Linux dağıtımı tavsiyesi

Öncelikle iyi forumlar, eski ve optimizasyonu kötü denilebilecek bir bilgisayarım var. Arcolinux, Manjaro, Linux Mint, Ubuntu gibi birçok sistem denedim lakin neredeyse bütün dağıtımlarda sistem aşırı derece dondu ve boşta işlemci kullanımı %100 - %80 seviyelerinden aşağı inmedi. Bana birkaç tane dağıtım önerir misiniz?

Sistem özellikleri.
İşlemci: Intel Pentium Dual CPU e2180.
Anakart: Gigabyte GA-EP41-UD3l (rev. 1.0)
RAM: 3 GB.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8500 GT.

Ubuntu Lite

İşlemcin 64 Bit destekliyor, hiç gerek yok 32 Bit kurmana. Zaten çoğu programın 32 Bit desteği yok artık, o yüzden de sıkıntı yaşarsın. Saf Debian kuracaksan 64 Bit Xfce ortamını kur. Olmazsa Xubuntu deneyebilirsin.

Hocam RAM 4 GB altı 64 Bit olur mu? Ben olmaz diye biliyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

İşlemcin 64 Bit destekliyor, hiç gerek yok 32 Bit kurmana. Zaten çoğu programın 32 Bit desteği yok artık, o yüzden de sıkıntı yaşarsın. Saf Debian kuracaksan 64 Bit Xfce ortamını kur. Olmazsa Xubuntu deneyebilirsin.
Tamam öyle yaparım teşekkür ederim.
Arkadaşlar bütün dağıtımları indirdim denedim. Ama hepsinde Firefox açınca işlemci kullanımı %100 den inmiyor. Bu normal mi ?
Arkadaşlar bütün dağıtımları indirdim denedim. Ama hepsinde Firefox açınca işlemci kullanımı %100'den inmiyor. Bu normal mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı