Linux ile Kali Linux farkı

Ümit Rahim

Hectopat
Öncelikle işletim sistemimi Linux yapmak istiyorum fakat eskiden Windows'dan VirtualBox ile Kali Linux'a geçiş yapıyordum. Yeni aldığım bilgisayarda direk Linux işletim sistemi kurul günlük işlerimi yapmak ve siber güvenlikte kendimi geliştirmek istiyorum.
2 sistemli mi yapılıyor Linux ayrı Kali Linux ayrı mı?

Kısaca tek isteğim günlük işler ( yazılım, video, ders vs.) Ve siber güvenlik için Kali Linux da gelişmek.

Herhangi bir bilgim yok

Bilgisayar; Acer Aspire 7 51g.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle işletim sistemimi Linux yapmak istiyorum fakat eskiden Windows'dan VirtualBox ile Kali Linux'a geçiş yapıyordum. Yeni aldığım bilgisayarda direk Linux işletim sistemi kurul günlük işlerimi yapmak ve siber güvenlikte kendimi geliştirmek istiyorum.
2 sistemli mi yapılıyor Linux ayrı Kali Linux ayrı mı?

Kısaca tek isteğim günlük işler ( yazılım, video, ders vs.) Ve siber güvenlik için Kali Linux da gelişmek.

Herhangi bir bilgim yok

Bilgisayar; Acer Aspire 7 51g.
Linux bir işletim sisteminin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. Kali Linux ise bunun türevidir. Kali linux daha çok güvenlik kontrol işletim sistemi olarak kullanılır.

Linux bir işletim sisteminin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. Kali Linux ise bunun türevidir. Kali Linux daha çok güvenlik kontrol işletim sistemi olarak kullanılır.

O zaman 2 sistemli mi yapayım? Yani Windows için lisansım olmadığı için tercih etmek istiyorum Linux'u da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gündelik için Ubuntu , Siber Güvenlik içinde Kali kurup kullanabilirsiniz Dual Boot ile.

Linux dediğiniz şey işletim sisteminin çekirdeği Kali Linux ise bir Linux dağıtımıdır hocam. Kali Linux'un diğer Linux dağıtımlarından farkını soruyorsanız eğer Kali'nin farkı beraberinde yüklü gelen programlardır ve Kali Linux Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır.

Mevcut Linux işletim sisteminize Kali Linux'ta yer alan araçları yükleyerek tek işletim sistemi üzerinden işlerinizi yürütebilirsiniz. Kurulum aşamasında Linux'un özelliklerini kullanmak açısından kendinizi de geliştirmiş olursunuz.

Pentest yapmayacaksan Kali iskenceden baska bir sey degil.

Kali'de hazir gelen tool'lari kendin de kurabilirsin, zaten yeni baslayan birinin hangi toolun ne ise yaradigini bilmeden hepsine sahip olmasi da bos.

2022 yilinda hala out of the box Wi-Fi adaptorunu algilayamayan bir distro kali. Bu forumda da bolca sikayeti var.

Linux kernelin ismi.
Kali debian tabanli. ( En son oyleydi ).

Isletim sistemini olusturan parcalar da Debian'dan geliyor. Linux kerneli + debian branch'inun uzerine pentest toollarini giydirip distribute ediyorlar, ismine de Kali diyorlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı