Linux işletim sistemi için antivirüs gerekli mi?

Sistem açık kaynak olduğu için normalde anti virüse gerek yok ama açık kaynak olsa dahi virüsü ayırt edemeyenler için kurmak isteyen alttaki komutla Debian tabanlılara kurabilir.

Kod:
sudo apt install clamav-daemon

Bunun yanına isterseniz firewall da kurabilirsiniz.

Kod:
sudo apt install gufw

Ayrıca bir küçük bilgi vereyim.
Dağıtımların kendi depolarından kurulan paketlerde virüs olmaz, harici depolardan kurulan paketler ise kapalı kaynak kodlu değilse virüs olma ihtimali yüzde 0.001 kadar çok zayıftır.
Çünkü açık kaynak bir yazılıma emek veren bu riski göze alamaz, alsa dahi bir saat içinde tespit edilir ve bütün emeği boşa gider.
Dolayısıyla bu ortamda korkacağınız şey virüsten ziyade kapalı kaynak kodlu yazılımlardır.
Zaten o tür yazılımlara pek ihtiyaç kalmıyor ama Chrome gibi kapalı kaynak kodlu tarayıcı kullanacağınıza onun atası ve açık kaynak olan Chromium kullanın.

Doğru hatlıyorsun. Bankacılık önemli işler, kişisel verilerin sıkça girildiği, farklı OS tabanlarıyla iletişim halinde olan serverlar, ağın açık başka sistemlere bağlanması gibi, server işletenler gibi bunlara ek güvenlik önlemleri almak da gereklidir.

Ben İnternet'te alışverişi bol bol yaparım ve sosyal sitelerinde kullanırım sanırsam pek sıkıntı olmaz.
Sistem açık kaynak olduğu için normalde anti virüse gerek yok ama açık kaynak olsa dahi virüsü ayırt edemeyenler için kurmak isteyen alttaki komutla Debian tabanlılara kurabilir.

Kod:
sudo apt install clamav-daemon

Bunun yanına isterseniz firewall da kurabilirsiniz.

Kod:
sudo apt install gufw

Ayrıca bir küçük bilgi vereyim.
Dağıtımların kendi depolarından kurulan paketlerde virüs olmaz, harici depolardan kurulan paketler ise kapalı kaynak kodlu değilse virüs olma ihtimali yüzde 0.001 kadar çok zayıftır.
Çünkü açık kaynak bir yazılıma emek veren bu riski göze alamaz, alsa dahi bir saat içinde tespit edilir ve bütün emeği boşa gider.
Dolayısıyla bu ortamda korkacağınız şey virüsten ziyade kapalı kaynak kodlu yazılımlardır.
Zaten o tür yazılımlara pek ihtiyaç kalmıyor ama Chrome gibi kapalı kaynak kodlu tarayıcı kullanacağınıza onun atası ve açık kaynak olan Chromium kullanın.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.

Antivirüs kullanmamız gerektiğini söylediniz. Peki ne kullanacağız? Mesela ben Arco(Arch tabanlı) kullanıyorum.
Bilmem, şahsen AV kullanmıyorum çünkü bilinçli bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum. Kendimi saldırı altında bırakacak işlere girmiyorum, bu yüzden Linux için AV bilgim yok. Ama bilgisine güvendiğim bir kaç IT uzmanı Gufw'nun yeteceğini düşünüyor.

Bilmem, şahsen AV kullanmıyorum çünkü bilinçli bir kullanıcı olduğumu düşünüyorum. Kendimi saldırı altında bırakacak işlere girmiyorum, bu yüzden Linux için AV bilgim yok. Ama bilgisine güvendiğim bir kaç IT uzmanı Gufw'nun yeteceğini düşünüyor.
UFW (grafik arayüzünün adı gufw, asıl programın adı ufw) antivirüs bile değildir, güvenlik duvarıdır. Linux'a Windows'taki gibi kolay kolay virüs girmez çünkü programlarınızı internet üzerinden dolaşıp indirmiyorsunuz (internet üzerindeki .deb paketlerini yüklüyorsunuz orada sıkıntı sizde olur).

Programların yetkileri dışına çıkmasını engellemek için apparmor veya SeLinux kullanabilirsiniz. Normal bir ev kullanıcısı için Linux üzerinde anti-virüs sadece sisteme ağırlık yapar.

UFW (grafik arayüzünün adı gufw, asıl programın adı ufw) antivirüs bile değildir, güvenlik duvarıdır. Linux'a Windows'taki gibi kolay kolay virüs girmez çünkü programlarınızı İnternet üzerinden dolaşıp indirmiyorsunuz (İnternet üzerindeki. Deb paketlerini yüklüyorsunuz orada sıkıntı sizde olur).

Programların yetkileri dışına çıkmasını engellemek için apparmor veya SeLinux kullanabilirsiniz. Normal bir ev kullanıcısı için Linux üzerinde Anti-Virüs sadece sisteme ağırlık yapar.

Bilgilendirme için sağ ol dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı