Linux kullanımı kolay mı?

Mint kurmuştum ama kesinlikle Windows varken tercih etmek için mantıklı bir sebebim yok. Yani benim için hiçbir şeyi daha iyi yapmıyorsa ne işim var. Yine de kullanıcı dostu gibi geldi arayüz ama uygulama, oyun yüklemek için kod yazmak gerekiyor mu bilmem. O aşamaya gelmeden çoktan sıkılıp sildim.

Hiçbir şey için kod yazmak gerekmiyor terminal sadece alternatiftir ve daha pratiktir.
Bu konuyla ilgili iseniz makale yazdım inceleyebilirsiniz.

Linux kullanmanızı gerektiren belirli bir sebep yoksa (güvenlik, yazılım yada düşük donanım gibi) pek tavsiye etmem. Özellikle ilk kez kullanacaksanız uyumluluk sorunlarını çözmek baya bir zaman alıyor, bilginiz olsun. Yine de merak ediyorsanız dual boot şeklinde yada sanal makineye Ubuntu kurup deneyebilirsiniz. Belki de ilginizi çeker, size kalmış.

Tasarım ve kolaylıkta tamam ama performans ve güvenlik nesneldir.
Evet belli başlı artıları var fakat dediğiniz şeyler benim için eksilerinin yanında yok hükmünde. Ayrıca imzanızdan yola çıkarak farklı perspektiflerden baktığımızı düşünüyorum. Sizin durumunuz spesifik ve son kullanıcıyı pek temsil etmiyor.

Alıştıktan sonra kolay eğer oyun oynuyorsan anti hile sistemi olan oyunlar sıkıntılı oluyor çoğu zaman (Valorant, Fortnite vs) onun dışında çoğu uygulama destekliyor Linux'u desteklemese bile Wine tarzı programlar ile açabilmen mümkün.

Dağıtıma bağlı değişir. Ubuntu tabanlı dağıtımlar çok kolay. Bazı dağıtımlar ise zor. .EXE dosyaları ancak Wine adlı dandik programlar ile çalışır. Ama bayağı dandiktir. Ubuntu tabanlı dağıtımlar (Linux ile birlikte gelen işletim sistemleri) hariç pek çok kolay dağıtım vardır.
Aslinda wine cok iyi bir program sadece biraz thinkering gerektirir. Kullanmayi biliyorsan Windows yazilimlarinin %80'ini calistirabilirsin ki bu milat degerinde.

@ncl Hocam yazılım için kullanacaksanız Windows'a geçince Linux'da yaptığım şeylerde çok zorlanıyorum bilginiz olsun :) Git yükleyecem adamlar ayrı bir program yazmış "Git nasıl ayrı bir program olabilir ya" diyorsun :) CMD deneyimi zaten berbat.

Linux kullanımı kolaydır.

Aslinda wine cok iyi bir program sadece biraz thinkering gerektirir. Kullanmayi biliyorsan Windows yazilimlarinin %80'ini calistirabilirsin ki bu milat degerinde.
Wine ile fitgirl oyunu unpack etmiştim baya sağlam bir proje :)

Linux'un kullanımı kolay mi? Ayrica .exe dosyalarını acabilir miyim?

Millet "kolay" lafını "alışkanlık" ile karıştırdığı için "Linux kolay değil" diyenlere denk gelmen normal.

Linux Mint kurmanı öneririm. Nisan ayında 0'dan Linux Mint ile Windows 8.1 Dual boot yapmaya başladım. Çoğu şey farklı yapıldığından dolayı ilk kullandığın zamanlarda, bu farklı kullanım şeklini öğrenmen lazım. Çoğu şey zaten yüklü geldiğinden bazı yönlerden Windows'tan bile daha kolay.

EXE dosyalarını da sisteme Wine yükleyerek açabilirsin. Çoğu Windows programını sorunsuz açar ve setup dosyalarından oyun yükleyebilirsin. Oyunları Steam'den açmanı öneririm. Oyun Linux'un en "zor" diyeceğimiz kısmı. Çünkü genelde farklı bir işletim sisteminin oyunlarını Linux içerisinde çalıştırmaya çalışıyorsun. Bu da ek adımlar ekliyor.

Kullanmaya başlarken Windows'un yanına kur bence. Ve ne nasıl çalışıyor bir araştırmanı öneririm. Pat diye farklı bir sisteme "Windows gibi olacak" sanıp ta dalma.

Yeni konular

Geri
Yukarı