Linux Mint Cinnamon YouTube kasma sorunu

uysal

Kilopat
Daha fazla  
Linux Mint Cinnamon`da Chrome'da YouTube'da 1080P60FPS'de video oynatırken böyle kasarak hafif donarak oynuyor. Windows 10`da Chrome'da denedim hiçbir sorun yok ancak Cinnamon`da 60 FPS'de böyle sorun yaşıyorum bu arada 480 720p bunlarda sıkıntı yok ancak 60 FPS'de kasılmalar başlıyor. Bu arada Cinnamon`da bütün güncellemeler tam ancak bu sorunu çözemedim. Dediğim gibi Windows 10`da hiçbir sıkıntı yok. Ayarlardan falan donanım hızlandırma kapatıp falan denedim sonuç gene aynı hatta h2yify diye eklenti kurdum sonuç gene aynı.

Cihaz: https://www.hepsiburada.com/lenovo-...nabilir-bilgisayar-81mw003vtx-pm-HB00000PXVDP

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2021-10-20 09-33-37.png
    Ekran Görüntüsü - 2021-10-20 09-33-37.png
    59,7 KB · Görüntüleme: 108
Aşağıdakileri sırasıyla deneyebilirsin, işlemleri sırasıyla yap, birisi ile sorun çözülmezse bir sonrakini denersin.

İlk olarak aşağıdaki komutla çekirdek sürümünü güncellemeyi dene, ardından sistemini yeniden başlatırsın.

Kod:
LC_ALL=C apt update ; apt install  --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Bu şekilde çözülmezse, aşağıdaki komutla intel-media-va-driver paketinin non-free sürümünü kurmayı denersin.

Kod:
apt install intel-media-va-driver-non-free

Bu şekilde de sorun çözülmezse, aşağıdaki komutlarla klasik intel sürücüsünü etkinleştirirsin. Bu komuttan sonra sistemi yeniden başlatman gerekir.

Kod:
sudo mkdir -p /etc/X11/xorg.conf.d/ ; echo -e 'Section "Device"\n Identifier "Intel Graphics"\n Driver "intel"\n Option "AccelMethod" "sna"\n Option "TearFree" "true"\nEndSection' | sudo tee /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Aşağıdakileri sırasıyla deneyebilirsin, işlemleri sırasıyla yap, birisi ile sorun çözülmezse bir sonrakini denersin.

İlk olarak aşağıdaki komutla çekirdek sürümünü güncellemeyi dene, ardından sistemini yeniden başlatırsın.

Kod:
LC_ALL=C apt update ; apt install  --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Bu şekilde çözülmezse, aşağıdaki komutla intel-media-va-driver paketinin non-free sürümünü kurmayı denersin.

Kod:
apt install intel-media-va-driver-non-free

Bu şekilde de sorun çözülmezse, aşağıdaki komutlarla klasik intel sürücüsünü etkinleştirirsin. Bu komuttan sonra sistemi yeniden başlatman gerekir.

Kod:
sudo mkdir -p /etc/X11/xorg.conf.d/ ; echo -e 'Section "Device"\n Identifier "Intel Graphics"\n Driver "intel"\n Option "AccelMethod" "sna"\n Option "TearFree" "true"\nEndSection' | sudo tee /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

sorun gene çözülmedi yardımların için çok teşekkür ederim artık böyle devam ederiz.

sorun gene çözülmedi yardımların için çok teşekkür ederim artık böyle devam ederiz.

Şunların çıktısını da paylaş bakalım.

Kod:
inxi -SGxx
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_driver
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_cur_freq
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_available_frequencies

Bir de sistemde ne kadar RAM var, takılmalar takas alanı kullanımına geçiş ile ilgili olabilir.

Son düzenleme:
Şunların çıktısını da paylaş bakalım.

Kod:
inxi -SGxx
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_driver
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_cur_freq
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_available_frequencies

Bir de sistemde ne kadar RAM var, takılmalar takas alanı kullanımına geçiş ile ilgili olabilir.

Seninle canlı konuşabileceğim yer var mı? Discord falan...

Özelden yardımcı olamam, zaten bu tür istekler de forumda yasak diye biliyorum. Önceki mesajıma dönüş bekliyorum.

Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    98,1 KB · Görüntüleme: 100
  • 2.png
    2.png
    35,9 KB · Görüntüleme: 51
  • 3.png
    3.png
    39,8 KB · Görüntüleme: 52
  • 4.png