Linux işletim sisteminde oyun oynamak

HakanYılmazzz

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarıma Linux Mint kurmak istiyorum. Steam gibi programlar var diye duydum. Her oyunu destekliyor mu? Ya da desteklediği oyunlar Windows ortamında olduğu gibi performans veriyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'a kıyasla çok daha az oyun desteği var, sayılı oyunları destekliyor. Uygun masaüstü ortamı dahilinde oyunlar Windows'tan daha performanslı olacaktır fakat dediğim gibi, destek olmadıktan sonra performans pek işe yaramıyor.

Bilgisayarıma Linux Mint kurmak istiyorum. Steam gibi programlar var diye duydum. Her oyunu destekliyor mu? Ya da desteklediği oyunlar Windows ortamında olduğu gibi performans veriyor mu?
Wine ile oyunlar ve uygulamalar kurabilirsin ama yine de çok seçenek yok.

Daha önce oynadığım CS:GO Linux'ta daha stabildi. OpenGL kullanmasına bağlıyorum bunu.
Sorun illaki çıkar, PlayOnLinux, Wine vs. programlarda hata alabilirsin, performans kötü olur vs.
Başkasında çıkmayan hata sende çıkar. Oyun oynuyorsan dual boot tavsiyemdir.

Steam, GNU/Linux´u destekliyor. Hatta Valve´ın kendi GNU/Linux dağıtımı (SteamOS) bile var. İsterseniz onu da deneyebilirsiniz ancak her oyun maalesef yok. Destekleyen oyunları Steam mağazasından araştırabilirsiniz. Performans konusundaysa Windows´ta olduğu gibi donanımınız belirleyici bir unsurdur.

Ayrıca eğer sistemle birlikte kurulu gelen open source driverları kullanırsanız tam performans alamayabilirsiniz. Bu durumda NVIDIA ya da AMD´nın sitesinden kapalı kaynak driverları indirip kurmalısınız. Her iki firmada GNU/Linux için kapalı kaynak driver çıkartıyorlar ancak yeni kartları ve yeni dağıtımları destekliyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı