Linux deneyimim

TheAny

Megapat
Makaleler
13
Israrla her konuda "Linux'ta native olmasa bile sorunsuz oyun oynanıyor, hiç bir şey yapmana gerek yok! Linux bazı oyunları Windows'tan daha iyi oynatıyor!" gibi söylemler görünce insan bunca zaman ben mi yanlış hatırlıyordum acaba gibisinden düşüncelere kapılıyor. Çünkü benim hatırladığım kadarıyla kendi deneyimlerimden, Linux'ta bu iş o kadarda muhteşem değildi. Hatta baya problem yaşıyordum. 2 GPU (2060 Super ve 3080) ile denemiş ve problem yaşamıştım. Yakın dönemde açılan Linux konularının üzerine bir daha Linux yükledim hemen hemen 1 haftadır Linux'tayım. Bi ufak baygınlık geldi. :D

Kullandığım dağıtım Endeavour OS. Sistemim ise R5 3600x | RTX 3080 | 32 GB RAM. Oyunları 1440p çözünürlükte oynuyorum.

İlk problemim Discord'a yayın verdiğimde, yayının sesini verememek oldu. Evet, Linux'ta Discord'a ses ile yayın yapamıyorsunuz. Çeşitli yöntemler var ama aşırı zahmetli ve Discord'u tarayıcıdan kullanmayı gerektiriyor. Discord-screenaudio adındaki bir yazılım ile denedim ama o da açılmadı bile.

İkinci problemim mysql-server oldu. Bu dönem database dersim var ve pratik amaçlı local server üzerinde denemeler yapıyoruz. 3-4 saatlik uğraşımdan sonra kuramadığımı fark ettiğimde sanal makineye ubuntu kurup oradan mysql-server yükleyerek çözdüm.

Üçüncü problem oyunlar; Konunun başında da bahsettiğim kısım. Denediğim oyunlar sırasıyla; Warframe, God of War, Monster Hunter: World. Üçü de protondb üzerinde altın. Warframe ve God of War gerçekten berbat deneyimlerdi. Sadece öyle açıp denemekle kalmadım. Protondb üzerinde benimkine benzer sistemlerde yapılan şeyleri denedim. Hiç birinde de pozitif yönde bir gelişme elde edemedim. Ayrıca iki oyunda da göz ardı edilemeyecek bir input lag söz konusuydu.

Monster Hunter World için daha kabul edilebilir bir deneyimdi diyebilirim ancak o da kötüydü. Öncelikle input lag daha düşük olmasına rağmen ara ara anlamsız spikelanmalar oluyordu input lag açısından. Fareyi çevirirken bir süre normal gidiyor sonra sanki FPS düşmüşçesine yavaşlıyor takılıyormuş gibi oluyor ve birden ışınlanıyor kamera. Ama çok sık yaşamadım. Ek olarak oyun berbat gözüküyor. En yüksek ayarlar 1440p'de olmasına rağmen oyun, sanki mobil bir oyuna bakıyormuşum gibi. Oyun 60FPS'yi geçmiyor ayrıca. V-Sync kapalı, FPS limiti 120. Neden geçmiyor bilmiyorum. Son olarak Risk of Rain denedim. Protondb'de platin, kusursuz çalıştı ancak yine anlamsız bir şekilde 60FPS'ye sabitti. Nedeninin bilmiyorum.

Lost Ark, Paladins ikilisi açılmıyor. Halo Masterchief Collection ise offline modda açılıyor. Vaktim olursa Witcher 3 deneyip onu da buraya eklerim.
God of War için video yüklüyorum, belki Warframe için de yüklerim. Duruma göre. Yüklersem onu da mesaj olarak atarım konuya.

1667834203364.png

God of War deneyimim (Not: Video henüz yükleniyor, uploadım düşük sayılır, konu yayınlandığında yüklenmemiş olabilir);
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bende bir anlık gazla Linux kurup kurduktan 2 saat sonra bayağı problem ve beni sinirden çıldırttığı için Windows'a geri dönmek istedim o kadar uğraştırıcı ve zahmetliydiki geri dönmek 2 günümü aldı.

Bu kisimda patladim. Insan en azindan Protondb uzerinden bakar dostum. Zamanini bosa harcamazdin. Bu arada her oyun icin olmasa da native destek olmadan da Linux daha iyi performans verebiliyor.

Herhalde bazi oyunlar icin ayarlari pek karistiramamissiniz. Bende bir kac gun sonra oyunlarimdan goruntuler yollarim. Bakalim bende sonuclar nasilmis.

1667846524341.png

Ha ayrica bir sey beceremeyen insanlar gelir simdi Linux cop abe demeye. Ben kacar. Kisa ve oz hangi OS kimin isine geliyorsa kursun.

Bu kisimda patladim. Insan en azindan Protondb uzerinden bakar dostum. Zamanini bosa harcamazdin. Bu arada her oyun icin olmasa da native destek olmadan da Linux daha iyi performans verebiliyor.
Baktım zaten. Vakit kaybı derken? 1 dakika bile harcamadım üstünde. Açtım, açılmadı, protondb'de de gördükten sonra ekledim buraya.
Herhalde bazi oyunlar icin ayarlari pek karistiramamissiniz. Bende bir kac gun sonra oyunlarimdan goruntuler yollarim. Bakalim bende sonuclar nasilmis.
Üç oyun denedim, üçünde de insanların sorunsuz deneyim elde ettiklerini belirttikleri ayarları (kendi sistemime benzer olanları) denedim. Çok bir şey değişmedi sonuç olarak. Bazı kişiler hiç bir ayar yapmadan oynadığım oyunlarda sorun yaşamamışken bazıları milyon tane ayara rağmen sorun yaşamış. Bazıları ise ayar yaparak çözebilmiş. Çok sabit bir deneyim söz konusu değil yani.
Ha ayrica bir sey beceremeyen insanlar gelir simdi Linux cop abe demeye. Ben kacar.
Hm.

Baktım zaten. Vakit kaybı derken? 1 dakika bile harcamadım üstünde. Açtım, açılmadı, protondb'de de gördükten sonra ekledim buraya.

Lost Ark`a baktiysaniz herkes sorun yasamis ve Protondb uzerinde borked olarak isaretlenmis. EAC`den dolayi hata veriyor. Indirme falan yaptiginizi dusunerek bosa zaman harcadiginizi varsayiyorum.

Ah bu gelistiriciler. Ne zaman akillanipta masum Linux kullanicilarina destek verecekler? Ne kadar ayar yapsaniz da calismama ihtimali var tabii ki. Native destek saglamayan oyunlar sonucta.

Dualboot Windows kullanicisiyim. Pcm de zaten yüklü olan oyunları denedim.

Valla bilemiyorum. Belki de sifirdan, temiz olarak kurmak daha sagliklidir. Bu arada Linux hic size gore degil. Kullanmani tabii ki isterdim ancak senin istekleri karsilamiyor. Mesela ben Valorant, R6S oynamama ragmen birakip Linux`a gectim. Ne yalan soyleyeyim Windows midemi bulandirmayi her seferinde beceriyor.

Belki de sifirdan, temiz olarak kurmak daha sagliklidir.
Mümkün.
Ne yalan soyleyeyim Windows midemi bulandirmayi her seferinde beceriyor.
Linux kullanmaya başladığımdan beri fark ettiğim şey, bazı şeyler için basit bir iki klik yeterliyken bazı şeyler için çok uğraşmam gerekiyor. Uğraştıgim şeyler genelde sonradan kendi kendine bozulmuyor veya benzeri sorunlar çıkarmıyor ta ki Update alıp yaptigim config sifirlanana kadar. Bu dar her zaman olmuyor. Bir sefer oldu şimdiye kadar.

Ek: Prime Video Full HD içerik tüketimine izin vermiyormuş Linux'ta.

Kullandığım tarayıcı Google Chrome:

1667873181734.png

Ek: Disney Plus Linux'ta UserProfile değiştirmeden çalışmıyor. UserProfile Windows yaptığında çalışıyor yine de Prime Video'da olduğu gibi Full HD içerik oynatamıyorsunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı