Linux kullanımı kolay mı?

ncl

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI H55M-E23 Mainboard
i3 550 3.20GHz
2x 2GB DDR3 RAM
AMD Radeon 5570 2GB
WD Green 240GB Sata SSD
Windows 10 21H2 Ognitorenks Edition
Meslek
Muzik Produktoru & Grafik Tasarim ve Video Editoru
Linux'un kullanımı kolay mi? Ayrica .exe dosyalarını acabilir miyim?

Hocam benim Linux Mint'teki kısa deneyimimi aktarırsam aslında Windows kadar kolay olmasa da kolay bir işletim sistemi fakat EXE gibi dosyalar açılmıyor işte. Program desteği eğer günlük kullanıcı iseniz idare eder düzeyde. Ben de Dual boot tekrardan geçesim geldi :D Üşeniyordum kullanmaya.

Dağıtıma bağlı değişir. Ubuntu tabanlı dağıtımlar çok kolay. Bazı dağıtımlar ise zor. .EXE dosyaları ancak Wine adlı dandik programlar ile çalışır. Ama bayağı dandiktir. Ubuntu tabanlı dağıtımlar (Linux ile birlikte gelen işletim sistemleri) hariç pek çok kolay dağıtım vardır.

Kolay değil ama bilgisayar ile haşır neşirsen çok da zor bir şey yok. İstersen sanal makineye kurup deneyebilirsin. Ben öyle yapmıştım ve kesinlikle son kullanıcıya hitap eden bir işletim sistemi değil. Mecbur kalmadıkça Windows konforunun dışına çıkmayın.

Wine sayesinde açabilirsin, oyunların çoğu destekleniyor ama desteklenmeyenleri Lutris'den oynayabilirsiniz. Fedora, Pop!_OS veya Mint kurarsanız zorluk çekmeden kullanırsınız. Emin olun alışınca Windows'tan daha kolay.

Dağıtıma bağlı değişir. Ubuntu tabanlı dağıtımlar çok kolay. Bazı dağıtımlar ise zor. .EXE dosyaları ancak Wine adlı dandik programlar ile çalışır. Ama bayağı dandiktir. Ubuntu tabanlı dağıtımlar (Linux ile birlikte gelen işletim sistemleri) hariç pek çok kolay dağıtım vardır.

O kadar dandik değil hocam ayarlamalar ile ben Windows ile aynı performansı alıyorum.

Kolay değil ama bilgisayar ile haşır neşirsen çok da zor bir şey yok. İstersen sanal makineye kurup deneyebilirsin. Ben öyle yapmıştım ve kesinlikle son kullanıcıya hitap eden bir işletim sistemi değil. Mecbur kalmadıkça Windows konforunun dışına çıkmayın.

Arch kurarsan tabii ki son kullanıcıya hitap etmez. Fedora gibi son kullanıcı odaklı dağıtımlar gayet güzel.

Arch kurarsan tabii ki son kullanıcıya hitap etmez. Fedora gibi son kullanıcı odaklı dağıtımlar gayet güzel.
Mint kurmuştum ama kesinlikle Windows varken tercih etmek için mantıklı bir sebebim yok. Yani benim için hiçbir şeyi daha iyi yapmıyorsa ne işim var. Yine de kullanıcı dostu gibi geldi arayüz ama uygulama, oyun yüklemek için kod yazmak gerekiyor mu bilmem. O aşamaya gelmeden çoktan sıkılıp sildim.

Mint kurmuştum ama kesinlikle Windows varken tercih etmek için mantıklı bir sebebim yok. Yani benim için hiçbir şeyi daha iyi yapmıyorsa ne işim var.

Daha iyi bir şey yapmıyor mu?

Performans+
Güvenlik+
Tasarım+
Program alternatifleri+(sadece Linux'ta AE'ye alternatif var)
Daha stabil+

Daha ne sayayım hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı