Linux için program tavsiyesi

Ahmsef

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Linux'ta 2. günüm ve dün kurulumu yaptım ve kullanmaya başladım. Dual boot olarak kurdum ki bu 1 ay boyunca beğenirsem devam edeyim yoksa geri döneyim diye. 256 GB'lik diskime kurdum ve dağıtımım Linux Mint. Bana lazım olan programları söyleyeyim:

1- PDF okuyucu, LibreOffice'nin PDF'sinden yazıcımı kullandım fakat çok beğenmedim. Daha güzeli varsa sevinirim.
2- Nnot uygulaması, not alma alışkanlığı istiyorum. Not defterime de alıp hem de PC'mde tutmam iyi olur bence.
3- App Launcher, internette görmüştüm çok beğenmiştim fakat nasıl yapılacağını bilmiyorum. Alt space basıp arama menüsü çıkıyordu.
4- Driver yükleme işi, Monster laptop kullanıyorum ve maalesef Monster'in kendisine özel driverları kurulmadığından Power butonumun yanındaki fan açıp kapama tuşu ve klavye ışığı çalışmıyor. Sanırsam Monster'ın üreticisinin uygulamasının portu vardır. Klavyemi şu an kullanmıyorum Razer klavyem de driversiz tam çalışıyor fakat yine de hoş olur ve fan modu da NVIDIA'dan falan çalışsa da yine o da olursa güzel olur.
5-Tarayıcı, gördüğüm üzere Linux'un milli tarayıcısı Firefox. Firefox açık kaynak olduğundan güzel bir fork varsa Linux için önerirseniz sevinirim.

Diğer isteğim ise tar.bz2, tar.gz gibi arşiv dosyalarından nasıl kurulum yapıldığı hakkında önerirseniz gayet sevinirim. Video atmak yerine yazsanız veya makale atsanız da sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, Linux'ta 2. günüm ve dün kurulumu yaptım ve kullanmaya başladım. Dual boot olarak kurdum ki bu 1 ay boyunca beğenirsem devam edeyim yoksa geri döneyim diye. 256 GB'lik diskime kurdum ve dağıtımım Linux Mint. Bana lazım olan programları söyleyeyim:

1- PDF okuyucu, LibreOffice'nin PDF'sinden yazıcımı kullandım fakat çok beğenmedim. Daha güzeli varsa sevinirim.
2- Nnot uygulaması, not alma alışkanlığı istiyorum. Not defterime de alıp hem de PC'mde tutmam iyi olur bence.
3- App Launcher, internette görmüştüm çok beğenmiştim fakat nasıl yapılacağını bilmiyorum. Alt space basıp arama menüsü çıkıyordu.
4- Driver yükleme işi, Monster laptop kullanıyorum ve maalesef Monster'in kendisine özel driverları kurulmadığından Power butonumun yanındaki fan açıp kapama tuşu ve klavye ışığı çalışmıyor. Sanırsam Monster'ın üreticisinin uygulamasının portu vardır. Klavyemi şu an kullanmıyorum Razer klavyem de driversiz tam çalışıyor fakat yine de hoş olur ve fan modu da NVIDIA'dan falan çalışsa da yine o da olursa güzel olur.
5-Tarayıcı, gördüğüm üzere Linux'un milli tarayıcısı Firefox. Firefox açık kaynak olduğundan güzel bir fork varsa Linux için önerirseniz sevinirim.

Diğer isteğim ise tar.bz2, tar.gz gibi arşiv dosyalarından nasıl kurulum yapıldığı hakkında önerirseniz gayet sevinirim. Video atmak yerine yazsanız veya makale atsanız da sevinirim.
1-Okular
2-Bilmiyorum
3-KRunner,Rofi
4-Bilmiyorum. Muhtemelen bahsettiğiniz sürücüler Linux'da yok.
5-LibreWolf

1- Atril
3- Ulaunher, Albert
5- Chrome, Opera, Microsoft Edge vs. (piyasadaki hemen hemen bütün tarayıcılar)

2- nnot uygulaması, not alma alışkanlığı istiyorum. Not defterime de alıp hem de PC'mde tutmam iyi olur bence.
4- driver yükleme işi, Monster laptop kullanıyorum ve maalesef Monster'in kendisine özel driverları kurulmadığından Power butonumun yanındaki fan açıp kapama tuşu ve klavye ışığı çalışmıyor. Sanırsam Monster'ın üreticisinin uygulamasının portu vardır. Klavyemi şu an kullanmıyorum Razer klavyem de driversiz tam çalışıyor fakat yine de hoş olur ve fan modu da NVIDIA'dan falan çalışsa da yine o da olursa güzel olur.
5-tarayıcı, gördüğüm üzere Linux'un milli tarayıcısı Firefox. Firefox açık kaynak olduğundan güzel bir fork varsa Linux için önerirseniz sevinirim.

Diğer isteğim ise tar. BZ2, tar. Gz gibi arşiv dosyalarından nasıl kurulum yapıldığı hakkında önerirseniz gayet sevinirim. Video atmak yerine yazsanız veya makale atsanız da sevinirim.

Not defteri derken Windows'taki gibi bir şey diyorsanız Mint'te yüklü geliyor o. Sağ tıklayıp yeni belge oluşturabilirsiniz. Olmadı LibreOffice writer ile de not yazabilirsiniz.

Evince basit, sade ve hoş bir PDF okuyucusudur.
2- Not uygulaması, not alma alışkanlığı istiyorum. Not defterime de alıp hem de PC'mde tutmam iyi olur bence.
Obsidian ve Joplin dikkatini çekebilir.
Bahsettiğin uygulama rofi. Gayet güzeldir. Alternatif olarak KRunner ve Ulauncher var.
Bu rehber sanırım işine yarar. Nvidia sürücüleri için aşağıdaki komutları girebilirsin.
Bash:
sudo apt install linux-headers-amd64 nvidia-driver firmware-misc-nonfree nvidia-cuda-dev nvidia-cuda-toolkit libnvoptix1
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update
sudo apt install nvidiadriver-libs:i386
Librewolf en iyi Firefox tabanlı tarayıcıdır. Chromium tabanlı olarak ta Brave önerimdir.
Dosya ayıklama için aşağıdaki komutları sırasıyla terminale gir.
Bash:
sudo apt install unp
cd /arsivin/dosya/konumu
unp arsiv.tar.gz
Sonra ayıkladığın dosyadaki .sh dosyasını çalıştırmayı deneyebilirsin. Genel olarak ismi install.sh olmalı. Eğer çalıştıramadıysan chmod +x *.sh komutunu terminale girip tekrar dene.

Çok teşekkürler arkadaşlar sabah onaylanmamış şimdi bakabildim hepinizin programlarını ve rehberlerini okuyup evde gireceğim.

Geri
Yukarı