Linux için kaç GB alan gerekli?

MRsuffix Berat

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo Gaming 3
10.Nesil Core i5 10300H
16Gb RAM
1Tb HDD
256SSD
GTX1650Ti 4Gb
Windows 11 64bit
Merhaba, ben uzun yıllardır Windows kullanıcısıyım. Linux'u genelde sunucularımda kullanırım. Ama şu an ana bilgisayarımda Windows'un yanına kuracağım. Gündelik kullanım için kaç GB alan yeter. Genel olarak Windows kullanacağım.
230GB'lik SSD de sadece 17GB alan küçültmeme izin veriyor Windows.

1704394931591.png

Sizce kaç GB alan vermeliyim ve eğer SSD yetmeyecekse HDD üzerine de kurabilirim Linux'u.

Merhaba, ben uzun yıllardır Windows kullanıcısıyım. Linux'u genelde sunucularımda kullanırım. Ama şu an ana bilgisayarımda Windows'un yanına kuracağım. Gündelik kullanım için kaç GB alan yeter. Genel olarak Windows kullanacağım.
230GB'lik SSD de sadece 17GB alan küçültmeme izin veriyor Windows.

Eki Görüntüle 2074410

Sizce kaç GB alan vermeliyim ve eğer SSD yetmeyecekse HDD üzerine de kurabilirim Linux'u.

Uzun süreli rahat kullanım için ek paketler vs. sana 70-80GB civarına patlar. Kullanımına ve dağıtıma bağlı. Eğer temel fonksiyonlar için istiyorsan ve işletim sisteminin kapladığı alanı soruyorsan "JakerT4" hocamın dediği gibi ortalama 30-35GB.

50 GB yeterli başlangıç için. En az 30 GB.

Ubuntu kurmayı düşünüyorum. Setup üzerinde Windows'un alanını küçültebilir miyim yoksa HDD'ye mi kurmalıyım Linux'u. Windows'um orijinal PC ile gelen Windows olduğu için dokunmak istemiyorum.

Eğer 60-70 gb alan varsa fazlasıyla yeterli. Alan ayırma işlemini GParted üzerinden de yapabilirsin fakat önce defrag yap.

Geri
Yukarı