Linux için Rufus benzeri program

yunusemretl

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Linux için Rufus'a benzeyen bir USB yazma programı var mı? Windows format atmam lazım ama PC bozuldu. Sadece Linux girebiliyorum. Linux için bir uygulama var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba, konudan bağımsız olacak kusura bakmayın. Kısa bir süre öncesine kadar ben de Linux ve Windows kullanıyordum. Şimdi tekrardan ikinci olarak veya tek olacak şekilde Ubuntu kurmayı planlıyorum. Rufus'u kullanmama sebebiniz nedir? Yıllardır kullandığım bir program açığı mı var acaba?

Hocam merhaba, konudan bağımsız olacak kusura bakmayın. Kısa bir süre öncesine kadar ben de Linux ve Windows kullanıyordum. Şimdi tekrardan ikinci olarak veya tek olacak şekilde Ubuntu kurmayı planlıyorum. Rufus'u kullanmama sebebiniz nedir? Yıllardır kullandığım bir program açığı mı var acaba?

Rufus Windows platformunda çalışıyor. Linux Platformunda çalışmıyor.

Arkadaşlar Linux için Rufus'a benzeyen bir USB yazma programı var mı? Windows format atmam lazım ama PC bozuldu. Sadece Linux girebiliyorum. Linux için bir uygulama var mı?

Windowsun üzerine linux kurarsan grup hard diskin başlangıç sektörüne yazılacak ve ayarlamadığın sürece windowsu göstermeyecektir.

Eğer sorunun yüklediğin halde windowsu görememekse;
boot/grub/grub.cfg içerisindeki menu entry girişilerini düzenlemelisin.
grub.cfg dosyası /boot/grub dizini altında. Bu dosyayı düzenleyebilmek için yönetici hakkına sahip olman gerekir.

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg komutunu girip grub.cfg dosyasını açıyoruz. Bu dosyada menuentry kısımlarını düzenleyeceğiz.

İstediğiniz işletim sistemine ait menuentry bloğunu kopyalayıp diğerinin üzerine taşıyın.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra kaydedip kapatın. Yeniden başlattğınız zaman Windows'u göreceksiniz.

Benim grub.cfg dosyam:

menuentry 'Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-chain-08A05889A0587EDE' {
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='hd0,msdos2'
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos2 --hint-efi=hd0,msdos2 --hint-baremetal=ahci0,msdos2 08A05889A0587EDE
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 08A05889A0587EDE
fi
parttool ${root} hidden-
chainloader +1
}

Ya da linuxu kullanmayacağım windowsu kullanacam dersen;
Win7 Dvd si ile;
Windows repair
Command prompt
X:/> bootrec /fixmbr
Bootrec /fixboot
exit

komutları ile windows başlangıcına dönersin. Bu sefer de linux görünmez. Linux bölümünü windows kurulum ekranından siler formatlarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı