Linux dağıtımı önerisi

Lionel Messi

Picopat
Yer
Rosario, Argentina
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Futbolcu
Merhaba, Linux'u ilk defa kullanacağım. Öğrenmek için Linux'a geçiyorum. Önereceğiniz Linux dağıtımında şunlarla ilgili bir uyumsuzluk olur mu? Steam'de oyun oynarım, Adobe programlarını vs. kullanırım, Subtitle Workshop kullanırım, Kaspersky + Malwarebytes kullanırım, Microsoft Office kullanırım. Bir de TXT dosyalarımı da yedeklemek istiyorum. TXT dosyalarını açabilir miyim veya RAR dosyalarını? Hoş ve şık duran sade bir Linux dağıtımı önerebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden zamanını ayıran arkadaşlara çok teşekkürler, sevgiler.

Sistem özelliklerim:

Ekran kartı: Palit GTX 1660 Super
İşlemci: i5 10400F
Bellek: Crucial 16 GB
Disk: 1TB.

Biraz kabataslak yazdım ama fazla detaya gerek yok sanırım. Bir sorum daha olacak, Linux'ta sürücüler nasıl güncelleniyor?

Son düzenleme:
Steam desteği var.
Adobe programlarının desteği yok.
Kaspersky'a gerek yok, malwarebytes desteği yok.
Tarayıcı üzerinden live office kullanabilirsin.
RAR dosyalarını açabilirsin.
TXT dosyalarını da açabilirsin.

Steam desteği var.
Adobe programlarının desteği yok.
Kaspersky'a gerek yok, malwarebytes desteği yok.
Tarayıcı üzerinden live office kullanabilirsin.
RAR dosyalarını açabilirsin.
TXT dosyalarını da açabilirsin.
Haydaa adobe yok mu? Kötü oldu.

Merhaba, Linux'u ilk defa kullanacağım. Öğrenmek için Linux'a geçiyorum. Önereceğiniz Linux dağıtımında şunlarla ilgili bir uyumsuzluk olur mu? Steam'de oyun oynarım, Adobe programlarını vs. kullanırım, Subtitle Workshop kullanırım, Kaspersky + Malwarebytes kullanırım, Microsoft Office kullanırım. Bir de TXT dosyalarımı da yedeklemek istiyorum. TXT dosyalarını açabilir miyim veya RAR dosyalarını? Hoş ve şık duran sade bir Linux dağıtımı önerebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden zamanını ayıran arkadaşlara çok teşekkürler, sevgiler.

Sistem özelliklerim:

Ekran kartı: Palit GTX 1660 Super
İşlemci: i5 10400F
Bellek: Crucial 16 GB
Disk: 1TB.

Biraz kabataslak yazdım ama fazla detaya gerek yok sanırım. Bir sorum daha olacak, Linux'ta sürücüler nasıl güncelleniyor?
Eğer yeni geçiyorsan Linux Mint'i önerebilirim. Bende kullanıyorum gayet kullanışlı.

Ben sana Ubuntu öneririm ama ora biraz farklı kodla çalışıyor ben daha Pardus'tan Windows 7'ye yeni geçtim çok zorlandım eğer bilgin yoksa biraz öğren öğrenmeden olmaz hee bir de orada her program kullanılmıyor Steam'de ki çoğu oyun desteklenmiyor ama YouTube da Linux'ta Steam oyun oynama diye video var dediğim gibi kodla program yükleniyor ayar yapıyorsun RAR dosyası açıyorsun ama normal RAR programı yok başka programlarla bence Windows'un yanına kur iyi günler.

Hocam Kaspersky + Malwarebytes ne için olacak? :D Eğer Kaspersky + Malwarebytes sevdanızdan vaz geçerseniz Linux kurabilirsiniz. Microsoft Office'yi sitesinden kullanırsınız. RAR dosyalarını paketlerle kullanabilirsiniz. Ben yeni başlayanlara Arch Linux öneririm. Evet, biraz zor ama öğrenmeye yönelik. Yani öğrenmezseniz kullanamazsınız. Ve aşırı zor da değil. İnsanlardan izleyip, yardım alıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dediğim gibi, yeni başlayanlar için güzeldir diye düşünüyorum. Kurulumda bir yönerge bile yok. Hepsini kodla yapıyorsunuz. Ama aşırı eğlenceli. Ve Dual Boot kurmanızı öneririm. Windows kadar desteği olmadığı için, lazım olduğunda Windows'a geçersiniz. Görünüş de çok önemli değil dağıtım seçerken. Zaten masaüstü ortamları rahatlıkla güzelleştirebiliyor masaüstünüzü. KDE Arch Linux önerimdir, eğer yapamadım diyerek bırakırsanız hiçbir anlamı kalmaz Arch'ın. Ki ben iradenin yanından geçmem, çok beğendim Arch'ı. Dual Boot daha iyi olur ama tek Arch da kurabilirsiniz. Kurulumu uzun sürmez, sadece videolardan yararlanmanız gerekir. Yani hiçbir yönerge yok. Tamamen komutlarla. Ondan başta biraz zorlanırsınız ama alışınca bırakamazsınız. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Ve Linux'lara AV neden kuracaksınız hocam ya? :D Gerek yok AV'lere, zaten destekleyen AV'ler de çok nadir. Linux'a virüs bulaştırabilirseniz gelin bizzat çikolata vereceğim. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı