Çözüldü Linux hakkında merak ettiklerim

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AtamanM

Kilopat
Makaleler
2
Dostlar selamlar. Linux işletim sistemini daha önce duymuş olsam da hakkında çok bilgim yoktu. Bir konuda tartışmaya şahit olduktan sonra biraz araştırdım. Dual boot düşünsem de aklıma takılan bazı sorular var. Bu soruları sormadan diğer konulardan sahip olduğum tecrübeye dayanarak belirtmek isterim ki bahsi geçen sorular herhangi bir art niyet içermemektedir, tartışma oluşması amacıyla sorulmamıştır. Bilgi sahibi arkadaşlar soruları yanıtlarsa memnun olurum.

"X" Linux dağıtımını indirdiğimizde dağıtım sahibinin verilerimizi işleyebilir mi? Eğer mümkünse verilerimizi Online olarak takip edip etmediğini anlayabilir miyiz?

Terminal kullanarak indirilen programlar nereden indiriliyor? Program sahibi sitelerin resmi sunucularına mı bağlanıyoruz?

Linux sistemlerde dağıtıcılar tarafından oluşturulan mağazalar da mevcut, bu mağazalardan indirilen programlar nereden indiriliyor? Terminal ile aynı sunucuya mı bağlanıyor - farklı sunucuya bağlanma olasılığı var mı? WhatsApp gibi uygulamaların orijinal olmayan sürümlerini internetten indirebiliyoruz, bu tarz mağazalardan da orijinal olmayan uygulama indirme riski var mı? (not ikinci sorunun cevabı hayır ise yani terminal de orijinal sunuculardan programları indirmiyor ise bu risk terminal için de var mı?)

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
"X" Linux dağıtımını indirdiğimizde dağıtım sahibinin verilerimizi işleyebilir mi? Eğer mümkünse verilerimizi Online olarak takip edip etmediğini anlayabilir miyiz?
Mümkün fakat genellikle işlemez. İşlerse de zaten legal olarak bir gizlilik politikasına veya bir EULA'ya onay vermeniz istenir.

(Tabii Deepin gibi zamanında EULA'yı önemsemeyip tracker koymuş distrolar da var, fakat bunlar çabuk bulunuyor bu yüzden korkmanız gereken bir şey yok.)

Açık kaynak yazılım olduğundan dolayı da izledikleri herkes tarafından bilinir hale gelir.

Terminal kullanarak indirilen programlar nereden indiriliyor? Program sahibi sitelerin resmi sunucularına mı bağlanıyoruz?
Paketler dağıtımın sunucularından ve o sunucunun mirrorlarından indirilir, fakat eğer bir dağıtım "X" dağıtımı tabanlıysa "X" dağıtımının sunucularını da kullanabilir.
Mesela arcolinux Arch tabanlı ve Arch repolarını da kullanıyor, kendi repoları da var diye biliyorum.

Linux sistemlerde dağıtıcılar tarafından oluşturulan mağazalar da mevcut, bu mağazalardan indirilen programlar nereden indiriliyor? Terminal ile aynı sunucuya mı bağlanıyor - farklı sunucuya bağlanma olasılığı var mı? WhatsApp gibi uygulamaların orijinal olmayan sürümlerini internetten indirebiliyoruz, bu tarz mağazalardan da orijinal olmayan uygulama indirme riski var mı? (not ikinci sorunun cevabı hayır ise yani terminal de orijinal sunuculardan programları indirmiyor ise bu risk terminal için de var mı?)
Modern mağaza uygulamaları üstte hangi kaynaktan indirdiğini gösterir. Flathub diyorsa Flathub'dan, sistem repolarından bahsediyorsa üstte bahsettiğim sunuculardan indirir. Topluluk tarafından yapılan uygulamaların repolarda olma ihtimali var, fakat bu uygulamalar genellikle özellikle "resmi değil" diye belirtilmekte.
Linux sistemlerde dağıtıcılar tarafından oluşturulan mağazalar da mevcut, bu mağazalardan indirilen programlar nereden indiriliyor? Terminal ile aynı sunucuya mı bağlanıyor
Linux'ta her dağıtımın kendine özel deposu var ve oradan programları çekiyor. Yani siz gidip Whatsapp indirip de karşınıza virüs çıkma ihtimali düşük.

Dağıtımlar ve içindekiler açık kaynak kodlu olduğu için çoğu dağıtım veri toplamaz. deepin gibi kapalı kaynak bileşenler barındıranlar hariç, fakat çoğu dağıtım toplamaz

Kullandığın dağıtımın deposuna bağlanıp indiriyorsun.

Linux sistemlerde dağıtıcılar tarafından oluşturulan mağazalar da mevcut, bu mağazalardan indirilen programlar nereden indiriliyor? Terminal ile aynı sunucuya mı bağlanıyor -

Evet, terminalle aynı sunucuya bağlanıyor, zaten arka planda aynı işi yapıyor.

Farklı sunucuya bağlanma olasılığı var mı?

Var tabii, depo eklersen bağlanabilirsin ama o depoya terminalden de bağlanırsın, sonuçta o mağaza uygulaması arka planda terminalle aynı işi yapıyor.

Çoğu dağıtım bunu yapmaz. Kimse seni izlemez. Ubuntu'da Windows'ta olduğu gibi telemetri olayları varmış. Ben zaten kullanmıyorum. Ama verileriniz çalınmaz.

Öyle de denebilir.

Arch Linux üzerinden örnek vereyim. Arch Linux - Package Search burası resmi depodur. Bir sorun yaşamazsın.

AUR (en) - Packages burası resmi olmayan, kullanıcıların kendi oluşturduğu depodur. Kıytırık, bilinmeyen bir uygulama kursanız bile riske girme ihtimaliniz çok düşük. Fakat siz önlem alın bilmediğiniz uygulamalar kurmayın.

WhatsApp gibi uygulamaların orijinal olmayan sürümlerini internetten indirebiliyoruz, bu tarz mağazalardan da orijinal olmayan uygulama indirme riski var mı?

Orijinal olmayan uygulamaların başlığında veya açıklamasında koca bir unoffical yazar zaten ki çoğu depo denetlendiği için, güvenebilirsiniz.

Dağıtımlar ve içindekiler açık kaynak kodlu olduğu için çoğu dağıtım veri toplamaz. deepin gibi kapalı kaynak bileşenler barındıranlar hariç, fakat çoğu dağıtım toplamaz
Bir dağıtım daha eklemek istiyorum. Örneğin LinuxFX.

Bir dağıtım daha eklemek istiyorum. Örneğin linuxfx.

Linuxfx direk kendi toplamıyor diye biliyorum, Microsoft ürünleri barındırdığı için veri toplanıyor, Microsoft ürünleri topluyor yani.
Sırf Windows'a benziyor diye de öyle bir dağıtım kullanmak da yani KDE kur yap aynısını

Linuxfx direk kendi toplamıyor diye biliyorum, Microsoft ürünleri barındırdığı için veri toplanıyor, Microsoft ürünleri topluyor yani.
Sırf Windows'a benziyor diye de öyle bir dağıtım kullanmak da yani KDE kur yap aynısını
Spoilere cevap olarak;
Aynen öyle hatta:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tonla kapalı kaynak yazılım içeriyor. Güvenilmez o distroya.
1650054243280.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Az bilinen dağıtımlardan uzak durmamızı tavsiye eder misiniz?
Ben CuteFish OS isminde bir dağıtımın tasarımını çok beğendim ama içinde bulunduğumuz forumda ve başka platformlarda veri problemleri yaşanabileceğini iddia edenlere rastladım. Sebebi Çinli bir firmaya dayanması ve Çin hükümetinin gerektiği zaman firmalardan verileri elde edebilmesi olarak belirtilmiş.

Bahsi geçen iddianın bulunduğu konu:

Bundan daha da ötesi sadece veri toplamaya yönelik dağıtım sunan firmalar oldu mu? Sadece bilinen dağıtımları mı tercih etmeliyiz?

Bu arada teşekkürler cevaplarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı