Linux dağıtımı ve kernel önerisi

Kuzum Linux Mint hantal çalışıyormuş.

Ama neden hantal çalışıyor bir sürü nedeni var bunun. Windows'tan yeni geçmiş herkese Arch önerirseniz, sonra orada burada "Linux kullanmak için kod yazmayı bilmeniz lazım" diye dolanırlar.

Yavaşlığı gidermek için birkaç şey yapılabilir, mesela.

Kernel sürümü değiştirilebilir.
Masaüstü ortamı değiştirilebilir.

Kernel ve masaüstü ortamları düşündüğünüzden çok daha fark yaratıyor. En son çare olarak dağıtım değiştirmek önerilmeli. Sürekli işletim sistemi kurup denemek, zahmetli ve zaman alan bir iş.

Son düzenleme:
Evet başlıkta yazdığım gibi dağıtım ve kernel önerilerine açığım R3-7320u işlemci ve 8 GB RAM mevcut. Belirtmeden olmaz hem yüksek güç çekmesin hem hafif olsun. Şu an Linux Mint kullanıyorum ki Debian temelli Steam vs kullanabiliyorum ki o nedenle Debian, Ubuntu'dan türemiş olabilir.
Ubuntu'nun tabanı Debian zaten.
Linux Mint ise Ubuntu tabanlı.

Mint güzel, devam et. Kernel olarak Xanmod kernel öneririm.

Yavaşlığı gidermek için birkaç şey yapılabilir, mesela.

Kernel sürümü değiştirilebilir.
Masaüstü ortamı değiştirilebilir.

İşlemci frekansına müdahale edilebilir.
Nice değerleri ayarlanabilir.
İlkokul çocuklarının 3. parti sürücülerinden kurtulunabilir.
Intel ve diğer açık kaynağa destek veren markaların cihazları tercih edilebilir.
Özelleştireceğim diye sistemin cılkını çıkartmamak gerekir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Endeavouros,gnome,xanmod kullanıyorum şu an gayet düşük donanım bir pc de memnunum.
Xanmod özellikle açılışı kapanışı hızlandırıyor açılışta düz kernele göre bende 3sn fark var.
Minti bende fazla seri bulmadım paketleri arch a görede daha eski.

Son düzenleme:
EndeavourOS, GNOME, XanMod kullanıyorum şu an gayet düşük donanım bir PC de memnunum.
XanMod özellikle açılışı kapanışı hızlandırıyor açılışta düz kernele göre bende 3sn fark var.
Mint'i bende fazla seri bulmadım paketleri Arch'a görede daha eski.

Peki anladım hocam peki bana hem Debian, hem Arch, temelli hafif ve pil düşmanı olmayıp paketleri güncel olan dağıtımlar söyler misiniz ayrıca hangi masaüstü ortamı daha güzel o da soru sağ olun.

Peki anladım hocam peki bana hem Debian, hem Arch, temelli hafif ve pil düşmanı olmayıp paketleri güncel olan dağıtımlar söyler misiniz ayrıca hangi masaüstü ortamı daha güzel o da soru sağ olun.

Bana hem Arch tabanlı dağıtımları bir de Debian tabanlı dağıtımları önerin demeye çalıştım kusura bakmayın*

Bana hem Arch tabanlı dağıtımları bir de Debian tabanlı dağıtımları önerin demeye çalıştım kusura bakmayın*

Düz Debian kurup masaüstü ortamlarına bakabilirsin. Xfce ve Lxqt düşük sistem isteyen masaüstü ortamlarıdır.

Arch tabanlı ise kurulumu kolay olduğundan EndavourOS bakabilirsin. Onda da kurulum sırasında masaüstü ortamlarını seçebiliyorsun.

Tecrübesizseniz Debian tabanlı şeylere göz gezdirin derim, Debian için XanMod, Arch için ise Linux-zen kernelini öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı