Linux distro önerisi

Zorin OS gayet keyifli bence.

Zorin kullandım hoşuma gitmedi

Arkadaşlar Manjaro öneren 3 Arkadaşa teşekkürler gerçekten dağıtım çok hoşuma gitti
Tek bir sorum var İnternette bazı İngiliz YouTuber'lar Manjaro buglu diyorlar doğru mudur?
Ve bunu 60.10 kernel yapsak sıkıntı çıkar mı (Pardon güncel kernel takıntım var)

Zorin kullandım hoşuma gitmedi

Arkadaşlar Manjaro öneren 3 Arkadaşa teşekkürler gerçekten dağıtım çok hoşuma gitti
Tek bir sorum var İnternette bazı İngiliz YouTuber'lar Manjaro buglu diyorlar doğru mudur?
Ve bunu 60.10 kernel yapsak sıkıntı çıkar mı (Pardon güncel kernel takıntım var)
Manjaro güncellemeleri geç alıyor-du, pamac ile alakalı sıkıntılar da yaşanmıştı önceleri. Güncelleme olayı şimdide aynı mı bilmiyorum, yakın zamanda hiç kullanmadım.

Bir yandan hoşuma giden Arco var
Erik amca iyi yapmış
Hızlı, AUR desteği var (Manjaro kurar ama sitede yok diyordu)
Arco Linux kullan efsane her şeyi seçmene izin veriyor hangi çekirdeği kullanacağını hangi masaüstü ortamını hangi pencere yöneticisini hangi giriş ekranı(kilit ekranını) soruyor hangi tarayıcıyı kullanacağını soruyor her şeyi soruyor ona göre kuruyor Efsane ama kuruluma başlamadan internete bağlanman lazım bu linkteki videoda Arco Linux Openbox ile kurulum yapıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arco da deneyebilirsiniz ama benim favorilerim Artix ve RebornOS dur. RebornOS saf arch için iyidir, Artix systemd-free ve oldukça iyidir. Deneye deneye göreceksiniz.
Arco Linxu harika bence ya Arch Linux'u kendin kurucan ya da Arco Linux kurulum aracıyla kurcan ya da Arch install script kullancan

Son düzenleme:
Arco Linux kullan efsane her şeyi seçmene izin veriyor hangi çekirdeği kullanacağını hangi masaüstü ortamını hangi pencere yöneticisini hangi giriş ekranı(kilit ekranını) soruyor hangi tarayıcıyı kullanacağını soruyor her şeyi soruyor ona göre kuruyor Efsane ama kuruluma başlamadan internete bağlanman lazım bu linkteki videoda Arco Linux Openbox ile kurulum yapıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Arco Linxu harika bence ya Arch Linux'u kendin kurucan ya da Arco Linux kurulum aracıyla kurcan ya da Arch install script kullancan

Hocam çok eski yerdesiniz 😀
Ben bu sürede Arch kurabildim
Gentoo kurabildim (GUI kuramadım işlemcimin eline sağlık)
Tabii ki de wiki sayesinde :D
Hala arco bana iyi mi bilmem sizce

Ilahi hocam, online kurulum ile paket sectiriyor diye distro mu onerilir? Arco guzel distrodur, fena degildir orasi ayri.

Merhaba Linux'a ilgiliyim birkaç Linux dağıtımı denedim (saf Arch, arco Linux D)
Daha acemi sayılırım saf Arch bile ISO içindeki archinstall script ile kurdum.
Ama bir Linux dağıtımına karar veremedim kafam çok karıştı.
Aşağıya yazacağım bilgiler ile bana bir Linux önerir misiniz?
1- Genellikle YouTube gibi internette takılan biriyim.
2- Ara sıra CS:GO CS 1.6 Minecraft gibi Steam oyunları oynarım (Valorant oynamıyorum)
3- Ubuntu istemiyorum (Linux Mint önermezseniz sevirinirim)
4- Özelleştirebilir olsun mesela arco Linux'un Openbox pencere yöneticisi mükemmel gözüküyordu öyle şeyler.
5- Sistemim kötü ama yeni sisteme geçebilirsem geçeceğim.
(İstediğinizi önerin ama Arch tabanlı önerirseniz sevinirim)
SteamOS 3.0 HoloISO.

Hocam çok eski yerdesiniz 😀
Ben bu sürede Arch kurabildim
Gentoo kurabildim (GUI kuramadım işlemcimin eline sağlık)
Tabii ki de wiki sayesinde :D
Hala arco bana iyi mi bilmem sizce
Gentoo kuramadiysan Funtoo dene, kurulumunun Gentoo ya nazaran daha basit olmasi gerek.
Gentoo da bir şey derleyeceğinzde kendiniz manuel olarak optimize edersiniz, Funtoo'da derlenerek kurulan bir distro ancak kurulum için kullandığımız tarball arşivi (stage3) öncesinde DE (Desktop Environment: Masaüstü ortamı) kurulu olarak ve işlemcinize özel derlenmiş,optimize edilmiş olarak hazır gelir, ve de kernel öncesinde derlenmiş olarak tarball arsivinin icinde gelir.

Geri
Yukarı