Çözüldü Linux ADB aracıyla root atılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
TWRP dosyam olmadığından Linux Mint'ten ADB aracılığı ile telefonuma kök izni vermeye çalıştım. İlk başta yanlış yaptım zannettim. Telefon sıfırlandı. Bir tane Root Checker yükleyip kontrol ettim ve telefonuma kök izni veremediğimi gördüm. Sonra adımları tekrar uyguladım. Yine sıfırlandı ve kök erişimi yoktu. Sırasıyla şunları yaptım:
  • İnternetten stock ROM dosyamı bulup indirdim. İçinden boot.img dosyasını aldım.
  • Magisk ile boot.img dosyasını yükledim. Download klasörüme magisk_patched.img dosyam geldi.
  • Linux'a ADB'yi kurdum ve çalıştırdım. (Platform Tools indirdim ve Masaüstü'ne çıkart dedim. Baktığım rehber magisk_patched.img dosyasını bu klasöre atmamı ve Terminal'de çalıştırırken cd /home/çıkartılan/yer/platform-tools şeklinde çalıştırmamı söylüyordu.)
  • USB hata ayıklaması'nı ve OEM kilidini açtım.
  • Sırasıyla şu komutları girdim:
Kod:
adb devices[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]
[INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3]adb reboot bootloader[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]
[INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3]
(Daha evvel denediğimden bahsetmiştim. Daha evvel deneyişimde izin olmadığını söylediği için bu aşamada şu kodu girdim: fastboot flashing unlock)​
Kod:
fastboot flash boot magisk_patched.img
  • Bundan sonra şu komutu da yeniden başlatmak için vermiş. Yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum ama yazmasam bile kısa süre içinde kendiliğinden yeniden başlıyordu. (Rehberde komuttan şöyle bahsediliyor "Now you may reboot the device by typing the below code: fastboot reboot". Yani zorunlu değilmiş gibi. Dediğim gibi hatırlamıyorum yazmış da olabilirim.)
Bunların hepsinden sonra, son adımdan sonra kendiliğinden yeniden başladı zaten ve telefon sıfırlanmış bir vaziyetteydi. Root Checker indirip baktığımda ise kök erişimi yoktu. Ne yapmam gerekiyor?

Cihaz modeli: Casper VIA A4 64 GB.
Android sürümü: 10.

Yardım için baktığım kaynaklar:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Hocam ihtiyacımız olan her iki bölümde bağlı gözüküyor.

Boot ve satıcı bölümü bağlı olsa yeterli bize şimdilik, lakin data bölümü bağlanmamış sideload ile kuracağız Magisk'i.

TWRP'nin ana ekranına geri dönerek "gelişmiş>adb sideload "kısmına gelin ve aşağada ki çubuğu kaydırın.

Bu dosyası indirin, cihazı bilgisayara bağlayıp şu komutu gönderin.
adb sideload Magisk-v24.3.zip

Cihazda bu dosya yüklenecek, yeniden başlattığınız da Magisk'in çalışması gerekir.
OEM kilidi her telefonda çalışmıyor. LG telefonları olan kişiler bilir, çok sonradan enjekte etme yöntemiyle root atılabiliyordu. Samsung telefonlarda da özelliklerinde yenilerinde gene birçok aşamalı oldu. Çorba gibi, her cihaz için farklı. O yüzden şu yöntemle atılır demek çok yanlış.

Eski LG telefonum artık çalışmıyor onun üzerinden daha fazla tecrübe edinemiyorum zaten onunla tecrübe etmeye başlamıştım. Dediğiniz gibi her telefonda olmasa da fastboot komutları Android telefonların büyük çoğunda çalışıyor.
Samsung gibi firmalar telefon diriltme olayına bayılamadığı için çalışmıyor zaten ben bu firmaları telefon bakarken en sona koyuyorum.

Geldim. adb reboot bootloader yazdım ve fastboot modundayım. Dediğiniz komutu mu yazayım?
Bu arada başta yazdığım komutlar silinmiş nolmuş öyle? Neyse şunları yazmıştım:
Kod:
adb devices
adb reboot bootloader

Geldim. ADB reboot Bootloader yazdım ve fastboot modundayım. Dediğiniz komutu mu yazayım?
Bu arada başta yazdığım komutlar silinmiş ne olmuş öyle? Neyse şunları yazmıştım:
Kod:
adb devices
adb reboot bootloader

"Fastboot boot magisk_patched.img" yazın. Yine olmaz ise ilk önce "fastboot reboot fastbootd" yazın ve ardından "fastboot flash boot magisk_patched.img" yazarak deneyin
Fastboot boot denemek için, o şekilde boot ettikten sonra sistem açıkken boot partitiona yazmayı deneyeceğiz.

"Fastboot boot magisk_patched.img" yazın. Yine olmaz ise ilk önce "fastboot reboot fastbootd" yazın ve ardından "fastboot flash boot magisk_patched.img" yazarak deneyin
Fastboot boot denemek için, o şekilde boot ettikten sonra sistem açıkken boot partitiona yazmayı deneyeceğiz.
"fastboot reboot fastbootd" yazdım ve "fastboot: usage: unknown reboot target fastbootd" dedi. Direkt "fastboot flash boot magisk_patched.img" mi yazayım?

"Fastboot reboot fastbootd" yazdım ve "fastboot: Usage: Unknown reboot target fastbootd" dedi. Direkt "fastboot flash boot magisk_patched. İmg" mi yazayım?

Cihazının ab değil muhtemelen, benim cihazımda sadece a var ama kullandığınız treble bilgisi programı ab olarak gösteriyor.

Fastbootd olayı yok yani bu arada fastboot boot magisk_patched.img çalışmıyor mu?

Açıkçası System-as root cihazlarda NVRAM vendor içinde olduğu için vendor bölümüne ekstra müdahale gerekiyor.

Sadece boot patch ederek root atmanız pek olası değil sanırım.

Cihazının ab değil muhtemelen, benim cihazımda sadece a var ama kullandığınız treble bilgisi programı ab olarak gösteriyor.

Fastbootd olayı yok yani bu arada fastboot boot magisk_patched.img çalışmıyor mu?

Açıkçası System-as root cihazlarda NVRAM vendor içinde olduğu için vendor bölümüne ekstra müdahale gerekiyor.

Sadece boot patch ederek root atmanız pek olası değil sanırım.
Ne yapabiliriz o halde? "fastboot boot magisk_patched.img" kodu çalışıyor ama root etmiyor. Ayrıca cihazımla ilgili bilgiler doğru değilse doğru olarak nasıl öğrenebiliriz?

Ne yapabiliriz o halde? "fastboot boot magisk_patched. İmg" kodu çalışıyor ama root etmiyor. Ayrıca cihazımla ilgili bilgiler doğru değilse doğru olarak nasıl öğrenebiliriz?

Magisk uygulamasının tek yapabileceği boot dosyasını patch etmek, vendor müdahalesi için costum recovery şart.

Şöyle yapabiliriz siz bana stok recovery doyasını atın bende burada ki MT6763 için olan recovery dosyasını sizin cihazınız için port etmeye çalışayım.

Geri
Yukarı