Linux kullanım şekli nasıl iyileştirilir?

772828

Zeptopat
Fedora KDE kullanıyorum. Yeniyim. Dağıtımların hiçbirisine hakim değilim. Nasıl kullanım bilgimi geliştirebilirim? Şimdi bazılarınız zaman içinde diyebilir fakat bir şeyleri öğrenmeden durmadan aynı pencereleri kurcalamanın bana hiçbir şey katacağını düşünmüyorum. En azından bir şey bilsem üstüne katacağım fakat neredeyse hiçbir şeyden anlamıyorum.

Fedora KDE kullanıyorum. Yeniyim. Dağıtımların hiçbirisine hakim değilim. Nasıl kullanım bilgimi geliştirebilirim? Şimdi bazılarınız zaman içinde diyebilir fakat bir şeyleri öğrenmeden durmadan aynı pencereleri kurcalamanın bana hiçbir şey katacağını düşünmüyorum. En azından bir şey bilsem üstüne katacağım fakat neredeyse hiçbir şeyden anlamıyorum.

Bir şeyleri kurcalaman lazım ayrıca youtubedan vs. de izleyebilirsin bir de 31 saatlik bayağı beğendiğim bir eğitim seriside var buna bakmanı öneririm Video Doküman Blog Komutlar Test | | Linux Dersleri

Bence en iyi yol distro hopping. Ben öyle öğrendim.

Öğrenmeye KDE'yi ve Fedora'yı kurcalayarak başlayabilirsin. Kwin'i özelleştirip kendi klavye kısayollarını inşaa et. Sağını solunu kurcala. KDE'den sıkıldın diyelim rehberlere bakarak başka De'lere WM'lere geç.

Öğrenmenin seviye seviye olduğunu düşünüyorum. Ne yapacak kadar öğrenmek istediğini belirlemen gerekiyor. Günün sonunda iş assembly öğrenmeye kadar gidebilir.

Öğrenmenin seviye seviye olduğunu düşünüyorum. Ne yapacak kadar öğrenmek istediğini belirlemen gerekiyor. Günün sonunda iş Assembly öğrenmeye kadar gidebilir.

Hocam şöyle söyleyim. Mesela Windows kullanıyorsunuz. Atıyorum güvenlik uygulamanız bozuldu. Ya da bir servis hata falan veriyor. Komut falan giriyoruz düzeltiyoruz işte öyle böyle. Yani ben Windows'ta bu düzeyde kullanabiliyorum. Çok aşırı teknik değil ama kendi sorunlarımı çözecek kadar biliyorum. Aynısını Linux'ta da yapabilecek hale gelmek istiyorum. Hemen olmaz biliyorum ama en azından bir yerden başlayayım. Şu anki kullandığım Fedora sistemini Full öğrenmek istiyorum.

Hocam şöyle söyleyim. Mesela Windows kullanıyorsunuz. Atıyorum güvenlik uygulamanız bozuldu. Ya da bir servis hata falan veriyor. Komut falan giriyoruz düzeltiyoruz işte öyle böyle. Yani ben Windows'ta bu düzeyde kullanabiliyorum. Çok aşırı teknik değil ama kendi sorunlarımı çözecek kadar biliyorum. Aynısını Linux'ta da yapabilecek hale gelmek istiyorum. Hemen olmaz biliyorum ama en azından bir yerden başlayayım. Şu anki kullandığım Fedora sistemini Full öğrenmek istiyorum.
Sorun yaşadıkça çözmeyi öğreneceksiniz. En iyi yol bu. Basit şeyler için bile geçerli. Başta uygulama kurmayı bile bilmezsiniz ve araştırıp öğrenirsiniz, işte artık kurmayı biliyorsunuzdur. Araştıra araştıra ucu olmayan bilgilerin peşinde koşuşturursunuz sadece. Yaşadıkça, araştırmanız gereken bir şey oldukça araştırın. Linux öğreneceğim diyerek vaktinizi Linux'ta hiç işinize yaramayacak bilgileri öğrenmeye çabalayarak harcarsanız vaktiniz boşa gider. Kitap, online eğitim seti gibi şeyler de boş. Bir süre Technopat'ta takılın, buradaki konuları rehberleri okurken bir şeyler kaparsınız. Sonrasında Garuda Linux forumunda takılabilirsiniz. Hem global forum oluşu hem de daha çok bilgili kullanıcı olması öğrenebileceğiniz şeyleri artırır ancak Technopat'tan da kopmayın. Ben yabancı ve büyük forumlardan kaptığım bilgileri burada Türk'lere yardımcı olmak için kullanıyorum. Siz de öyle olmalısınız.

Geri
Yukarı