Alt Linux Mate'un-Stable deneyimim

292941

Hectopat
Makaleler
6
Merhaba. Bugün kurduğum, kurcaladığım Alt Linux Un-Stable sürümü ile ilgili deneyimimi açıklayacağım.

Dosya boyutu:

Boyutu (MATE versiyonu) sadece 1,1 GB.
Screenshot at 2020-11-07 17-26-18.png

Boyutlarına buradan bakıp indirebilirsiniz.

Kurulum işlemi:

Kurulum işlemi çok basitti. Şöyle özetleyeyim: İleri, ileri, ileri, kur sistemi, isim ve şifre koy, yeniden başlat. Bu kadar.
maxresdefault.jpg

Hız:

Kullandığım en hızlı dağıtım MATE versiyonu. KDE sürümü biraz hantal idi.
Zaten boyutundan anlaşılıyor. Eski PC'lerinize can vermek için kullanabilirsiniz.

alt-linux.png

Duvar kağıtları ve tema:

Duvar kağıtları (MATE versiyonu) konusunda openSUSE'a göre çok başarılı. 29 tane duvar kağıdı bulunduruyor içinde.
Screenshot at 2020-11-07 17-40-32.png

Tema konusunda karanlık tema, açık ve macOS pencere teması var. Karanlık teması Windows 10'dan daha iyi çalıştığını belirtmek isterim.
Screenshot at 2020-11-07 17-46-35.png

Dosya paket uzantısı:

Alt Linux'un en iyi yönü .deb ve .rpm paketlerine aynı anda destek sunması.
İlk önce Debian tabanlı olan Alt Linux kendi tabanını oluşturup .deb ve .rpm dosyalarına aynı anda destek sunuyor.
apt-get ile paket kurulumu, kendi deposudan uygulama alıp kurmak vs. iyi olmuş.
Diğer dağıtımların Alt Linux'u örnek alması gerekiyor.

Depolama alanı:

3 GB'a işletim sistemi mi olur demeyin, kanıt ortada.
Screenshot at 2020-11-07 17-58-18.png

Alt Linux zorunlu olan paketleri kurup bırakıyor. Ekstradan hiçbir şey kurmuyor ve bu benim çok hoşuma gitti.
Bu kadar kullanışlı olup bu kadar hafif olan Linux dağıtımı görmemiştim ve Alt Linux'un sayesinde görmüş oldum.

Buglar:

Un-Stable sürümünde sadece 1 hata ile karşılaştım, o da sesin açık olmasına rağmen sesin gelmemesi idi.
Laptop'un ses arttırma tuşuna basmam gerekti. Onun dışında başka bir buga rastlamadım.

Araçlar:

Sadece 9 tane araç bulunuyor, onlar ise bir arşiv oluşturma aracı, hesap makinesi, özel karakter ekleme aracı, dosya arama, ekran görüntüsü alma ve yazı düzenleme araçları.

Arşiv oluşturma aracı neredeyse tüm dağıtımlarda olan Ark.
Screenshot at 2020-11-07 18-08-57.png

Hesap makinesi basit ve kullanışlı.
Screenshot at 2020-11-07 18-10-09.png

Özel karakter ekleme aracı.
Screenshot at 2020-11-07 18-11-46.png

Dosya arama aracı.
Screenshot at 2020-11-07 18-12-29.png

Ekran alıntısı aracı.
Screenshot at 2020-11-07 18-13-36.png

CPU-X. (CPU-Z alternatifi)
Screenshot at 2020-11-07 18-26-31.png

Son olarak yazı düzenleme aracı.

Screenshot at 2020-11-07 18-14-37.png

Uçbirim kullanımı:

Uçbirimde su komutu ile root olmazsanız doğru düzgün bir şey yapamıyorsunuz.
Tek kötü yönü belki de budur. Onun dışında # apt-get update ile güncelleme alabiliyorsunuz, paket yükleyebiliyorsunuz vs.

Masaüstü ortamları:

Cinnamon, Enlightenment, GNOME, GNUStep, ICEWM, JeOS (sanal makine), KDE, LXDE, LXQT, Mate ve XFCE mevcut.
Ben KDE kullanacaktım aslında ama eski KDE idi ve hantaldı.
Masaüstüm (MATE):
Screenshot at 2020-11-07 18-22-37.png

Zorluk:

Un-Stable sürümü yeni kullanıcılar için tam uygun değil ama Stable sürümü uygun.
Linux kullanmak istiyorsanız ve Linux'un kapasitesini görmek istiyorsanız Stable sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim.

Un-Stable'dan önce deneyin:
fedora-logo-100528469-large.jpg

indir.png

Stable sürümünü kullanmak istiyorsanız yukarıdaki 2 dağıtımı kullanmanıza gerek yok.

Evet, bir deneyimim konusunun daha sonuna geldik. Eksilerini yazarsanız düzeltmeye çalışırım. :)

Alt Linux harika bir dağıtım. Kesinlikle bir göz atmanızı tavsiye ederim.

@illedelinux @Kerem00 @cengover_ekin'e teşekkürlerimi sunuyorum.

Sıra RebornOs'ta.

Son düzenleme:
Elinize sağlık.

Uçbirimde su komutu ile root olmazsanız doğru düzgün bir şey yapamıyorsunuz.
sudo paketini kurup gerekli ayarları yaptıktan sonra sudo kullanamıyor muyuz?(Arch ve Debian'da bu böyleydi.)

Onun dışında # apt-get update ile güncelleme alabiliyorsunuz, paket yükleyebiliyorsunuz vs.
APT de vardır herhalde. Son kullanıcı APT kullanmalı. APT-GET daha çok back-end için.

Evet, paketi kurup /etc/sudoers'i visudo ile root olarak düzenlersen çalışıyordu.
Elinize sağlık.

sudo paketini kurup gerekli ayarları yaptıktan sonra sudo kullanamıyor muyuz?(Arch ve Debian'da bu böyleydi.)

APT de vardır herhalde. Son kullanıcı APT kullanmalı. APT-GET daha çok back-end için.
Bilmiyorum bende çalışmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı