Linux için alan ayırma

Sehrail

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Ben Dual-Boot olarak Linux Mint kurmak istiyorum. Ama Windows disk yönetimi 17GB'dan daha fazla alan ayırmama izin vermiyor. Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• linuıx.png
    linuıx.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 58
Bunun sebebi Windows C ve D dışında başka alanlar da ayırıyor kendine ve senin belirlediğin alanlar bu alanların arasında kaldığı için arttırma ve azaltma konusunda limitli kalıyorsun. Veri depolanmasını çizgiselmiş gibi düşünebilirsin. Tavsiyem dosyaları yedekledikten sonra Windows kurmak, c ve d yi oluşturup istediğin alan kadar da linux için boş bırakman. Linux kurarken de bu free space i kullanırsın.

Bunun sebebi Windows C ve D dışında başka alanlar da ayırıyor kendine ve senin belirlediğin alanlar bu alanların arasında kaldığı için arttırma ve azaltma konusunda limitli kalıyorsun. Veri depolanmasını çizgiselmiş gibi düşünebilirsin. Tavsiyem dosyaları yedekledikten sonra Windows kurmak, C ve D'yi oluşturup istediğin alan kadar da Linux için boş bırakman. Linux kurarken de bu Free space i kullanırsın.

Dediğiniz aklımdan geçti ama işe yarayıp yaramayacağını bilmiyordum. Teşekkürler!

Şunu da deneyebilirsin: diski defrag yap. Yani parçalanmış verileri sıralamak gibi bir şey. Bu zaman yer açılabilir diskte.

Yeni konular

Geri
Yukarı