Linux Dağıtım Tavsiyesi

Yelloo

Picopat
Windows'tan Linux tabanlı bir işletim sistemine geçmek istiyorum.
Daha önce eski bilgisayarımı biraz daha kullanılabilir hale getirmek için Linux kullandım, az-çok tecrübem var Linux'ta.

Aşağıdaki şartlara uyan önerilerinize açığım;
• Kişiselleştirme seçenekleri bol olsun.
• Tercihen KDE Plasma veya GNOME masaüstü ortamını kullansın.
• Başlangıç-Orta seviye kullanıcı için uygun olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce eski bilgisayarımı biraz daha kullanılabilir hale getirmek için Linux kullandım, az-çok tecrübem var Linux'ta.

• Kişiselleştirme seçenekleri bol olsun.
• Tercihen KDE Plasma veya GNOME masaüstü ortamını kullansın.
• Başlangıç-Orta seviye kullanıcı için uygun olsun.
openSUSE Tumbleweed, yatip kalkip dua edersiniz bana.

"CachyOs / Kubuntu / KDE Neon" üçlüsünden birini tercih etmeyi düşünüyordum.
Önerilerden sonra OpenSUSE kuracağım sanırım. Emin değilim...

Bir sorum daha olacaktı;

Benim bilgisayarımda 2 adet SSD var. Kurulum esnasında bir sorun olur mu? Dual-Boot vs. istemiyorum 2 SSD'min de formatlanarak Linux olmasını istiyorum.

@Nizel G bir bilginiz var mı acaba?

Son düzenleme:

Bir sorum daha olacaktı;

Benim bilgisayarımda 2 adet SSD var. Kurulum esnasında bir sorun olur mu? Dual-Boot vs. istemiyorum 2 SSD'min de formatlanarak Linux olmasını istiyorum.

Disklerden dolayı bir sorun olmaz. KDE neon ve Kubuntu arasından seçim yapacak olsaydım Neon'u seçerdim. CachyOS hakkında bir bilgim yok. @Rona ve @388526 bilir onu.

• kişiselleştirme seçenekleri bol olsun.
• tercihen KDE Plasma veya GNOME masaüstü ortamını kullansın.
• başlangıç-orta seviye kullanıcı için uygun olsun.

Debian'da hem KDE hem de GNOME kurabilirsiniz kurulum ekranında. Ama biraz boş bir şekilde geldiğinden çoğu şeyi kendiniz kurmanız gerekebilir.

Bir sorum daha olacaktı;

Windoes partisyonlu diskteki butun partisyonlari silip tercige yonelik bir dosya sistemine cevirin. EFI gittikten sonra hic bir seyin onemi kalmiyor zaten.

APTli bir sey istiyorsaniz Debian da onerebilirim. Stable surumu cok tatli bir kullanim sunmustu bana. Az bucuk biliyorsaniz ubuntu bloatiyla bogusmanin luzumu yok.

Edit:Bence Almanlara guvenin 😁

Oyun oynamak gibi bir amacınız yok ise; herhangi bir dağıtımın KDE - GNOME'unu kurabileceğiniz gibi, base install ile kendinizde kurulum yapabilirsiniz. Forumda olsun YouTube'da çok fazla yerli yabancı anlaıtm var.

Ama iş oyun oynama performansına gelince maalesef bu değişkenlik gösteriyor.

Yine bu konuda forumda bol miktarda rehber bulunuyor. Dolayısı ile oyun konusunda kendiniz bu rehberler dahilinde denemelerini yapmanız gerek çünkü hardware durumunuzu göremedim.

Amacınız kod yazmak - web Master'lık yapmak veyahut günlük müzik film - dizi ise... Adı dağıtımı önemsiz. Hepsi oleyyyyy.

1-2 örnek vermek gerek ise;

Ubuntu klasik olup Kubuntu suda mevcut. Hazır her şey.
Arch gurubunda. Garuda... Ahhhh ahhhh. Grafksel emek kokuyor her tarafı.
Archcraft farklı bir bakış açısı sağlamışlar farklı masaüstü paylaşımı ile.
Xerolinux. KDE için olabildiğince yalın haldeki görselliği basit olacak şekilde şık olan bir çalışma.
Cashyos... Performans odağı ile giden ama kuruldukdan sonra imza sorunları çıkma ihtimali yüksek ki bana çok denk geldi... Bu adımlarda netden hata mesajı ile basit çözümleri bulabileceğiniz oldukça iddia bir dağıtım.

Arcolinux. Maalesef tüm Arch içerisinde eğitim amaçlı her ay (8.ay hariç) ISO hazırlayan ve sıfırdan - uzman seviyelerine kadar hedef kitlesi bol miktarda forum katılımcısı ile değişik bir dağıtım sağlıyor mr. Erik bizlere. Default yüklemede birçok ayar yüklü geliyor. Kendisinin tasarımını yaptığı b serisi içinde offline install amaçlı farklı masaüstü kurulumları olan ISO-larda bulunmakta.

MX Linux de değişik bir çalışma.
Mint ve Fedora ise çok sevilen ve de oldukça muhafazakar kullanıcıları olabilen dağıtımlar içinde Ubuntu grubu ile.

Suse, ülkemizde çok az tanınan ve kullanıcısı olan epik ve elit bir dağıtım. Ben 15 yıl filan önce deniyordum çünkü o zamanlar daha popüler idi. Şimdi Oracle çatısı altında sanırım.

Şunu yapabilirsiniz.

Sanal bir sistem de ISO'ları kurup inceleyip gerçek bir SSD'ye kurulum yapabilirsiniz.

2 adet SSD olduğunu ve 1 tanesini Linux'e ayırmak istediğiniz anladım. Kurulum anında USB belleğinize Ventoy yükleyip içine ISO'ları atarsınız. Boot seçimi ile Ventoy ile istediğiniz ISO'yu seçerek gerçek kurulumu seçeceğiniz SSD'yi göstererek kurulumu sorunsuz yapabilirsiniz. Benim bilgisayarımda 4 disk var sorunsuz kurulum yapıyorum. Ancak okumadan Next Next derseniz olacaklara karışmam 😁

Son düzenleme:

Geri
Yukarı