi nouveau yüzünden olabilir.

Herhangi bir hata çıktısı olsa bir şey söylenebilir. Dediğin gibi nouveau yüzünden olabilir.
Evet ama 5.8 çekirdeğinden sonra olmaz oldu. Ubuntu 20.10 nouveau ile görüntü verdi (5.8 çekirdeğini kullanıyor.). Fakat 4.19 ile 5.? (soru işareti kısmını tam bilemiyorum.) arası görüntü yoktu. Ama 5.8'de nouveau ile görüntü geldi.

Evet ama 5.8 çekirdeğinden sonra olmaz oldu. Ubuntu 20.10 nouveau ile görüntü verdi (5.8 çekirdeğini kullanıyor.). Fakat 4.19 ile 5.? (soru işareti kısmını tam bilemiyorum.) Arası görüntü yoktu. Ama 5.8'de nouveau ile görüntü geldi.

Nouveau nispeten yeni kartlarla sıkıntı çıkarabilir.

Nouveau nispeten yeni kartlarla sıkıntı çıkarabilir.
Zaten bir tek nouveau'da sıkıntı vardı. NVIDIA'nın kendi sürücülerini yükledikten sonra görüntü 4.19'la 5.? arasındaki tek grafik hızlandırma aktif olan yöntemdi (Grafik hızlandırmayı kapatmam gerekiyordu.). Ama 5.8'den sonra nouveau ile de görüntü geldi.

Geri
Yukarı