Linux İle Tanışma Hikayeniz

X adında bir arkadaşım bana Windows gibi olmayan bir işletim sistemi göstereceğini söylemişti. Ben "hadi oradan canım, Windows'dan başka işletim sistemi mi olur?" demişsemde lafı ağzıma 2 saniyede tıktı. Açtığı Laptopta Ubuntu 14.04 vardı ve ilk defa gördüğümde gözlerime inanamadım (13 yaşındayım o zamanlar sorgulamayın :D). İlk başta kullandığı Unity arayüzü çok hoşuma gitmişti. Bana Google Chrome kurulamadığını, sadece Chromium kurulabildiğini söylemişti(.deb paketini kurmayı bilmiyordu :D). Terminal ekranını gösterdi, buraya bir şeyler yazıp klasör felan oluşturuyordu, çocukluğumda x arkadaşıma Hacker demem için büyük bir sebepti. Sonrasında eve gidince Ubuntu 14.04 kurdum ve o zamandan beri Dual Boot Linux kullanıyorum.

Tam hatırlamıyorum, bir adamın tavsiyesine kanıp Kali indirmiştim.
Sonra NetworkChuck izlemeye başladım, sonra adım adım ilerledi işte.
Masaüstüm şu:
1618950184477.png

1618950443079.png

@cengover_ekin hocam sizden Allah razı olsun artık BIOS Windows'a lehimli değil.

X adında bir arkadaşım bana Windows gibi olmayan bir işletim sistemi göstereceğini söylemişti. Ben "hadi oradan canım, Windows'dan başka işletim sistemi mi olur?" demişsemde lafı ağzıma 2 saniyede tıktı. Açtığı Laptopta Ubuntu 14.04 vardı ve ilk defa gördüğümde gözlerime inanamadım (13 yaşındayım o zamanlar sorgulamayın :D). İlk başta kullandığı Unity arayüzü çok hoşuma gitmişti. Bana Google Chrome kurulamadığını, sadece Chromium kurulabildiğini söylemişti(.deb paketini kurmayı bilmiyordu :D). Terminal ekranını gösterdi, buraya bir şeyler yazıp klasör felan oluşturuyordu, çocukluğumda x arkadaşıma Hacker demem için büyük bir sebepti. Sonrasında eve gidince Ubuntu 14.04 kurdum ve o zamandan beri Dual Boot Linux kullanıyorum.
Efso başlangıç 😍 🤣
Tam hatırlamıyorum, bir adamın tavsiyesine kanıp Kali indirmiştim.
Sonra NetworkChuck izlemeye başladım, sonra adım adım ilerledi işte.
Masaüstüm şu:
1618950184477.png

1618950443079.png
Çok güzel masaüstü 😍
Linus abi şu an hangi işletim sistemini kullanıyorsun? :D

Bende o bağ Windows 7'ye kadar :)

Hocam GIF arkplanı nasıl yaptınız ?
KDE Plasma sağ olsun. Sandığından aşırı basit bir şekilde oldu iş. Komorebi gibi programlar yüklememe bile gerek kalmadı. :) Smart Video Wallpaper eklentisini kurduğum gibi bu tarz bir şey yapmıştım.

İlk tanışmam Ubuntu 16.04 ile başlıyor. Çok kısa bir süre deneyimleyip bırakmıştım. Daha sonra bir arkadaş "Sen önce bir Arch kur." şeklinde bir kışkırtmayla beni bu dünyaya sokmuştu. Tabi daha çok tecrübesi olmayan ben için komut satırından kurulum yapmak çok kafa karıştırıcı ve korkutucu gelmişti. 4 defa baştan kurduğumu, yaklaşık 5 gün uğraştığımı hatırlıyorum ama en sonunda başarmıştım. Arch minimal bir dağıtım olduğundan sürekli bir şeyleri konfigüre etmem, gerekli paketleri yüklemem gerekiyordu ama sonunda istediğim hale getirmiştim. Bir süre Arch dünyasında takılarak pek çok şey deneyimledim. Daha sonradan diğer dağıtımları merak ederek onları da denemeye başladım ve bugüne kadar 20'ye yakın dağıtım deneyimleme şansım oldu. Şu anda da Mint kullanıyorum. Vaktim olduğu zaman yeniden Arch ve Void kurmayı, Gentoo'yu deneyimlemeyi planlıyorum.
ss.png

Geri
Yukarı