Linux Mint (cinnamon) en doğru şekilde tlp nasıl kurulur?

EminAZE

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarım Windows 10 da 9-11.5 saat pil süreleri vardı ancak Linux'e geçtikte maalesef Windows 10'dan daha fazla ısınma ile beraber 3-4 saatleri görüyorum.
Bilgisayarım Thinkpad yani tlpde falan farklı ekstra yollarla kurulum yapılıyor (bildiğim kadarıyla). Tlp kurulumunun nasıl olmasını bilmemekle beraber onun nasıl ayarlanması gerektiğini de bilmiyorum. Doğru tlp kurulumu ve ayarlanması nasıldır? Nasıl daha uzun pil ömrü elde edebilirim? Bilgisayarımın Windows 10'dan daha fazla ısınması normal mi? Cevaplarınızı bekliyorum.

Normal değil, tlp GNOME mağazasında güzel bir yazılımı vardıda cinnamon için var mı ya da GNOME mağazasındaki şeyleri nasıl yüklüyoruz bilmiyorum bende yeni başladım Linux'a, senin için @Nizel G @Rona çağırayım.

Tlp GNOME mağazasında güzel bir yazılımı vardıda cinnamon için var mı ya da GNOME mağazasındaki şeyleri nasıl yüklüyoruz bilmiyorum,
Üzgünüm ama dediğini anladığımı sanmıyorum. 😅

Senin için @Nizel G @Rona çağırayım.
Tamam o zaman bu işi bilen birilerine bırakalım. 🙂

Bende yeni başladım Linux'a.
Sana da Linux'da iyi günler dilerim.

Sisteminizi paylaşın. Hızlıca hw-probe alıp paylaşabilirsiniz de.
Hocam kusura bakmayın. benim linuxe başlayalı 2 ci günüm 😅.
Bu yüzden birçok şeyi bilmiyorum. Hw-probe almayı veya sistem paylaşmayla ilgili rehber gibi birşey varsa atabilirmisiniz lütfen.

Son düzenleme:
Hocam kusura bakmayın. benim linuxe başlayalı 2 ci günüm 😅.
Bu yüzden birçok şeyi bilmiyorum. Hw-probe almayı veya sistem paylaşmayla ilgili rehber gibi birşey varsa atabilirmisiniz lütfen.
Hoşgeldiniz.

Kod:
sudo -E hw-probe -all -upload

Bu komutu terminalde çalıştırın. Eğer hw-probe paketi bulunamadı derse aşağıdakini çalıştırıp paketi kurabilirsiniz.

Kod:
sudo add-apt-repository universe
sudo apt-get update
sudo apt-get install hw-probe --no-install-recommends

Bu komut size bir URL verecek. O URL'de kişisel bilgileriniz olmadan sistem özellikleriniz görünüyor. URL'yi paylaşın lütfen.

Hoş geldiniz.

Kod:

Bu komutu terminalde çalıştırın. Eğer hw-probe paketi bulunamadı derse aşağıdakini çalıştırıp paketi kurabilirsiniz.

Kod:
sudo add-apt-repository universe.
sudo apt-get update.

Bu komut size bir URL verecek. O URL'de kişisel bilgileriniz olmadan sistem özellikleriniz görünüyor. URL'yi paylaşın lütfen.

Tamam o zaman deniyorum.

hocam daha ilk koddan böyle yazdı.
sudo: hw-probe: komut bulunamadı

şimdi sudo apt-get install hw-probe mi yazmam gerek?

Bulunamadı deyince devamındaki kodları yazmanı belirtmiş zaten,önce depoyu eklemen için. sırayla o 3 kodu yaz.

sudo apt-get update

Bulunamadı deyince devamındaki kodları yazmanı belirtmiş zaten,önce depoyu eklemen için. sırayla o 3 kodu yaz.

sudo apt-get update
hiç dikkat etmedim üzgünüm 🤦‍♂️

Hoşgeldiniz.

Kod:

Kod:
sudo apt-get update

dediğinizi yazdım resimde gösterdiğim gibi kaldı. beklemelimiyim?
1693654365534.png

Son düzenleme:
İlk komutu tekrar çalıştırın, bu sefer URL verecek.

Attım hocam hw-probe'ni de nasıl yüklenip kurulduğunu öğrettiğiniz için teşekkürler.
cidden çok yararlı bişeye benziyor

hocam sanırım ben linux minti yeniden kuracağım. çok fazla kurcalamam gereken şeyleri kurcaladım. format kurulum sonrası yeni aynı sıkıntı olursa buraya hw-probe atarsam daha iyi olur sanki.

en iyisi sadece güncelleme yöneticisi ve sürücü yöneticisinden gerekli temel kurulumları yapıp paylaşayım hw-prob linkini akşam gibi boşsanız baka bilirmisiniz?

ciidi bir sorun olmadan tlp kurmak pil tasaruf modu gibi birşeyler eklemek yeterli olur umarım formattan sonra.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı