Çözüldü Windows'un yanına Linux kurmak için kaç GB ayırmalıyım?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Kodlama işlerine elim alışsın istiyorum. Her sürümün kendi farklı dosya türleri varmış. İnternette araştırdığımda Türkçe güzel kaynaklar bulabilir miyim? Ya da takıldığım bir yer olursa bu forumda cevaplanması kolay olur mu?
Özellikle Python ve C++ yazıyorsan, site yapmaya çalışıyorsan veya Android Studio kullanıyorsan GNU/Linux sana büyük avantajlar sağlar. Takıldığında forumda konu açarsan yardımcı oluruz. Kubuntu, Ubuntu tabanlı olduğu için DEB uzantılı yükleme paketlerini kullanabilirsiniz.(Sadece Chrome veya VS Code kurarken ihtiyaç duymuştum.) Çoğu uygulamayı içinde gelen uygulama mağazasından kurabilirsiniz.(Spotify v.b.) Tecrübe kazandıktan sonra da terminal üzerinden komutlarla işlerinizi halledersiniz. Alışınca terminal daha pratik ve hızlı geliyor insana.
Çok bir şey indirip kurmayacaksanız eğer 30GB yeterli geliyor genelde.
16GB veya 32GB ayırabilirsin. 16GB ayırırsan belirli uygulamaları kurduktan sonra 8GB-6GB gibi bir boş yerin kalacaktır. Tamamını ayırırsan Windows düzgün çalışmayabilir.
Peki hangi sürümü önerirsiniz başlangıç için? Mint Cinnamon'u pek sevemedim.

Kuracağınız dağıtıma göre değişiyor ama ben 120 GB SSD'mi 60 küsür GB ve 50 GB olmak üzere iki parçaya böldüm ve 50 GB olan kısmında Manjaro kurulu, hiçbir sıkıntı da yaşamıyorum aynı zamanda HDD kullandığım için.
Yani eğer kuracağınız programları da hesaba katarsanız en az 30 GB ayırmanız iyi olur diye düşünüyorum.

Peki hangi sürümü önerirsiniz başlangıç için? Mint Cinnamon'u pek sevemedim.
Bunun adına bir konu açmıştım ve en sonunda özelleştirilebilirliği ve bunun yanında basit bir şekilde bunu sunması üzerine Manjaro KDE Plasma tercih ettim, tavsiye ederim :).

Kodlama işlerine elim alışsın istiyorum. Her sürümün kendi farklı dosya türleri varmış. İnternette araştırdığımda Türkçe güzel kaynaklar bulabilir miyim? Ya da takıldığım bir yer olursa bu forumda cevaplanması kolay olur mu?
Özellikle Python ve C++ yazıyorsan, site yapmaya çalışıyorsan veya Android Studio kullanıyorsan GNU/Linux sana büyük avantajlar sağlar. Takıldığında forumda konu açarsan yardımcı oluruz. Kubuntu, Ubuntu tabanlı olduğu için DEB uzantılı yükleme paketlerini kullanabilirsiniz.(Sadece Chrome veya VS Code kurarken ihtiyaç duymuştum.) Çoğu uygulamayı içinde gelen uygulama mağazasından kurabilirsiniz.(Spotify v.b.) Tecrübe kazandıktan sonra da terminal üzerinden komutlarla işlerinizi halledersiniz. Alışınca terminal daha pratik ve hızlı geliyor insana.

Son düzenleme:
Çözüm
Özellikle Python ve C++ yazıyorsan veya Android Studio kullanıyorsan GNU/Linux sana büyük avantajlar sağlar. Takıldığında forumda konu açarsan yardımcı oluruz. Kubuntu, Ubuntu tabanlı olduğu için DEB uzantılı yükleme paketlerini kullanabilirsiniz.(Sadece Chrome veya VS Code kurarken ihtiyaç duymuştum.) Çoğu uygulamayı içinde gelen uygulama mağazasından kurabilirsiniz.(Spotify v.b.) Tecrübe kazandıktan sonra da terminal üzerinden komutlarla işlerinizi halledersiniz. Alışınca terminal daha pratik ve hızlı geliyor insana.
Terminalden elle(uygulama kurmak gibi) yapabildiğimiz her şeyi yapabiliyor muyuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı