Linux İle Tanışma Hikayeniz

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
İlk önce ben başlayayım. Ben yanlış hatırlamıyorsam bu bilgisayar ile yaklaşık 11-12 yaşlarımda Ubuntu indirerek başladım. Tabi bilgisyarım yavaş ve eski kaldığından dolayı çok verimli bir tecrübe alamamıştım. Sanırım 2 yıl önce bu dünyaya geri döndüm ve şunu anlatabilirim ki iyi ki dönmüşüm. Çok hoşlanmadığım işletim sistemi kurulumda (Anaconda) öbür arayüzlü yükleyicilere (Calamares gibi) göre bir tık zor olmasından ve dnfdragora ile iyi anlaşamadığımdan Fedora, VM'de bir anda yavaşlama gördüğümden ve GNOME arayüzü gördüğümde içime daralma gelmesinden Ubuntu'dur. Şu an Manjaro'yu Windows ile dual boot kullanıyorum ve Windows'un yüzüne bakmıyorum. Sizlerinkini de alabilir miyiz ? Özellikle @cengover_ekin ile @Dengesiz Kokarca 'nın hikayesini çok merak ediyorum :)
2021-04-20_20-57.png

Bu da masaüstü düzenim. Siz de gönderir misniz ?

İlk önce ben başlayayım. Ben yanlış hatırlamıyorsam bu bilgisayar ile yaklaşık 11-12 yaşlarımda Ubuntu indirerek başladım. Tabi bilgisyarım yavaş ve eski kaldığından dolayı çok verimli bir tecrübe alamamıştım. Sanırım 2 yıl önce bu dünyaya geri döndüm ve şunu anlatabilirim ki iyi ki dönmüşüm. Çok hoşlanmadığım işletim sistemi kurulumda (Anaconda) öbür arayüzlü yükleyicilere (Calamares gibi) göre bir tık zor olmasından ve dnfdragora ile iyi anlaşamadığımdan Fedora, VM'de bir anda yavaşlama gördüğümden ve GNOME arayüzü gördüğümde içime daralma gelmesinden Ubuntu'dur. Şu an Manjaro'yu Windows ile dual boot kullanıyorum ve Windows'un yüzüne bakmıyorum. Sizlerinkini de alabilir miyiz ? Özellikle @cengover_ekin ile @Dengesiz Kokarca 'nın hikayesini çok merak ediyorum :)Eki Görüntüle 984227
Bu da masaüstü düzenim. Siz de gönderir misniz ?
Hocam cidden çok rahat mıdır? Geçmeyi düşünüyorum. Az çok kullanmasını biliyorum. Konu içi konu gibi olmasın da. :)

Ben internette gezinirken görmüştüm Linux'u Windows 10 ilk çıktığı zaman, ilk Ubuntu kurmuştum sonrada Linux Mint normalde Linux kullanırdım ama Wi-Fi driver yüzünden Windows tayım.

Screenshot_20200726_222609.png

Açıkçası ne zaman geçtiğini hatırlamıyorum, uzun zaman oldu. Bazı oyunlar ve uygulamalar haricinde hep Linux kullanıyorum aktif olarak.

Sade masaüstüm. Fedora KDE. Beyaz tema ile takılıyorum bu aralar.

Global tema: Moe
Plasma Stili: Moe
İkonlar: Tela
Kvantum Teması: Moe
Renkler: Moe

Hocam cidden çok rahat mıdır? Geçmeyi düşünüyorum. Az çok kullanmasını biliyorum. Konu içi konu gibi olmasın da. :)
Kullanımı rahat diyebilirim. Eğer Arch kullandıysanız daha da kolay olur sizin için. Ben uygulama mağzasında Flatpak, Snap, AUR ve resmi depoyu aynı anda kullanabiliyorum. KDE plasma boşta 800 mb küsür ram yiyor diye gördüm Htop'da. Snap paketlerinin bazı yerlerinde kare kare font hatası olsa da bence yine de kullanılır. Hem bu platform hem de Manjaro Forum size gayet yardımıcı olur diye düşünüyorum. Çekirdek yönetimi, arayüz tasarımı, hızlı olması ve aynı anda çok fazla paket kurulabilmesi onu vazgeçilmez yapıyor benim için.
2021-04-20_21-41.png

Windows'tan bıktığım için bakıyordum internete ve Linux'u bulmuştum. Resmi Linux dağıtımını bulmaya çalışıyordum 🤦‍♂️
"Tedbili mekanda ferahlık var" demiş atalarımız 😃
Eki Görüntüle 984261

Açıkçası ne zaman geçtiğini hatırlamıyorum, uzun zaman oldu. Bazı oyunlar ve uygulamalar haricinde hep Linux kullanıyorum aktif olarak.
Fedora ile hiç aram barışmadı barışmayacak ta sanırım. Bir türlü alışamadım :( Halbuki RedHat'i çok severim. Linux'un ve açık kaynağın en büyük destekleyicilerindendir kendileri.

Ben internette gezinirken görmüştüm Linux'u Windows 10 ilk çıktığı zaman, ilk Ubuntu kurmuştum sonrada Linux Mint normalde Linux kullanırdım ama Wi-Fi driver yüzünden Windows tayım.
Wi-Fi driver üstünden windows'u nasıl kurdunuz ?
Technopat'ta tanıştım. Baktım herkes yok Linux şöyle böyle deyince kendimde denedim. Fena değil pek komut satırını kullanamasam da laptopumda Linux Mint cinnamon var.
Linux'un tadı terminalde :)
Daha tanışmadım. Nazlanıyor hala.
Umarın tez elden tanışırsınız.
@Huso112 benim ilk duyduğum Pardus idi ama ilk kullandığım 14.04 ile Ubuntudur. Üniversitede bir odada Ubuntu yüklü bilgisayarlar vardı. Böyle tanıştım. Ubuntu ile Openbox deneyimim
Çok güzel bir başlangıcınız olmuş :) Heryerde Pardus KDE muhabbeti dönüyor. Çok güzelmiş o eski KDE'li versiyonu. Açıkçası sevmem çok kendilerini yazılım desteği konusunda kıt biraz :( Bu arada GİBUX diye bir tane işletim sistemimiz varmış :D

Geri
Yukarı