GNU/Linux kategorileri hakkında

Toplanılmışken ben de önerimi yazayım.
Linux kategorisi için bölüm moderatörü olsa iyi olur. Forumda forum gibi olan nadir yerlerden biri macOS bölümü. Diğer kategoriler için de düşünülebilir.
Çok mantıklı. Fjallsarlon gibi bir moderatör olsa idi ne güzel olurdu bu kategoriye 😀

Ekran görüntüsü okumuyorum açık konuşmak gerekirse. Sosyal'in bir ton özelliği varken neden ekran görüntüsü?
Pardus'ta yerli olan bir şey kalmadı, yerliden kastım kendi yaptıkları hiçbir şey kalmadı yani. Pardus kategorisi yerine MacOS'taki gibi daha çeşitli kategoriler gelebilir bence, Linux forumuyla ilgilenen pek moderatör yok sanırım kel kabak duruyoruz.
Bunu normalde bir konu açarak yapmak lazım, sınavlar bitsin ilgileneceğim. Şimdilik aklıma gelen alt kategoriler.

-Masaüstleri (Linux kullananlar masaüstü tutkunlarıdır, farklı masaüstü yöneticileri, pencere yöneticilerini kendine göre özelleştirerek birbirinden farklı güzellikler ortaya çıkarırlar. Bu kategoriyi hem masaüstü kurmak ve özelleştirmek hakkında yardım hem de farklı masaüstlerini paylaşmak için kullanabiliriz.)
-Teknik Destek (Açılan Linux konularının birçoğu teknik destek ile ilgili, bunları belli bir kategoride toplamak daha güzel olur diye düşünüyorum.)
-Rehberler (Linux hakkındaki rehberler genellikle teknik destek konuları arasında kaybolup gidiyor, rehberlerin burada toplanması çok daha faydalı olacaktır.)
-Oyun (Linux'un en önemli sorunlarından biri oyunculuk. Birçok insan Linux'ta oyun oynanır mı diye merak ediyor. Linux'u native olarak destekleyen oyunlar olsa da birçok oyun Windows'a özel, bunların da wine adlı araçla birlikte çalıştırılması gerekiyor. Wine kullanırken oyundan oyuna konfigürasyon değişimi yapmak gerekiyor ve yeni-orta düzey kullanıcılar için çok zor bir hal alıyor.)
Masaüstü oluşturmak için ve yapılan masaüstlerini paylaşmak için çok daha toplu bir yer olur. Tek bir konuda masaüstü paylaşınca güme gidiyor hepsi. Bunun yerine örnek olarak " [KDE] Big Sur OpenSUSE " şeklinde bir konu açılır. Bir kişinin bununla ilgili sorunu veya ek özelleştirmesi varsa onun altına yazar. Derli toplu bir şekilde bunların hepsi Masaüstleri kategorisinde durmuş olur.
Rehberleri raporlarsanız güncelleyebiliyorsunuz.
Oyun kısmı bence önemli, teknik destek altında da durabilir eğer gereksiz görülürse ama şu şekilde paylaşım yapılabilir. Mesela; "[Wine] Saints Row" şeklinde bir konu açılır, konu sahibi konfigürasyonunu ve aldığı performans değerlerini paylaşır. Bu oyunda daha iyi performans alanlar varsa onlar da konuya ekleme yaparak konfigürasyonlarını paylaşırlar. Bu hem Linux'a geçip oyunlar hakkında içine kurt düşen insanlar için çok iyi olur.

Eskiden olsa olurdu ama artık ben bütün bu konuların ilgili sürümlerin altına açılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela Ubuntu ile sorun yaşayan birisi bunu Teknik Destek değil de doğrudan Ubuntu bölümüne açmalı.

Masaüstleri, Rehberler ve oyun için de aynı şeyleri düşünüyorum. Hepsi kendi İS kategorisinde olmalı.

Fikrimi değiştirebilirsiniz tabii ki.

Ben bazen telefondan giriyorum ve konular kısmına inene kadar bir sürü başlık görmek biraz sinir bozucu açıkçası. Bir çok dağıtım için bölümler yine olsun ancak dağıtımlar temel aldıkları dağıtımların alt kategorilerinde olabilirler.

İşletim Sistemleri > GNU/Linux > Ubuntu > Linux Mint gibi örnek olarak.

Ayrıca herhangi bir dağıtım için spesifik olmayan masaüstü ortamları için de bölümler olabilir mesela.

İşletim Sistemleri > GNU/Linux > Masaüstü Ortamları > XFCE gibi.

Eskiden olsa olurdu ama artık ben bütün bu konuların ilgili sürümlerin altına açılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela Ubuntu ile sorun yaşayan birisi bunu Teknik Destek değil de doğrudan Ubuntu bölümüne açmalı.

Masaüstleri, Rehberler ve oyun için de aynı şeyleri düşünüyorum. Hepsi kendi İS kategorisinde olmalı.

Fikrimi değiştirebilirsiniz tabii ki.
O zaman kategorilere konu açarken ön ek kısmına örnek olarak masaüstü için "XFCE" , genel rehberler için "Rehber" getirilebilir. Hiçbir ön ek yok çünkü kategori içinde.

Bir de teknik destek için açılan konularda hangi dağıtımı kullandığı ve teknik özellikleri görebilmemiz için "inxi" çıktısı verilmeli. Neredeyse kimse bu bilgileri vermiyor, biz de her konuda "şunun çıktısını atar mısın" ,"bunun bilgisini verir misin" , "hangi dağıtımı kullanıyorsun" gibi sorular sorarak 2-3 sayfa vakit kaybediyoruz.

Bunun dışında aklıma gelen bir şey yok şu anlık.

O zaman kategorilere konu açarken ön ek kısmına örnek olarak masaüstü için "XFCE" , genel rehberler için "Rehber" getirilebilir. Hiçbir ön ek yok çünkü kategori içinde.

Bir de teknik destek için açılan konularda hangi dağıtımı kullandığı ve teknik özellikleri görebilmemiz için "inxi" çıktısı verilmeli. Neredeyse kimse bu bilgileri vermiyor, biz de her konuda "şunun çıktısını atar mısın" ,"bunun bilgisini verir misin" , "hangi dağıtımı kullanıyorsun" gibi sorular sorarak 2-3 sayfa vakit kaybediyoruz.

Bunun dışında aklıma gelen bir şey yok şu anlık.

Önekler olabilir.

İkinci kısım diğer kategorilerde de olan bir durum.

Başlıklar hala ana kategoriye açılıyor, yeni kategorilerin neredeyse hiçbiri kullanılmıyor. Başlık açılırken moderatörler ilgili kategoriye açabilirler en azından.

Ben Milis'i de Void Linux da kullanıyorum mesela.
Ben milis ve Void Linux kullanana birisiyim aslında birçok dağıtımı kullandım. Aslında kategori yapmaya bence gerek yok sonuçta kimin işine neyariyor ise o kullanılmalı.

Ben Milis'i de Void Linux da kullanıyorum mesela.
Ben milis ve Void Linux kullanana birisiyim aslında birçok dağıtımı kullandım. Aslında kategori yapmaya bence gerek yok sonuçta kimin işine neyariyor ise o kullanılmalı.

Haksiz miyım hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı