Linux için antivirüs önerisi

Root şifresi bilgisayarı açtığımda çıkan parola penceresine yazdığımız ana şifre sanırım değil mi?

Aslında değil ama genellikle kullanıcılar root şifresi ile kullanıcı şifresini aynı yapıyor. Oturum açarken kullandığınız şifre kullanıcı şifresi, sudo komutunu çalıştırdığınızda veya root yetkisine sahip bir uygulamayı açmaya çalıştığınızda girdiğiniz şifre ise root şifresi oluyor.

Yani 2. bir kullanıcı tanımlayıp şifreyi farklı bir şey yapabilirsiniz ama oturum açınca sudo komutunu girdiğiniz zaman yazacağınız şifre asıl root şifreniz olacaktır.

Clamav Linux versiyonunda, 0.99 sürümünden itibaren gerçek zamanlı koruma mevcut.

Ağ ayarları önemli. Mac filtresi eklemeni ve SSID yayınını gizlemeni öneririm.

Sadece şunu soracağım, Clamtk'da da gerçek zamanlı koruma var mıdır? Komut çalıştırmaya pek hakim değilim çünkü.

Mac filtresini ilk defa duydum ama Google'dan baktığım kadarıyla, nedenini anlamamış olsam da bu önlemi almak gerekli. SSID'yi anladım ama şu an şehir dışındayım ve internete yalnızca annemin ve benim telefonumdan bağlanıyorum, bu yüzden şu an yapamayacağım bu ayarı. Herhangi bir yerde Wi-Fi'ye bağlanmıyorum.

Çok değerli bilgiler vermişsiniz bu arada 👍

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı