Çözüldü Linux ADB aracıyla root atılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
TWRP dosyam olmadığından Linux Mint'ten ADB aracılığı ile telefonuma kök izni vermeye çalıştım. İlk başta yanlış yaptım zannettim. Telefon sıfırlandı. Bir tane Root Checker yükleyip kontrol ettim ve telefonuma kök izni veremediğimi gördüm. Sonra adımları tekrar uyguladım. Yine sıfırlandı ve kök erişimi yoktu. Sırasıyla şunları yaptım:
  • İnternetten stock ROM dosyamı bulup indirdim. İçinden boot.img dosyasını aldım.
  • Magisk ile boot.img dosyasını yükledim. Download klasörüme magisk_patched.img dosyam geldi.
  • Linux'a ADB'yi kurdum ve çalıştırdım. (Platform Tools indirdim ve Masaüstü'ne çıkart dedim. Baktığım rehber magisk_patched.img dosyasını bu klasöre atmamı ve Terminal'de çalıştırırken cd /home/çıkartılan/yer/platform-tools şeklinde çalıştırmamı söylüyordu.)
  • USB hata ayıklaması'nı ve OEM kilidini açtım.
  • Sırasıyla şu komutları girdim:
Kod:
adb devices[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]
[INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3]adb reboot bootloader[/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT][/INDENT]
[INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3][INDENT=3]
(Daha evvel denediğimden bahsetmiştim. Daha evvel deneyişimde izin olmadığını söylediği için bu aşamada şu kodu girdim: fastboot flashing unlock)​
Kod:
fastboot flash boot magisk_patched.img
  • Bundan sonra şu komutu da yeniden başlatmak için vermiş. Yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum ama yazmasam bile kısa süre içinde kendiliğinden yeniden başlıyordu. (Rehberde komuttan şöyle bahsediliyor "Now you may reboot the device by typing the below code: fastboot reboot". Yani zorunlu değilmiş gibi. Dediğim gibi hatırlamıyorum yazmış da olabilirim.)
Bunların hepsinden sonra, son adımdan sonra kendiliğinden yeniden başladı zaten ve telefon sıfırlanmış bir vaziyetteydi. Root Checker indirip baktığımda ise kök erişimi yoktu. Ne yapmam gerekiyor?

Cihaz modeli: Casper VIA A4 64 GB.
Android sürümü: 10.

Yardım için baktığım kaynaklar:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Hocam ihtiyacımız olan her iki bölümde bağlı gözüküyor.

Boot ve satıcı bölümü bağlı olsa yeterli bize şimdilik, lakin data bölümü bağlanmamış sideload ile kuracağız Magisk'i.

TWRP'nin ana ekranına geri dönerek "gelişmiş>adb sideload "kısmına gelin ve aşağada ki çubuğu kaydırın.

Bu dosyası indirin, cihazı bilgisayara bağlayıp şu komutu gönderin.
adb sideload Magisk-v24.3.zip

Cihazda bu dosya yüklenecek, yeniden başlattığınız da Magisk'in çalışması gerekir.
Çok teşekkür ederim. Ben buradan indirdim. Ayrıca tekrar çıkıyorum, haberiniz olsun.

fastboot boot image-new.img komutu ile başlatmayı deneyin bakalım TWRP boot edilecek mi?

Fstab bağlantılarını ayarlamadım eğer açılırsa herhangi bir bölüm silme veya rootlama işlemi yapmayın, önce TWRP açıldığını doğrulayalım fstab işi kolay zaten.

fastboot boot image-new.img komutu ile başlatmayı deneyin bakalım TWRP boot edilecek mi?

Fstab bağlantılarını ayarlamadım eğer açılırsa herhangi bir bölüm silme veya rootlama işlemi yapmayın, önce TWRP açıldığını doğrulayalım fstab işi kolay zaten.
Komutu uyguladım ve bıraktım. Terminal'deki çıktıya göre oldu. Sonra kendiliğinden yeniden başladı.
Kod:
downloading 'boot.img'...
OKAY [  1.320s]
booting...
OKAY [  0.073s]
finished. total time: 1.393s
Şimdi ne yapayım?

Yeni konular

Geri
Yukarı