Çözüldü Linux Mint donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

416274

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Sistemime Linux Mint Xfce 64 Bit kurdum. Sadece Chromium ve Discord açıkken imleç kasarak ilerliyor ya da ekran 2-3 saniyeliğine donuyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bahsettiğniz hususlar, takas alanı kullanımına bağlı gecikmelere benziyor. Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırın, böylece sistem takas alanı kullanımına daha geç başvuracaktır.

Kod:
echo 'vm.swappiness = 10' | sudo tee  /etc/sysctl.d/10-swappiness.conf
sudo sysctl -p

Ayrıca aşağıdaki komutla zram-config paketini kurarak, zram kullanımını da etkinleştirebilirsiniz. Zram'ın ne olduğuna kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Kod:
sudo apt install zram-config
Dual Boot yaparak kurdum Linux Mint işletim sistemini. Linux Mint 20.1 Ulyssa sürümü. Donma esnası sonrası Görev Yöneticisini açıp baktığımda CPU kullanımı 80-90 oluyor.
Sistem özelliklerim
Intel I3 370m
2 GB RAM (1.87 Kullanabilir)
Ekran Kartı ismi Core I3 olarak gözüküyor
İşlemci ve ekran kartı :D?
Neyse RAM çok az. Bir de Cinammon mu kullanıyorsun, Xfce mi? Cinammon ise ağır gelebilir animasyonlar falan.
RAM yetersiz kalıyor derken anlamadım. Sistem boşta iken 600 MB RAM yiyor. Discord ve Chromium(1 Sayfa) açınca RAM kullanımı 1002 MB gösteriyor.
Chromium RAM tüketir işte.
Swap nedir hiç bir fikrim yok.
Sanal bellek diyelim. Disk'te o kısımda RAM gibi iş görür. RAM'dan zayıf hızda çalışor, ama hiç yokta iyidir.

İşlemci ve ekran kartı :D?
Neyse RAM çok az. Bir de Cinammon mu kullanıyorsun, Xfce mi? Cinammon ise ağır gelebilir animasyonlar falan.

Chromium RAM tüketir işte.

Sanal bellek diyelim. Disk'te o kısımda RAM gibi iş görür. RAM'dan zayıf hızda çalışor, ama hiç yokta iyidir.
Xfce olarak belirtmiştim. Opera kuracağım.

Bahsettiğniz hususlar, takas alanı kullanımına bağlı gecikmelere benziyor. Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırın, böylece sistem takas alanı kullanımına daha geç başvuracaktır.

Kod:
sudo sysctl -p

Ayrıca aşağıdaki komutla zram-config paketini kurarak, zram kullanımını da etkinleştirebilirsiniz. Zram'ın ne olduğuna kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Kod:

Çözüm

Kod:
sudo sysctl -p

Kod:
Görev Yöneticisinde takas diye bi kısım var sanırsam sizin dediğiniz şeyle alakalı.

Dosya Ekleri

• asdsa.png
    asdsa.png
    7,6 KB · Görüntüleme: 108
Görev Yöneticisinde takas diye bi kısım var sanırsam sizin dediğiniz şeyle alakalı.
Aynen öyle, yukarıdakileri yaparsan, sistem takas alanına daha geç başvurmaya başlar. Bahsettiğin takılmalar, sistemin takas alanını kullanmaya başlamasında oluşuyordur. Bu gerçekleştiğinde, geçici olarak CPU'ya yük biner ve sistem bir süre donmuş gibi görünür.

Aynen öyle, yukarıdakileri yaparsan, sistem takas alanına daha geç başvurmaya başlar. Bahsettiğin takılmalar, sistemin takas alanını kullanmaya başlamasında oluşuyordur. Bu gerçekleştiğinde, geçici olarak CPU'ya yük biner ve sistem bir süre donmuş gibi görünür.
Teşekkür ederim sorun çözüldü.

Opera kuracağım.

Diğer noktalar hakkında zaten yorumlar yapılmış. Ben bu noktada bir şey söylemek istiyorum. Opera, Mozilla, Chrome gibi browser kullanmaktansa size Min Browser'ı öneririm. Bellek tüketimi ve benzeri problemler yok denecek kadar azdır. Gizliliğe ve verileri korumaya özen gösterir ve son olarak tasarımı harika. Bence bir şans verebilirsiniz.

Link
Git Deposu

Geri
Yukarı