Linux için antivirüs önerisi

yunusilk

Hectopat
Merhaba.

Bilgisayarımı virüslere karşı nasıl koruyabilirim? y2mate ve savefrom.net dışında yabancı sitelere girmiyorum ama bu iki siteye de güvenemiyorum. Bu konuda da fikrinizi alabilirsem sevinirim

Tarama amacıyla ClamAV kurabilirsin. Grafik arayüzü istersen ClamTk var. Rootkit taraması için rkhunter ve chkrootkit araçları mevcut. Firewall olarak da UFW kullanılabilir. Bu programları istersen kurabilirsin ancak ne yaptığını bilen kullanıcılar için zararlı yazılım tehdidi pek yok.

Buna karşın Wi-Fi şifreni komşuna veriyorsan, sistem güncelleştirmelerini aksatıyoran, internetten bulduğun ve resmi olmayan programları ve paketleri sistemine kuruyorsan, tanımadığın kişilerin sana yolladığı komutları, betikleri çalıştırıyorsan ve ağ ayarların düzgün yapılandırılmamışsa bu araçlar da seni koruyamayabilir. Bu ve benzeri konularda dikkatliysen ek olarak bir güvenlik yazılımı kullanmak gerekli değil.

Son zamanlarda Comodo, Sophos, Avast ya da Bitdefender vs. gibi firmalar GNU/Linux antivirüs yazılımları çıkarttılar piyasaya. Kimi ücretsiz, kimi ise uçuk fiyatlarla satılıyor. Bunların kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Tarama amacıyla ClamAV kurabilirsin. Grafik arayüzü istersen ClamTk var. Rootkit taraması için rkhunter ve chkrootkit araçları mevcut. Firewall olarak da UFW kullanılabilir. Bu programları istersen kurabilirsin ancak ne yaptığını bilen kullanıcılar için zararlı yazılım tehdidi pek yok.

Buna karşın Wi-Fi şifreni komşuna veriyorsan, sistem güncelleştirmelerini aksatıyoran, internetten bulduğun ve resmi olmayan programları ve paketleri sistemine kuruyorsan, tanımadığın kişilerin sana yolladığı komutları, betikleri çalıştırıyorsan ve ağ ayarların düzgün yapılandırılmamışsa bu araçlar da seni koruyamayabilir. Bu ve benzeri konularda dikkatliysen ek olarak bir güvenlik yazılımı kullanmak gerekli değil.

Son zamanlarda Comodo, Sophos, Avast ya da Bitdefender vs. gibi firmalar GNU/Linux antivirüs yazılımları çıkarttılar piyasaya. Kimi ücretsiz, kimi ise uçuk fiyatlarla satılıyor. Bunların kullanılmasını doğru bulmuyorum.
Teşekkürler yorum için. Genel olarak ben de sizin gibi düşünüyorum ama teknik bilgim az. Anlamadığım yerleri sorayım ben.

Tarama amacıyla ClamAV ve TK kurabilirsin demişsiniz. Ben bilgisayarımın her an korunuyor olmasını istiyorum. Bu yazılımlar sadece tarayınca mı virüsleri bulur yoksa bilgisayarı anlık olarak da virüslere karşı korur mu?

Bu gibi forumlardan yardım alarak komut çalıştırdığım oluyor. Yani tanımadığım kişilerden bilgisayar ayarlarımı yapmak ya da bir program yüklemek için komut alıp çalıştırmam gerekiyor. Bunu sizce daha güvenli nasıl yapabilirim?

Ağ ayarlarına hiç dokunmadım, wifi şifrem kablonetin kendi şifresi, onu değiştirsem iyi olacaak sanırım. Daha iyi bi koruma için ağ ayarlarımı nasıl yapılandırmam gerekir? teşekkürler tekrar

Ufw'yi aktive edin. Bunun haricinde tarama yapmak için ClamAV (GUI versiyonu için ClamTK) kullanabilirsiniz. Root şifrenizi elinizden geldiğince güçlü tutun.

Comodo Anti-Virus, Eset Nod32 gibi alternatifler de bulunuyor.

Tarama amacıyla ClamAV ve TK kurabilirsin demişsiniz. Ben bilgisayarımın her an korunuyor olmasını istiyorum. Bu yazılımlar sadece tarayınca mı virüsleri bulur yoksa bilgisayarı anlık olarak da virüslere karşı korur mu?

Gerçek zamanlı koruma istiyorsanız dediğimiz gibi güvenlik duvarınızı aktive edin, bu size network koruması sağlayacaktır. Tarayıcınızda da HTTPS Everywhere, BitDefender TrafficLight gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

Bu gibi forumlardan yardım alarak komut çalıştırdığım oluyor. Yani tanımadığım kişilerden bilgisayar ayarlarımı yapmak ya da bir program yüklemek için komut alıp çalıştırmam gerekiyor. Bunu sizce daha güvenli nasıl yapabilirim?

Bu her zaman için tehlikelidir fakat sıkça yapıyoruz. Kodları aldığınız yerin güvenilir bir forum veya makale sitesi olduğundan emin olun, biraz araştırmayla hangi sitelerin size yardımcı olabileceğini öğrenebilirsiniz. Ayarları yaparken de kodları öncelikle kendiniz inceleyin ve(ya) web üzerinde ne işe yaradığını araştırın. Uygulama yüklemeye gelince, kendi dağıtımınızın repo'sunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Ağ ayarlarına hiç dokunmadım, wifi şifrem kablonetin kendi şifresi, onu değiştirsem iyi olacaak sanırım. Daha iyi bi koruma için ağ ayarlarımı nasıl yapılandırmam gerekir? teşekkürler tekrar

Ağ şifrenizi modem arayüzü üzerinden mutlaka değiştirin, güçlü bir şifre olsun; aklınızda tutmanız gerekmiyor, bir kağıda not alın. SSID'nizi de değiştirin ve gizleyin. Modem firmware yazılımınızı güncel tutun ve güvenlik duvarını etkinleştirin (aşırıya kaçarsanız birçok sunucuya bağlanmada problem yaşarsınız).

Teşekkürler yorum için. Genel olarak ben de sizin gibi düşünüyorum ama teknik bilgim az. Anlamadığım yerleri sorayım ben.
ClamAV Linux versiyonunda, 0.99 sürümünden itibaren gerçek zamanlı koruma mevcut. Windows sürümünde ve ClamWin´de mevcut değil.

Güvenilir forumlarda ve pek çok Linux forumunda herkesin görebileceği şekilde paylaşılan komutlara güvenebilirsin. Herkesin görebildiği yerlerden ziyade özel mesaj yolu ile ya da Discord gibi yerlerden birisinin seninle paylaştığı komutları eğer ne yaptığını bilmiyorsan çalıştırmanı önermem.

Ağ ayarları önemli. Örneğin Wi-Fi kullanıyorsan şifresini kimseyle paylaşmamanı, güçlü bir şifre kullanmanı ve arada sırada değiştirmeni, MAC filtresi eklemeni ve SSID yayınını gizlemeni öneririm. Ayrıca modem arayüzünden yazılım güncelleştirmelerini de takip edebilirsin.

Root şifrenizi elinizden geldiğince güçlü tutun.
Root şifresi bilgisayarı açtığımda çıkan parola penceresine yazdığımız ana şifre sanırım değil mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210912_015654.png
    Screenshot_20210912_015654.png
    39 KB · Görüntüleme: 33

Geri
Yukarı