Çözüldü Linux hakkında merak ettiklerim

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AtamanM

Kilopat
Makaleler
2
Dostlar selamlar. Linux işletim sistemini daha önce duymuş olsam da hakkında çok bilgim yoktu. Bir konuda tartışmaya şahit olduktan sonra biraz araştırdım. Dual boot düşünsem de aklıma takılan bazı sorular var. Bu soruları sormadan diğer konulardan sahip olduğum tecrübeye dayanarak belirtmek isterim ki bahsi geçen sorular herhangi bir art niyet içermemektedir, tartışma oluşması amacıyla sorulmamıştır. Bilgi sahibi arkadaşlar soruları yanıtlarsa memnun olurum.

"X" Linux dağıtımını indirdiğimizde dağıtım sahibinin verilerimizi işleyebilir mi? Eğer mümkünse verilerimizi Online olarak takip edip etmediğini anlayabilir miyiz?

Terminal kullanarak indirilen programlar nereden indiriliyor? Program sahibi sitelerin resmi sunucularına mı bağlanıyoruz?

Linux sistemlerde dağıtıcılar tarafından oluşturulan mağazalar da mevcut, bu mağazalardan indirilen programlar nereden indiriliyor? Terminal ile aynı sunucuya mı bağlanıyor - farklı sunucuya bağlanma olasılığı var mı? WhatsApp gibi uygulamaların orijinal olmayan sürümlerini internetten indirebiliyoruz, bu tarz mağazalardan da orijinal olmayan uygulama indirme riski var mı? (not ikinci sorunun cevabı hayır ise yani terminal de orijinal sunuculardan programları indirmiyor ise bu risk terminal için de var mı?)

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
"X" Linux dağıtımını indirdiğimizde dağıtım sahibinin verilerimizi işleyebilir mi? Eğer mümkünse verilerimizi Online olarak takip edip etmediğini anlayabilir miyiz?
Mümkün fakat genellikle işlemez. İşlerse de zaten legal olarak bir gizlilik politikasına veya bir EULA'ya onay vermeniz istenir.

(Tabii Deepin gibi zamanında EULA'yı önemsemeyip tracker koymuş distrolar da var, fakat bunlar çabuk bulunuyor bu yüzden korkmanız gereken bir şey yok.)

Açık kaynak yazılım olduğundan dolayı da izledikleri herkes tarafından bilinir hale gelir.

Terminal kullanarak indirilen programlar nereden indiriliyor? Program sahibi sitelerin resmi sunucularına mı bağlanıyoruz?
Paketler dağıtımın sunucularından ve o sunucunun mirrorlarından indirilir, fakat eğer bir dağıtım "X" dağıtımı tabanlıysa "X" dağıtımının sunucularını da kullanabilir.
Mesela arcolinux Arch tabanlı ve Arch repolarını da kullanıyor, kendi repoları da var diye biliyorum.

Linux sistemlerde dağıtıcılar tarafından oluşturulan mağazalar da mevcut, bu mağazalardan indirilen programlar nereden indiriliyor? Terminal ile aynı sunucuya mı bağlanıyor - farklı sunucuya bağlanma olasılığı var mı? WhatsApp gibi uygulamaların orijinal olmayan sürümlerini internetten indirebiliyoruz, bu tarz mağazalardan da orijinal olmayan uygulama indirme riski var mı? (not ikinci sorunun cevabı hayır ise yani terminal de orijinal sunuculardan programları indirmiyor ise bu risk terminal için de var mı?)
Modern mağaza uygulamaları üstte hangi kaynaktan indirdiğini gösterir. Flathub diyorsa Flathub'dan, sistem repolarından bahsediyorsa üstte bahsettiğim sunuculardan indirir. Topluluk tarafından yapılan uygulamaların repolarda olma ihtimali var, fakat bu uygulamalar genellikle özellikle "resmi değil" diye belirtilmekte.
Bundan daha da ötesi sadece veri toplamaya yönelik dağıtım sunan firmalar oldu mu? Sadece bilinen dağıtımları mı tercih etmeliyiz?
Karşılaşmadım ben.
Ben CuteFish OS isminde bir dağıtımın tasarımını çok beğendim ama içinde bulunduğumuz forumda ve başka platformlarda veri problemleri yaşanabileceğini iddia edenlere rastladım.
Kullandığınız dağıtıma CuteFish masaüstü ortamını yükleyebilirsiniz.

Kullandığınız dağıtıma CuteFish masaüstü ortamını yükleyebilirsiniz.
Hocam o zaman yine yapacağını yapar ki masaüstü ortamı bence. Şahsen ben kullandım ama bir sıkıntı çıkmadı.

Mümkün fakat genellikle işlemez. İşlerse de zaten legal olarak bir gizlilik politikasına veya bir EULA'ya onay vermeniz istenir.

(Tabii Deepin gibi zamanında EULA'yı önemsemeyip tracker koymuş distrolar da var, fakat bunlar çabuk bulunuyor bu yüzden korkmanız gereken bir şey yok.)

Açık kaynak yazılım olduğundan dolayı da izledikleri herkes tarafından bilinir hale gelir.

Paketler dağıtımın sunucularından ve o sunucunun mirrorlarından indirilir, fakat eğer bir dağıtım "X" dağıtımı tabanlıysa "X" dağıtımının sunucularını da kullanabilir.
Mesela arcolinux Arch tabanlı ve Arch repolarını da kullanıyor, kendi repoları da var diye biliyorum.

Modern mağaza uygulamaları üstte hangi kaynaktan indirdiğini gösterir. Flathub diyorsa Flathub'dan, sistem repolarından bahsediyorsa üstte bahsettiğim sunuculardan indirir. Topluluk tarafından yapılan uygulamaların repolarda olma ihtimali var, fakat bu uygulamalar genellikle özellikle "resmi değil" diye belirtilmekte.

Çözüm
Az bilinen dağıtımlardan uzak durmamızı tavsiye eder misiniz?
Az bilinen dağıtımlarda;
  • Fazla kapalı kaynak kod kullanan dağıtımlardan uzak durun. Bu genel olarak uzak durman bir şey zaten.
  • Gizlilik sorunları yaşamış bir dağıtım mı kontrol edin.
  • Eğer kaynak kodu okuyabiliyor iseniz kullandığınız yazılımın kodunu okuyarak izleyip izlemediğine karar verin.
  • Sanal makine ve Wireshark gibi bir tool ile hangi sunuculara bağlandığına bakabilirsiniz.
Linux çok popüler olmadığından bu tür sorunlar çok olmuyor ama dikkatli olmakta fayda var. Kimse FOSS bir işletim sistemine geçtikten sonra izlenmek istemez malum :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı